Gerede YeniGün Gazetesi
MİT ve Emniyet harekete geçti
19 Kasım 2013 09:48
Font1 Font2 Font3 Font4
MİT ve Emniyet harekete geçti

25 ARAÇ YOK!

İstanbul’dan çalınan, aynı plakalar ile Hatay’a götürülen 25 kamyonet ve panelvan tipi aracın geri dönüş yapmadığı ortaya çıktı. Aralarında Gerede’nin de olduğu geçiş güzergahlarında MİT ve Emniyet harekete geçti.

Hafta içi Dörtdivan Gücükler Köyü ile Gerede Göynükören Köyü sınırları arasında oluşturulan kontrol noktasında İstanbul’da çalınan ve Suriye’ye götürülmek istendiği ileri sürülen kamyonet ve çekici ele geçirildi. 

Suriye’de iç savaş devam ederken, bölgede faaliyet gösteren radikal İslami grupların Türkiye’ye yönelik olası eylem planlarını mercek altına alan istihbarat ve güvenlik birimleri ‘klonlanmış plaka takan şüpheli çalıntı kamyonetler’in peşine düştü.

Şam yönetimine karşı geniş katılımlı çatışmalara giren başta El Kaide ve bu örgütün uzantısı olan Irak-Şam İslam devleti adlı radikal İslami terör grubunun Türkiye’yi hedef alan açıklamalar yapması ve bu grupların Türkiye’ye yönelik ‘eylem süreci’ başlattıklarını açıklamalarıyla birlikte Mit’in yanısıra jandarma ve emniyet birimleri ortak çalışmalara başladı. Bu kapsamda ilk olarak jandarma birimleri, karayolları üzerindeki kamera kayıtlarından ilginç ipuçlarına ulaştı.

Aynı güzergah

Jandarma birimleri, İstanbul’dan çalınan birbirine benzer kamyonet ve panelvan tipi araçların klonlanmış plakalar takılarak geçiş güzergahı olan Gerede-Ankara-Aksaray-Adana üzerinden Hatay’a götürüldüğünü tespit etti.

Bu arada hafta içersinde İstanbul’da çalınan ve Suriye’ye götürülmek istendiği ileri sürülen kamyonet ve çekici, Dörtdivan ile Gerede sınırları arasında ele geçirildi.

Takibe alınan ve üzerlerinde sahte plakalar bulunan kamyonet ve çekici, Dörtdivan Gücükler Köyü ile Gerede Göynükören Köyü arasında TEM’de oluşturulan kontrol noktasında durduruldu. Kamyonet ve çekici sürücüleri H.İ.A. ve E.Ş. gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerin ardından iki şüpheli çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak  Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Bombalı araç olacaklar 

Yapılan araştırmalarda, plakaları klonlanmış toplam 25 kamyonet ve panelvan tipi aracın hiçbirinin Hatay’dan geri dönüş yapmadığını tespit eden güvenlik birimleri alarma geçti. Daha önce El Kaide’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği eylemlerde kamyonet kullanması, Ankara’da eylem yapmayı planlayan Acilciler örgütünün bombalı kamyonetle eylem yapacağının ortaya çıkması ve klonlanmış plaka taşıyan 25 kamyonet-panelvan türü aracın ‘buhar olması’ istihbarat ve güvenlik birimlerini harekete geçirdi.

MİT’in koordinesinde jandarma ve emniyetin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda, klonlanmış araçların kiralık sürücülerce Hatay’ın Reyhanlı ilçesine sevk edildiği anlaşıldı. Bu tespitlerle birlikte, Suriye’den gelen bazı önemli istihbaratlar sonucunda araçların ‘bombalı araç’ olarak hazırlanarak Türkiye’ye gönderilme olasılığı ortaya çıktı.

1200 ton TNT kayıp

Suriye’nin Rakka bölgesini kontrol altında tutan radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti adlı terör grubu, Deyr El Zor bölgesindeki Greyye Köyü’nün dağlık alanında Esed yönetimine ait bir mühimmat deposunu ele geçirdi. Radikal İslami grubun bu depodan yaklaşık 1200 ton TNT ile patlayıcı yapımında kullanılan amonyum sülfata el koyup kaçırdığı belirlendi. Aynı süreçte, El Kaide bağlantılı olarak bölgede faaliyet gösteren Irak-Şam İslam Devleti adlı örgütün Türkiye’ye yönelik bombalı araç eylemi gerçekleştirmeyi hedeflediğinin tespit edilmesi, İstanbul-Gerede-Ankara güzergahı üzerinden Hatay’a götürülen klonlanmış kamyonet ve panelvan tipi araçları daha önemli hale getirdi.

Bu gelişmeler sonrasında MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kısa süre önce yurt genelindeki ünitelerine uyarı yazısı gönderip gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bu gelişmelerin Mit tarafından başta Başbakanlık olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na da bildirildiği öğrenildi. Yapılan tespitler sonrasında uyarı yazısı gönderilen 81 kentteki tüm güvenlik birimleri kendi sorumluluk bölgelerindeki önlemlerini artırıp kayıp kamyonetlerin peşine düştü.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa