Gerede YeniGün Gazetesi
Müftülük binaları işyeri değil
22 Eylül 2014 13:46
Font1 Font2 Font3 Font4
Müftülük binaları işyeri değil

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gerede’de müftülük binasının açılışını yaptı. Görmez, Türkiye’nin din eğitimi ve din hizmetini ciddiye alan bir ülke olduğu için, barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam ettiğini söyledi.

Görmez’in konuşmasındaki “Cami ve Kur’an kursu yapımı için yardım toplayın ama Müftülük binası yapımı için yardım toplamaktan vazgeçin. Üstünde durduğum bir konu bu. İnşallah bundan sonra bu binalar kamu desteği ile yapılmaya devam edilecektir.”ifadeleri dikkat çekti.

Gerede Müftülüğü Hizmet Binası ve Kur’an Kursu Cumartesi günü Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Milletvekilleri Fehmi Küpçü ve Ali Ercoşkun, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve çok sayıda protokol üyesi ve halkın yoğun katılımı ile hizmete girdi.

Törende konuşan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülük binalarının işyerleri olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Biz ne zaman buraları işyeri haline getirirsek bu işin hakkını vermemiş oluruz. Bu binalar milletimizin her ferdinin dini hayatını, manevi hayatının tedvir edildiği yerlerdir. Gerede’de yaşayan tüm vatandaşlarımızın daima iç içe, şehrin manevi, dini ve ilmi hayatını ayağa kaldırmak için burada görev yapan tüm din görevlisi arkadaşlarla beraber çalıştıkları bir mekandır. O yüzden bu mekanları kuran kurslarıyla iç içe birlikte inşa ediyoruz. Camilerimizle iç içe olmasına dikkat ediyoruz. Burayı bir büro ve ofise dönüştürmek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmayacağı bir şeydir. Gönlümden geçen, şu yoldan geçen bir vatandaşın başı sıkıştığında geleceği, sığınacağı yer burası olsun. Birbirine küsen iki kardeş barışmak için buraya müracaat etsin.”

Din eğitiminin ülkenin ekonomisi ve siyasi hayatından daha önemli olduğunu vurgulayan Görmez, “Artık herhangi bir Müslüman ülkenin ekonomisini, siyasetini, teknolojisini, imarını düzene sokması ne kadar önemliyse onlardan çok daha önemli olan din eğitimini ve din hizmetini daima düzenli şekilde götürmektir. Türkiye din eğitimi ve din hizmetini kurulduğu günden bu yana ciddiye alan bir ülke olduğu için okul ortamlarından çocuklarına din hakkında doğru bilgiler verdiği için, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kuruma sahip olduğu için, imam hatip liseleri gibi bir müesseseye sahip olduğu için, ilahiyat fakülteleri gibi müesseselere sahip olduğu için barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam eden bir ülkedir”dedi.

Beni Geredeli sayabilirsiniz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, sözlerinin devamında, “Hayırda yarışarak meydana getirdiğiniz güzel bir eserin açılışındayız. Öncelikle eserin meydana gelmesine katkı sunan herkese ama herkese teşekkür ediyorum. İçinde çalışan işçisine, pek çok eseri bize kazandırmaya yardımcı olduğu mimarımıza en kalbi şükranlarımı ifade etmeyi yerine getirilmesi gereken bir vazife addediyorum. Allah hayırlarınızı kabul eylesin. Bende öğrencilik yıllarımdan itibaren Gerede’yi yakinen bilen, kendimi buralı hisseden biriyim. Çünkü kalben çok sevdiğiniz dostlarınız varsa siz de oralı olursunuz. Onun için çok sevdiğim, kalben hep yakınlık hissettiğim çok dosta sahip olduğum için beni de bir Geredeli sayabilirsiniz” dedi.

Görmez, sözlerini şöyle tamamladı: “Diyanet İşleri Başkanlığı kurulduğu günden bu güne bir kamu kurumu olarak kuruldu. Bir devlet müessesesi olarak kuruldu. Ancak tarihi boyunca diğer bütün devlet kurumlarından çok farklı bir özelliği oldu. O özellikte şudur; Bir kamu kurumu ancak milletinin destekleriyle, milletinin gönlüyle, kalbiyle ilişki kurarak milletin destekleri ile ayakta duran bir kurum olmuştur. Çünkü içinde görev yaptığımız bütün camileri bu millet yapmıştır. Bütün Kur’an Kurslarını halkımız yapmış, halkımız inşa etmiştir. Hatta Müftülük binalarımızın da bu güne kadar büyük bir kısmını bir kamu kurumu olduğu halde bir araya gelip Müftülük binalarını dahi inşa etmişlerdir. Cami ve Kur’an kursu yapımı için yardım toplayın ama Müftülük binası yapımı için yardım toplamaktan vazgeçin diyorum. Üstünde durduğum bir konu bu. İnşallah bundan sonra bu binalar kamu desteği ile yapılmaya devam edilecektir” ifadelerine de yer verdi.

Konuşmaların ardından Görmez ve protokol üyeleri İlçe Müftülük binasının açılışını yaparak kurdeleyi kestiler. Törene katılan vatandaşın binayı gezmek için kapıya yönelmesi izdihama neden oldu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa