Gerede YeniGün Gazetesi
ÖNCELİK FABRİKA!
14 Nisan 2014 18:19
Font1 Font2 Font3 Font4
ÖNCELİK FABRİKA!

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Önceliğimiz istihdam. Göç alan ilçe konumuna gelmemiz lazım. Bu konu ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapacağız.”dedi.

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile bir görüşme gerçekleştireceğini açıklayan Allar, Deri Sanayi’nin taşınmayı sıkıntısız geçirmesi için çalışmalara start vereceklerini, jeotermal arama çalışmalarının devam edeceğini, 24 Nisan 2014 Perşembe günü hamamın ihalesine çıkılacağını aktardı.

Başkan Allar ayrıca Yüzme Havuzu projesinin sosyal içerikli bir proje olduğunu ve proje tamamlandığında ihaleyi kimsenin almaması durumunda gerekirse buranın Belediye tarafından işletileceğini Yenigün’e verdiği röportajda açıkladı. Bu özel röportajın tüm ayrıntıları…

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Yenigün”e verdiği özel röportajda, Gerede’nin gelişmesine katkı sağlayacak bir çok düşüncesini aktardı. Projelerin akıbetinin ne olacağını yine bu özel röportajda açıklayan Allar, Gerede’nin artık göç alan ilçe konumuna gelmesi gerektiğini vurguladı. İşte Başkan Allar’a sorulan sorular ve yanıtları:

Deri OSB alt yapı çalışmaları 2015’de tamamlanacak. Bu süreçten sonra Gerede’yi ekonomik anlamda ne bekliyor olacak? Ayrıca İstanbul’daki deri firmalarının kaldırılacağı söylentileri var. Bu firmalar Gerede’ye mi taşınacak?

Belediye Başkanı Allar: “Bu proje Gerede ekonomisi için hayati önem taşımaktadır. Geçtiğimiz yılla birlikte Deri OSB’de çalışmalar başlamış ve deri sanayimizin taşınması için start resmen verilmiştir. Deri OSB ile ilgili öncelikli düşüncemiz Gerede’deki dericilerimizdir. Diğer hususlar daha sonra görüşülür, tartışılır. Biz o noktaya gelmedik. Şu anda tek düşüncemiz mevcut deri esnafımızı sıkıntı yaşamadan Deri OSB’ye taşımaktır. Dericilerimiz Deri OSB’de daha modern şartlarda ham derileri işleyecekler. Kalite artacağı için dolayısıyla üretim de artacak ve aynı düzeyde istihdam sağlanacak. Deri OSB’de arsalar tahsislidir ve ne kadar sanayicimizin taşınacağı belli. Ancak dışarıdan buraya gelmek için talep eden firma olursa Deri OSB’ye gitmeyecek tahsisli olan arsaların tespiti yapılıp, bu firmalarla görüşülerek gelecek firmaların Deri OSB’ye kanalize edilmesi sağlanabilir.”

Salur Köyü’nde yeteri derecede çıkmayan termal suyun umutları kırdığı ve bu projenin devam etmeyeceği iddialarını gündeme getirdi. Yenigün Gazetesi olarak Karacadağ Köyü’ndeki 30 dereceyi bulan termal suyu gündeme getirmiştik. Termal sondaj çalışmaları ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Belediye Başkanı Allar: “Bu proje teknik yapısı yüksek olan ve Gerede’yi termal su bulunduğunda daha ileri noktalara taşıyacak bir proje. Jeotermal çalışmalarımız devam edecek. Bununla ilgili termal kaynak arama ve işletme ruhsatlarımızı İl Özel İdaresi’nden aldık. Karacadağ Köyü de bizim izin aldığımız arama havzamızda yer alıyor. Eğer tatmin edici bir termal kaynak bulabilirsek öncelikli hedefimiz termal suyu boru hattıyla Gerede’ye getirmek olacak. Sıcaklık kaybı ve maliyetler göz önüne alındığında bulunan suyun Gerede’ye getirilmesi büyük külfet getirecekse kaynağa yakın alana bir tesis inşa etme düşüncemiz var.”

Demirciler Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümü için Bakanlık onayı bekleniyordu. Bu konuda projeyi hızlandırmak için Ankara’ya çıkarma yapmanız söz konusu olacak mı?  

Belediye Başkanı Allar: “Kuzey Anadolu fay hattında yer alan ilçemizde bu proje büyük önem taşıyor. Bu projenin en kısa zamanda takipçisi olacağız. Bizzat Ankara’ya Bakan Bey ile bu konuyu görüşmek üzere yakın bir tarihte gideceğim. Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce ve hükümetimiz kentsel dönüşümü çok önemsiyor. Bu da projenin hayata geçmesi noktasında bizim elimizi kolaylaştırıyor. Demirciler Mahallemizin %85’i metruk yapılardan oluşuyor ve bu hassasiyet bilinciyle bu projede hareket ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce ile görüştükten sonra projenin ne zaman faaliyete geçeceğini kamuoyu ile paylaşacağım. Yine bu konuda hazırladığımız avan projelerimiz var. Bu projeleri de Bakan Bey ile görüşmemizde kendisine sunacağım. Projenin hayata geçmesi için Bakanlık önünde yatılacaksa yatılacak ve netice itibariyle bu proje hayata geçecek.”

Hamam halen faaliyete geçmedi. Bu konuda ne tür adımlar atılacak?  

Belediye Başkanı Allar: “24 Nisan 2014 Perşembe günü hamamın ihalesine çıkıyoruz. İhale neticesinde mutlaka hamamı faaliyete geçireceğiz.”

Yüzme havuzunun parası hazırlanmıştı. Halen gözle görülür bir çalışma yok ve bu durum da projenin rafa kaldırıldığı spekülasyonlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu projenin akıbeti ne olacak?    

Belediye Başkanı Allar: “Bu proje kesinlikle rafa kalkmadı, gerçekleştireceğiz. Yine projemiz tamamlandığında ihaleye giren firma olmaması gibi bir durum söz konusu olursa yüzme havuzunu Belediye olarak biz işletiriz. Çünkü bu sosyal içerikli bir projedir, Gerede’de bu tür sosyal içerikli projelere ağırlık vereceğiz.”

Arasta atıl vaziyetten nasıl kurtulacak?   

Belediye Başkanı Allar: “Arastayı restore edeceğiz. Şu anda projeleri hazırlanıyor. Arasta’nın bir bölümünde ayakkabı tamircilerimiz tarihimizi yaşatırken Kiliseli Tüccar Hanı’nda da köy ürünleri satışı gerçekleşecek. Yine arasta ile birlikte Kiliseli Tüccar Hanı da restore edilerek şimdiki görüntüsünden kurtarılacak.”

Belediye Başkanı olarak önceliğiniz ne olacak?

Belediye Başkanı Allar: “İstihdamın arttırılması ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin geliştirilmesi çok önemli. Bu konu ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapacağız. Ayrıca istihdama dönük projeleri titizlikle takip edeceğiz. Kısacası çalınmadık kapı bırakmayacağız. Önceliğimiz istihdam. Göç alan ilçe konumuna gelmemiz lazım. Omzumuzdaki yükün farkındayız, vatandaşlarımızın bize olan güveni boşa çıkmayacak. Yine üniversite de istihdamın bir parçasıdır. 4 yıllık yüksekokulu binasının yapımı sürüyor. Buraya açılacak 10 bölüm 5000 öğrenci demek, yani Gerede’nin büyümesi demek.”

AK Masa kuruluyor

Göreve başlar başlamaz yaptığı hızlı atılımlarla büyük takdir toplayan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “AK Masa”nın kurulması için talimat verdi. Hazırlıkları devam eden proje vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak. Gerede Belediyesi’ne giren vatandaşlar bundan böyle girişteki AK Masa görevlileri tarafından karşılanacak. Burada vatandaşlara hangi birimle ilgili işlem yaptırmak istediği sorulacak ve Belediye’deki işlemine göre vatandaşa refakat edilecek. Vatandaşların belediyeden çıkışında işlemlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği sorulacak. Vatandaşımızın bir işlemi gerçekleştirilmediğinde direk Belediye Başkanı Mustafa Allar haberdar edilecek. Ayrıca şikayetler Başkan Allar’a anında iletilerek çözüme kavuşturulacak.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa