Gerede YeniGün Gazetesi
Orayı sana vermezler!
10 Eylül 2013 12:42
Font1 Font2 Font3 Font4
Orayı sana vermezler!

İlçemizde hemen hemen her sokak ve caddede özellikle de dükkan sahiplerinin kendilerine ait olduğunu düşündüğü ve kapı önüne koyduğu duba, beton gibi engeller, aslında yasak ama kimsenin bundan haberi yok. Belediye Zabıta Birimi yetkilileri, bu tür engellerin konulmasının yasak olduğu noktasında uyarılarda bulunmaya başladı.

Yetkililer bu tür engelleri dükkan önüne koyanlara kabahatler kanunu çerçevesinde 182 ile 5.573 TL arasında para cezası kesileceğini vurguladı.

Esnafın haberi yok

İlçedeki esnafların büyük çoğunluğu ise bu yasaktan haberdar değil. Görüşünü aldığımız bazı esnaflar, otopark sıkıntısı olduğu için sürücülerin dükkânlarının önüne park ederek saatlerce gelmediklerini ve dükkânlarının önünü kapattıklarını söylediler. Esnaflar dubaların ve benzeri engellerin konulmasının yasak olduğundan haberlerinin olmadıklarını söylediler.

Aman dikkat!

İlçe Zabıta Ekiplerinden yapılan açıklamada, bu engelleri koymanın yasak olduğu belirtildi. Yetkililer özellikle iş yerleri önlerine reklamlı dubaların konularak bu alanlara araç park edilmesinin mekan sahipleri tarafından engellenmesinin suç olduğunu belirtti. Uyarılara kulak asmayanlar hakkında işlem yapılacağını söyleyen yetkililer, “Dükkan ve ev sahiplerinin buralara duba benzeri engeller koyarak kapatmaya yetkisi yok. Kamusal alanın vatandaşlar açısından herhangi bir izin olmaksızın kısıtlanması suç teşkil etmektedir. Ekiplerimiz bunu yapanlar hakkında cezai işlem uygulayacaktır. Bu konu hakkında birçok esnafa cezalar kesilebilir” uyarısında bulunuldu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa