Gerede YeniGün Gazetesi
Özcan, Küpçü’ye “yerinde olsam Gerede’yi terk ederdim!”dedi
14 Ocak 2014 12:28
Font1 Font2 Font3 Font4
Özcan, Küpçü’ye “yerinde olsam Gerede’yi terk ederdim!”dedi

Ortalık fena kızışacak

Seçim çalışmalarına start veren CHP dün saat 15:00’de geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın da katıldığı toplantıya deri işçilerinin de yoğun katılım göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Vekil Özcan, toplantıda deri işçilerinin gerçekleştirdiği eyleme dikkat çekti ve AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’ye yüklendi.

Özcan, “Bugün Gerede’nin evladıyım diye Gerede’nin sokaklarında dolaşan Fehmi Küpçü’nün yerinde olsam ben yaşanan bu olaylardan sonra Gerede’yi terk edip başka bir şehre yerleşirdim”dedi. Özcan’ın “bundan sonra da bu mücadelemize hep birlikte devam edeceğiz.”ifadesi de konuşmasında en dikkat çeken ifadelerden biri oldu.

Bolu Milletvekili Tanju Özcan, toplantıda şu ifadeleri kullandı: “Milletvekili seçildikten sonra sık sık Geredeli hemşehrilerimize hitap etme şansı bulduk. Önceden bir eksiğimiz vardı ve Gerede’den fazlaca oy alamadığımız için ilçemize çok sık gelemiyorduk, yine çok sık geldiğimizde Geredeliler bize oy vermiyordu. Böylesine ters bir döngü vardı. 2011 seçimlerinde Gerede’de oyumuz bir miktar arttı ve bunun sonucu olarak 34 yıl sonra bir muhalefet milletvekili olarak TBMM’de Bolu’yu, ilçelerimizi temsil etme şansı buldum. Bundan sonraki süreçte de Gerede’ye daha sık gelmeye başladık. Gerede ile bizim bağımızı güçlendiren asıl olay 2012 yılının Ocak ayında yaşanan deri işçilerimizin mücadelesi oldu. Bu süreci kısaca hatırlayacak olursak; deri işçilerimiz bana telefon ederek ‘biz sizden önce oy verdiğimiz iktidar partisinin milletvekillerini aradık ancak onlardan destek bulamadık. Bizim sorunlarımız var, eylem yapma kararı aldık. Biz size oy vermedik ama denize düşen yılana sarılır misali sizi arıyoruz’dediler. Bunun sonucunda bir Salı sabahı Gerede’ye geldim. Çok ciddi soğuğun altında işçi arkadaşlarımız toplanmıştı ve çevrelerini de polis ekipleri sarmıştı. İsteklerini ilettiler. Burada işçilerimiz sigortanın hala kendileri için hak olduğunu bilmiyorlardı. İstedikleri afaki bir şey değildi ve sendika talepleri bile yoktu. O gün yürümek istiyorlardı, polise bütün sorumluluğu kendim alıyorum diyerek yürüyüşe geçtik. O gün orada yürümemizle Gerede’nin kaderi değişti.”

Gerede halkı da işçilerin bu olayda haklı olduklarını gördü diyen Vekil Özcan, “İktidar partisinin milletvekilleri, birisi de Gerede’nin evladıdır, işçilere sahip çıkmak yerine zengin olan ve bugüne kadar kendilerini finanse eden, siyasal olarak kendilerine destek veren tabakların yanında durmaya devam ettiler. Onlar müfettişlerin Gerede’de görev yapmaması için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. TBMM’de konuşma yaptık ve “işçi arkadaşlarımızın alın terini yedirtmeyeceğiz.”dediğimizde onlar “Gerede’deki olaylarda işçileri birileri provoke ediyor”dediler. Bugün Gerede’nin evladıyım diye Gerede’nin sokaklarında dolaşan Fehmi Küpçü’nün yerinde olsam ben bu yaşanan olaylardan sonra Gerede’yi terk edip başka bir şehre yerleşirdim.”dedi.

Vekil Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonraki süreçte işçilerimizin hakkında dava açıldı. Ne için toplanmıştı arkadaşlarımız; haklarını aramak için. Türkiye’de bir ilk oldu ve yasal haklarını istiyor diye işçilerle ilgili dava açıldı. Şimdiye kadar TBMM’de tek bir fezlekem var. TBMM’ye derhal bir dilekçe verdim ve “benim dokunulmazlığımı kaldırın, ben de Gerede’deki deri işçileri arkadaşlarımla yargılanmak istiyorum.”dedim. Dokunulmazlığımı kaldırmadılar. Bundan sonra da bu mücadelemize hep birlikte devam edeceğiz. Biz ezilenden yanayız. Bizim siyasal anlayışımızın temelinde bu var. Bugün artık bir değişiklik yapalım. Yerel seçimden zaferle ayrıldığımızda iyi ki bunlara oy vermişiz denecek bir yönetimle yönetileceksiniz.”

Özcan, son olarak Türkiye gündeminde yaşanan gelişmelerden bahsederek, Gerede’den destek beklediklerini belirtti ve konuşmasını tamamladı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa