Gerede YeniGün Gazetesi
Şafağa 10 kala!
9 Ekim 2013 12:58
Font1 Font2 Font3 Font4
Şafağa 10 kala!

Belediye Başkanı Ömer Baygın’ın 10 gün içersinde vereceği karar ne olacak? AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar ‘ben de varım’ diyecek mi? 2009 yerel seçimlerinde beklenmedik şekilde büyük bir oy almayı başaran Abdullah Özcan’ın ‘Belediye Başkanı Ömer Baygın’ın aday olması durumunda kendisinin de adaylığını açıklayacağı iddiaları doğru mu? Abdullah Güler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’na veda edecek mi? Eski Belediye Başkanı Halil Alioğlu’nun tutumu ne olacak? Hepsi özel haberimizin detayında…    

Yerel seçimlere 5 ay gibi bir süre kaldı. Kurban Bayramı’ndan sonra Belediye Başkanlığı’na göz kırpacak isimler ve hangi partilerden seçim atmosferine girecekleri hızlı bir şekilde netlik kazanmaya başlayacak. 2009 yerel seçimlerinde AK Parti ile Saadet Partisi arasında geçen heyecanın bu sene hangi partiler arasında geçeceğini yine partilerin adayları belli edecek.

Yerel seçimlerde en önemli etkenlerden biri de aday adaylarının parti seçimi. Gerede’de güçlü yapıya sahip partilerle yola çıkmak isteyen adayların hangi partiden adaylıklarını açıklayacakları aşağı yukarı belli olmaya başladı.

Belediye Başkanı Ömer Baygın: Halkıngüvenoyu ile Belediye Başkanlığına AK Parti kurulmadan önce kapatılan Refah Partisi ile adım atan Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, bir dönem bağımsız yürüttüğü görevine 2002 yılı itibariyle AK Parti ile yola devam dedi. 14 yıldır halkın güvenoyu ile Belediye Başkanlığı görevini yürüten Baygın, 10 gün içersinde kararını açıklayacak. Yeniden göreve talip olması yönünde bir karar alması beklenen Baygın’ın bu konuda ser verip sır vermeyen tavrına rağmen adaylığını açıklaması an meselesi gibi bir görüntü ortaya çıkıyor. Baygın’ın bu seçim döneminde elini güçlendirecek en önemli kozu ise hayata geçen çok sayıda projesi. Baygın’ın en büyük handikabı ise 3 dönem Belediye Başkanlığı görevini yürütmesi. 15 yıl içersinde muhakkak ki küçük kırgınlıklar olmuştur! Gerede’deki konjonktürü ölçen AK Parti Genel Merkezi’nin de kararı bu noktada etkin olacak. Baygın, aday adaylığını açıklaması durumunda mevcut Belediye Başkanı olduğu için AK Parti İl Başkanlığı tarafından yapılacak temayül yoklamasında adı yer almayacak.

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar: Parti yönetiminin en önemli neferi olan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar, Belediye Başkanlığı aday adaylığı noktasında sessizliğini bu güne dek bozmadı. Aday adaylığını açıklayıp açıklamayacağı merak edilen isimlerin başında gelen Allar’ın son dakikaya kadar bekleyip bir karar vereceği konuşuluyor. Merdiveni basamak basamak geçen Allar’ın uç noktasına yakın bir yerdeki bu son basamağa ulaşıp ulaşamayacağını zaman belirleyecek. Her ne kadar bu konuda suskun kalsa da Allar’ın son anda “yarışta ben de varım” demesi an meselesi gibi gözüküyor. Bu noktada çok zor bir karar verecek isim olan Allar’ın adaylığını açıklaması durumunda Ticaret ve Sanayi Odası ile AK Parti İlçe Başkanlığı görevleri sona erecek. Allar’a yakın isimlerden alınan sinyal ise Ticaret ve Sanayi Odası ile AK Parti İlçe Başkanlığı görevlerinin sona ermesini Allar sorun etmiyor. Gerede’ye daha çok nasıl hizmet edilebilir anlayışıyla hareket ettiği belirtilen Allar’ın şu anda aday adaylığına yakın olduğu söyleniyor. Ayrıca parti içersindeki düşünce bir isim üzerinde mutabık kalınması noktasında. Burada da farklı görüşler ortaya çıkıyor. Kimi isim parti yönetimi içersinde bir adayın belirlenmesine olumlu bakarken, kimi isimse mevcut Belediye Başkanı Ömer Baygın’ı işaret ediyor.

İşadamı Ali Ulutürk: Hafriyat ve son dönemde Gerede’de konteynır alanında da sahibi olduğu firmasında faaliyetini sürdüren Ali Ulutürk’ün aday adaylığına kesin gözüyle bakılsa da AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi olan Ulutürk’ün partide alınacak kararlara mutabık kalacağı söyleniyor. Bu noktada bu güne dek “adayım” demeyen Ulutürk, bir tarafta tıkır tıkır işleyen iş hayatını bir tarafta da hizmet etme azminin muhasebesini yapıyor. Artık hangisi ağır basarsa!

Halil Alioğlu: Aday mı değil mi? Tartışmaları gündemdeki yerini koruyan eski Belediye Başkanı Halil Alioğlu’nun bu seçime ilişkin tutumu merak ediliyor. Bu güne dek aday olup olmayacağı noktasında kamuoyuna bilgi aktarmayan Alioğlu’nun seçime girmesi halinde adaylıktan çekilecek çok sayıda isim bulunuyor. Alioğlu, bu noktada kilit isimlerin başında geliyor. Halil Alioğlu’nun adaylığını açıklaması durumunda Saadet Partisi’nden seçime gireceği muhtemel gözüküyor.

Abdullah Güler: Seçimlerin erkene alınacağı gündemdeki yerini aldıktan sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılan ancak seçim sürecinin uzamasıyla birlikte yaşanan sessizlikte parti değiştirip değiştirmeyeceği tartışılan Abdullah Güler’in artık önünde iki seçenek bulunuyor. Belediye Başkanlığı için kolları sıvaması halinde Güler, yıllardır yürüttüğü Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’na veda edecek. Bu noktada karar vermekte güçlük çeken Güler, Saadet Partisi’nden mi yoksa MHP’den mi seçime gireceği de belirsizliğini koruyan isimlerden. Güler’in yakın çevresinden edindiğimiz bilgilere göre, Saadet Partisi’nden seçime girmeye sıcak bakıyor. Ancak Saadet Partisi’ndeki adayların yoğunluğu Güler’i düşündürüyor. Bu nedenle bir karar vermekte güçlük yaşayan Güler, yakın bir tarihte kararını kamuoyu ile paylaşacak.

Turgut Demiral: Çevresi tarafından aday adaylığını açıklaması noktasında büyük baskı gören Turgut Demiral, tüm baskılara rağmen bu konuda iyi ölçüp tartmak gerektiğini düşünenlerden. Doğru bir karar vermek isteyen Demiral’in genç olması ve geniş çevresince sevilmesi, genç yaşta ham dericilik noktasında firmasını günden güne ilerletmesi ve ticaretteki başarılı adımları en büyük artısı. AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi olan Demiral de yine 10 gün içersinde kararını netleştirecek isimlerden.

Abdullah Özcan: Gerede Deri Sanayi’nde fabrikası bulunan Abdullah Özcan’ın seçim yapacağı parti kamuoyunda çok tartışılıyor. Özcan’ın AK Parti’den aday adaylığını açıklayacağı düşüncesi de var Saadet Partisi’nden açıklayabileceği düşüncesi de. Kendisi hakkında kamuoyunda ortaya konan bir iddia da Belediye Başkanı Ömer Baygın’ın aday olması durumunda kendisinin de aday olacağı noktasında. Bu durum ne kadar doğrudur bilinmez ancak seçimin bu sene de Belediye Başkanı Ömer Baygın ve Abdullah Özcan arasında geçmesi muhtemel durumlar arasında gözüküyor. Abdullah Özcan, seçime girdiği takdirde çok büyük ihtimalle Saadet Partisi ile seçmenin karşısına çıkacak.

İsmail Çetin: Mevcut Belediye Başkan aday adayları arasında genç isimlerin başında gelen İsmail Çetin’in Hukuk Fakültesi mezunu oluşu kendisi için büyük bir artı teşkil ediyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın özellikle 2011 genel seçimlerinde milletvekili adaylarını genellikle Hukuk Fakültesi mezunlarından tercih etmesi dikkat çekmişti. Özellikle siyasetin olmazsa olmazları arasında olan hitabet noktasında kendisini geliştiren hukuk mezunlarının bu artısı İsmail Çetin’e de yansıyabilir! Adaylar arasında en güçlü isimlerden olan Avukat Çetin bu noktada şansı yüksek isimlerden. Bu arada Çetin, AK Parti’den başka bir parti ile seçime girmeyi kesinlikle düşünmüyor.

Mehmet Türker: Bir çok kez aday adaylığını açıklayan ancak bugüne dek adaylığı nasip olmayan Mehmet Türker’in bu dönem seçime girmeyeceği iddiaları kulaktan kulağa fısıldanmaya başlandı. Sessizliğini devam ettiren Türker’in defalarca aday adaylığını açıklaması ancak her seferinde adaylığı açıklanmaması Türker’i düşündüren en büyük kuşkuların başında geliyor. Türker, 10 gün içersinde ortaya çıkmaya başlayacak adayların durumlarına göre adaylığını açıklayıp, açıklamayabilir.

Yücel Yılmaz: AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi olan Yücel Yılmaz’ın Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklaması kesin gözüyle bakılıyor. Mali Müşavir olan Yılmaz’ın kamuoyunun kendisi hakkındaki düşüncelerini, vatandaşların nasıl bir belediye başkanı istediklerini ve ilçenin beklentilerini araştırdığı bilgisine ulaşılırken çıkacağı uzun yolculukta bu bilgiler ışığında Yılmaz’ın hareket edeceği öğrenildi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa