Gerede YeniGün Gazetesi
Sanayiciler dert yandı!
25 Şubat 2014 13:03
Font1 Font2 Font3 Font4
Sanayiciler dert yandı!

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, beraberindeki yönetim kurulu ekibiyle Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ne çıkarma yaptı.

Heyetin Gentuğ Tekstil’i ziyaretinde kalifiye eleman sorunu dile getirilirken, Linter Tekstil fabrikasında ise son yapılan %33 su zammının kabul edilemeyeceği belirtildi.   

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Gerede Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni yatırım yapan ve faaliyetine devam eden sanayicilerin bazılarını ziyaret etti. Gerede ekonomisi ve istihdamı için olmazsa olmaz konumunda bulunan Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde güzel gelişmeler yaşanırken, bazı sanayiciler dert yandı.

İlamet demir üretecek

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, Başkan Yardımcısı Muharrem Kazan, Sayman Üye Eşref Zeftçi, Üyeler Hasan Demirdaş ve Hüseyin Yüksel ile Genel Sekreter Şerafettin Dağyıldızı’nın OSB’deki ilk ziyaret adresi İlamet Metal oldu.

12 ay önce yer tahsisi yapılan ve Şubat ayı itibariyle %90 yatırımını tamamlayan firmanın ortaklarından Suat Yamanel, 15 güne kadar üretime geçeceklerini ve ayda 20-30 ton kütük demirden inşaat demiri üreteceklerini söyledi.

Gerede’nin merkezi bir konumda olması nedeniyle yatırımı Gerede Organize Sanayi Bölgesi’ne yaptıklarını ve ilerleyen süreçte her kurumun kendilerine yardımcı olmak için elinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getiren Yamanel, “İyi ki Gerede’ye yatırım yapmışız, bir iki yıla kadar Gerede Organize Sanayi’nde yer kalmayacak ve burasının cazibe merkezi olacağını tahmin ediyorum.”dedi.

Başkan Ersin Kaşka da ilçemize yatırım yapan İlamet Metal’e teşekkür ederken, “Sanayici bizim her şeyimiz, sizin sorunlarınız bizim sorunumuz. Bize yansıttığınız sorunlarınızı çözmek için çalışırız ve bunun için varız.”dedi.

Ek çalışma müjdesi

Heyet, daha sonra Gentuğ Tekstil A.Ş.’ye uğradı. Genel Müdür Yardımcısı İrfan Ceyhan ve fabrika sorumlularından Osman Erdoğanlı’nın hazır olduğu ziyarette beyaz yakalı kalifiye eleman sorunu dile geldi.

122 kişinin istihdam edildiği fabrikada son zamanlarda departman değişikliği nedeniyle 13 personelin yer değiştirdiğini dile getiren İrfan Ceyhan, yakında ek yatırım için çalışma yapacaklarının müjdesini verdi.

Zam kabul edilemez

Daha sonra Linter Tekstil Fabrikası’na geçen heyet, Mali İşler Müdürü Yücel Yılmaz tarafından karşılandı. 145 kişinin çalıştığı fabrikada halen belli departmanlarda çalışacak eleman aranıldığı ifade edilirken, burada da bir takım sorunlar ziyarette dile getirildi.

Son yapılan %33 su zammının kabul edilemeyeceğini burada gerçekleşen ziyarette belirten Yücel Yılmaz, maliyetlerinin her geçen gün artığını belirterek diğer organize sanayi bölgelerindeki avantajların kendilerine de sunulmasını istedi.

GTSO Başkanı Ersin Kaşka ise sorunları ilgili mercilere ileteceklerini belirterek, “İstihdam sağlayarak Gerede’nin çehresini değiştiren siz ve diğer sanayicilerimizin sesi kulağı olacağız İlerleyen zamanlarda diğer sanayicilerimizi de ziyaret ederek bu ziyaretlerimizi sıklaştıracağız.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa