Gerede YeniGün Gazetesi
Senaryo!
30 Ekim 2013 11:14
Font1 Font2 Font3 Font4
Senaryo!

Filmlerde olur hani esrarengiz ajanlar bir anda çıkar kötü adamları yok eder. Bir hafta görünmedik ortalık film platosuna dönmüş. Senaryo da hazırlanmış ve filmin konusu da belli; MİT ajanı gibi aday adayı! Ankara destekli diye konuşulmaya başlanıldı bile. Çekimleri güzel gidiyor filmin. Ajanımız bayramda ortaya çıkıyor ve esrarengiz olay bir anda gün yüzünde. Filmin çekimlerine önümüzdeki günlerde devam edilecek.

Yine koltukları cilalama vakti geldi sanırım. Olursa olur olmazsa koltuğa “bi tık” hadi bir basamak yukarı.

Genellikle köylerimizde olur hani. İlçe dışından büyüklerinin yanına el öpmeye gelen güzel giyimli, gözde siyah gözlük köylümüzün tabiri ile şehirliler, “köyümüzde şöyle olsun, böyle olsun, şu olsun” derler ama nasıl olacağa gelince bayram biter herkes yol almıştır bile… Böyle bir hava eser genellikle köylerimizde. Sabah namazında açılan mendile on lira atan o on liranın acısını çıkaracaktır. Bayramlık sevdalar anlayacağınız.

Bu bayramlık sevdalılara Gerede’yi küçük örneklerle anlatayım; Gerede’mizde sistem aynı askerlik gibidir. Çoğu zaman çoğunluk neredeyse insanımız oradadır! Kahvehanede bir dayım çıkar eleştirir, eleştirir ve eleştiri beğenilirse herkes oradadır. Eleştiren gider, sonra onu başka bir eleştiren “ne diyor bu ya?”der. Ya hani sen alkışlıyordun, destekliyordun? Ama ne olursa olsun insanımızı çözmek mümkün değildir. Bir de herkesi destekleyenler vardır. Böylece kim ne taraf güderse gütsün işini görecektir ve sonuç itibariyle “ben sendendim” diyecektir. Bir de gaz verenler vardır. Onlar da sürekli gazlarlar. 1 günde hükümet kurulur, saniyede ibre değişir.

Zordur bu memlekette Belediye Başkanlığı yapmak ve yürek ister. Yürekli adam işidir vesselam. Öyle yaparsın eleştiriler, böyle yaparsın eleştirirler. Artık şu menfaatlerimizi bir kenara koyup düşünmenin vakti gelmedi mi? Biraz duygusal olacak ama isminizi duyurmak için değil yüreğinizle bu işi yapacaksanız buyurun… Projeleriniz ile buyurun, Gerede’mizi nasıl işaret edilen bir ilçe yaparız diye düşünecekseniz buyurun, “makamı yükseltme yeri değildir bu iş gönül işidir” diyecekseniz buyurun!

2011 genel seçimlerinde “ne kadar çok hemşehrimiz varmış” demedim değil hani. Gerede için ne yapmışlar diye bir sorgulama yaptığımda sonucu zaten yazmaya bile gerek yok! Bana öyle geliyor ki bu Belediye Başkanlığı çok basitleştirilmeye çalışılıyor. Kaderimiz çizilecek biz neler düşünüyoruz anlam veremiyorum… Seçim; halkın, bir memleketin kaderidir. Şimdi istekleri, düşünceleri, fikirleri sunma vaktidir. İşi oldu mu “en büyük başkan bizim başkan” olmayacak bir şeyse “Çalışmıyor be! Çivi bile çakmadı” diye uzar gider o söz. “Nasıl yönetilmek istersen öyle yönetilirsin” diye çok sevdiğim anlamlı bir hadis vardır.

Bırakın bu dönem evimizin önüne asfalt, kaldırım istemeyelim. Kendimizi değil memleketimizi düşünelim. Gerede’ye istihdam, fabrika mı isteniyor? İsteyelim, nüfusumuz 50 bin olsun mu istiyoruz? İsteyelim… Alaaddin’i memlekette aramaya gerek yok, o var da biz göremiyoruz. Sağlıcakla kalın…

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa