Gerede YeniGün Gazetesi
Sistemi değiştirmek için yolculuk başlıyor!
24 Eylül 2013 12:09
Font1 Font2 Font3 Font4
Sistemi değiştirmek için yolculuk başlıyor!

Gerede Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Allar, teşvik kanununun ilçeler bazında değerlendirilmesi için girişimlere başlayacaklarını açıkladı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Allar, Gerede’nin büyük sıkıntısı haline gelen teşvik kanununun tüm ilin ilçelerini de kapsayacak şekilde baz alınarak çıkartıldığını söyledi.

Bolu Merkez ile Gerede’nin ekonomik durumunun bir olamayacağını ancak teşvik kanunun il bazlı değerlendirilerek çıktığını belirten Allar, fabrikaların kurulması noktasında büyük etken olan teşvik kanununun ilçeler bazında değerlendirilmesi için girişimlere başlayacaklarını söyledi.

Türkiye’nin son çıkan teşvik kanununda 6 bölgeye bölündüğünü belirten Allar, “Bolu bu teşvik sistemi içersinde 2’nci sırada yer aldı. Biz ilçe olarak Organize Sanayi Bölgesi’nde 3. teşvik bölgesinin imkanlarından faydalanabiliyoruz. Şu andaki teşvik sistemi il bazlı ve tamamen TUİK verilerine göre yapıldı. Biz bu teşvik sisteminin ilçe bazlı değerlendirilmesini talep ediyor ve sadece Gerede değil tüm ilçelerin sosyo-ekonomik durumlarının göz önüne alınarak ilçe bazlı teşviklerin değerlendirilmesini bu noktada öneriyoruz. Bu konuyla ilgili girişimlere başlıyoruz. İlk olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kalkınma ajansları ve hükümet nezdinde de milletvekillerimizle bu talebimizi görüşeceğiz.”dedi.

Muhabirimizin, “çıkacak olan bir sonraki teşvik kanunu ilçeler bazında değerlendirilmiş olsa Gerede’nin bu noktada kazanımı ne olur?” sorusunu da yanıtlayan Allar, bu soruya şöyle cevap verdi: “İlçe bazlı teşvikler çıktığında bunun büyük faydasını Gerede ilçemiz ekonomik anlamda görecektir. Bir sonraki teşvik kanunu ilçeler bazında değerlendirildiğinde ben en azından 4’üncü bölge imkanlarından faydalanabileceğimizi düşünüyorum. Sadece Gerede ilçemiz değil tüm ilçelerin sosyo-ekonomik verileri doğru orantılı şekilde tespit edilerek teşvik sisteminin oluşturulmasını istiyoruz. Şu andaki teşvik sıralamalarının ilçe bazında değerlendirildiğinde ekonomik anlamda daha faydalı olacağını düşünüyoruz.”      

İşadamlarına çağrı   

Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde 5000 ve 10000 m/2 den oluşan boş, satışa hazır parsellerin olduğunu belirten Allar, 12,00-TL olan arsa metrekare bedelinin Gerede’ye özel olan %50 bedelsiz arsa teşviği ile birlikte 6,00-TL’ye indiğini, bu bedelle pazardan 1 kg meyve alındığını, Gerede’de ise bu bedele OSB’de yatırımcılara arsa tahsis edildiğini söyledi.

Gerede’nin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu belirten Allar, “Bolu’nun en büyük ilçesiyiz, artılarımız çok fazla. Yatırımcı bir gün Gerede’yi keşfedecek ama o zaman belki yer tahsisi yapamayacağız.”ifadesini kullandı.

Gerede’nin konum olarak Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, İstanbul, Ankara, Zonguldak illerine kapı görevi görmekte olduğunu ifade eden Allar, “Gerede, D-l00 ve otoban geçişiyle kütlesel bir nüfusa hitap etmektedir. Önemli karayollarının üzerinde bulunması nedeniyle ulaşım son derece kolay. D-100 uluslararası karayolu çift şerit olarak Ankara’ya 137 km., Bolu’ya 52 km, İstanbul’a 300 km, Zonguldak’a 140 km, Karabük’e 90 km mesafede bir kavşak konumundadır.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa