Gerede YeniGün Gazetesi
Soba zehirlenmeleri uyarısı
1 Ekim 2014 19:11
Font1 Font2 Font3 Font4
Soba zehirlenmeleri uyarısı

Yetkililer lodoslu havalarda soba dumanı zehirlenmeleri konusunda vatandaşları uyarırken, sobalar kurulmadan önce mutlaka baca temizliğinin yaptırılması gerektiğini belirttiler.

Uzmanlar, ilçemizde soba dumanı zehirlenmelerinin her yıl tekrarlanan trajik olaylardan biri olduğunu belirterek biraz dikkat ve tedbirle bu ölümlerin önüne geçilebileceğini söylediler. Bu ölümlerin önüne geçmek için ilk yapılacak işlerden birinin bacaların temizlenmesi olduğunu kaydeden uzmanlar “Baca yangını sırasında bin dereceye kadar ulaşan bir ısı oluşur ve bunun sonucunda bacada çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklardan sızan karbondioksit gazı da zehirlenmelere neden olur. Bu çok sinsi bir zehirlenme türüdür. Buna karşı vatandaşların mutlaka baca temizliğini yaptırmaları gerekiyor. Bunun yılda en az bir kere yaptırılmasında büyük yarar var” diye konuştular.

Yatmadan önce, “sabaha kadar sönmesin” diye sobaya atılan kömürün hızlıca yanıp geçmemesi ve sabaha kadar idare etmesi düşüncesiyle sobanın hava giriş ve çıkış delikleri sıkı sıkıya kapatıldığına da dikkat çeken uzmanlar, “Bunun sonucunda, sonradan ilave edilen kömür tam tutuşmuyor. Aşırı duman oluşuyor. Duman, çıkış yolu kapatıldığı için sobanın menfezlerinden dışarıya sızıyor. Herkes uykuda olduğundan, bu durum sezilmiyor. Aile fertleri, sızan dumandaki karbonmonoksiti soluyorlar. Hiçbiri uykusundan uyanmadan, tüm aile ölüp gidiyor” dediler.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa