Gerede YeniGün Gazetesi
Tablo ortada!
18 Haziran 2014 14:36
Font1 Font2 Font3 Font4
Tablo ortada!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2013 yılında Gerede’nin verdiği ve aldığı göç verilerini açıkladı. 2013 yılında 1757 göç alan Gerede, 1981 dışa göç verdi. Nüfusunda 224 kayıp yaşayan Gerede ilçemiz en çok sırasıyla Ankara, İstanbul, Bolu (Merkez), Kocaeli ve Zonguldak illerine göç verdi.

Gerede’nin göç aldığı iller ise şu sıralamayla oluştu: Ankara, İstanbul, Bolu (Merkez), Karabük ve Kocaeli.

En fazla göç verdiğimiz il olan başkent Ankara’ya Gerede’den 445 vatandaşımız nüfusunu aldırdı. İstanbul’a 423 vatandaşımız göç ederken, Bolu (Merkez)’ya 370, Kocaeli iline 109, Zonguldak iline ise 68 göç edildi. Diğer illere Gerede’den göç eden kişi sayısı ise 566 kişi ile oluştu.

Gerede en fazla göçü ise en fazla göç verdiği Ankara’dan aldı. Ankara’dan Gerede’ye nüfusunu 507 kişi aldırırken, İstanbul’dan 289, Bolu (Merkez)’dan 239, Karabük’ten 103, Kocaeli’nden 91 kişi Gerede’ye göç etti. Diğer illerden Gerede’ye göç edenlerin sayısı ise 528 kişi ile oluştu.

İstatistiklere bakıldığında Bolu Merkez, Mengen, Kıbrısçık ve Dörtdivan ilçelerinin nüfuslarında artış yaşandığı gözlenirken, sırasıyla Gerede, Göynük, Mudurnu, Seben ve Yeniçağa göç veren ilçeler oldular. İlçeler arasında en fazla göç ise Bolu’nun en büyük ilçesi konumunda olan Gerede’de yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’nun verilen ve alınan göç durumlarına ilişkin açıkladığı net bilgiler tablolarda yer almaktadır.

Mengen nüfusuna göre en fazla göç alan ilçe!

Aldığı yatırımlarla ve açıklanan istatistiki tablolarda üst sıralarda yer almasına alışılan Mengen ilçesi nüfusuna göre 2013 yılında en fazla göç alan ilçe oldu. Nüfusunu 337 kişi artırmayı başaran Mengen ilçesi en fazla göçü Ankara’dan alırken, en fazla göçü ise Bolu (Merkez)’ya verdi.

Alınan göç sayısına bakıldığında ise en fazla göçü Bolu (Merkez) alırken, Mengen 2’nci sırada, Kıbrıscık 3, Dörtdivan ise 4’üncü sırada yer aldı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa