Gerede YeniGün Gazetesi
TABUR’DA ÖNEMLİ GELİŞME!
24 Ekim 2014 13:06
Font1 Font2 Font3 Font4
TABUR’DA ÖNEMLİ GELİŞME!

TEM Otoyolu üzerinde görünen askeri helikopterin Gerede’ye kurulması düşünülen tabur için yer belirleme çalışması gerçekleştirdiği iddia edildi. İlçenin güneyine bakan kısmın arazi yapısını görmek için görevlendirilen ekibin havadan görüntü aldığı ve taburun kurulması için etüt çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.  

03 Şubat 2014 Pazartesi günü Yenigün’ün manşetinden okurlarımıza duyurduğumuz haberde “Gerede’ye askeri bir taburun kurulmasının gündemde olduğuna” yer vermiştik. “Gerede, 1944 depreminden sonra kaldırılan askeri taburuna 70 yıl aradan sonra kavuşuyor. Bolu Dağ ve Komando Tugayı’na bağlı olması düşünülen bu taburda 1000’e yakın asker eğitim alacak” ara başlığında servis ettiğimiz bu haberde çalışmaların gizli yürütüldüğünü ve kurulması halinde Gerede’ye ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağına yer vermiştik.

İlçenin muhtemelen güneyine kurulması düşünülen askeri tabur için önemli bir gelişme yaşandı. TEM Otoyolu üzerinde görünen askeri helikopterin Gerede’ye kurulması düşünülen tabur için yer belirleme çalışması gerçekleştirdiği iddia edildi. İlçenin güneyine bakan kısmın arazi yapısını görmek için görevlendirilen ekibin havadan görüntü aldığı gelen iddialar arasında yer alırken, taburun kurulması için etüt çalışmalarının devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

Büyüklük işe yaradı

İlk zamanlar Dörtdivan ilçesine kurulacağı söylentileri oluşan askeri taburun askerin çarşı ihtiyacı ve rütbeli askerin konaklama ihtiyacını karşılayabilecek durumda olması nedeniyle Gerede’ye kurulması ihtimalini ortaya çıkardığı ve çalışmaların Gerede üzerinde devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

İddialara göre, Bolu Dağ ve Komando Tugayı’na bağlı olacak olan bu taburda 1000’e yakın asker eğitim alacak. Gerede’ye kurulacak bu taburun Komando Taburu yada Muhabere Taburu olacağı ve buradaki askerlere komando yada muhabere üzerine eğitim verileceği bilgisine ulaşıldı.

Ekonomiye can verir

Taburun Gerede ekonomisine can vereceği görüşünde olan ilçe halkı, askeri tabur yada alayların olduğu ilçe ve illerin süratle geliştiğini ve Gerede’nin de tabur kurulduğu takdirde Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasındaki yerini alacağını düşünüyorlar. Ayrıca vatandaşlar, yol ağı çok geniş olan ilçemize taburun kurulmasının önemli olduğunu düşünüyor.

Askeri tabur nedir?

Tabur, bir yarbay ya da binbaşının komuta ettiği, bölükten büyük, alaydan küçük askeri taktik birliktir. Günümüz ordularında ana silahlarına göre tank taburu, piyade taburu, topçu taburu gibi tabur sınıfları bulunmaktadır. Taburlar ana silah türüne göre tank taburu, topçu taburu, tanksavar taburu, uçaksavar taburu, piyade taburu gibi muharip taburlardır.

Topçu taburları üç ya da dört topçu bataryası (topçu bölüğü) olarak tertiplenir. Diğer muharip taburlar da çoğunlukla üç muharip bölük ve bir ikmal bölüğünden oluşur.

Piyade taburları, 20. yüzyılda bir karargâh bölüğü, bir tüfek bölüğü ve bir ağır silah (tank, top) bölüğü olarak organize edilmiştir. Günümüzde de 900-1000 askerden oluşan taktik açıdan kendine yeterli birlikler olarak benzer düzende organize edilmektedir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa