Gerede YeniGün Gazetesi
Tam mevsimindeyiz dikkat!
24 Eylül 2013 11:51
Font1 Font2 Font3 Font4
Tam mevsimindeyiz dikkat!

Gerede İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Yücel, mevsimsel geçiş yaşanan bugünlerde vatandaşların nezle ve grip hastalığına karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Hüseyin Yücel, grip ve soğuk algınlığının birbirinden farklı olduğunu vurgulayarak, gerçek grip ile soğuk algınlığı ayırımını iyi anlamak gerektiğini, gribin genellikle yüksek ateş, kas ağrısı, öksürük, baş ağrısı gibi bulgularla seyreden ve bazı duyarlı gruplarda ölüme yol açabilen daha ciddi bir hastalık olduğunu kaydetti. Yücel, “Soğuk algınlığı ise ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır”dedi.

Gribin çok kolay ve hızlı bulaştığını dile getiren İlçe Sağlık Müdürü Yücel, gripten korunmak için vücut direncinin korunması gerektiğini vurguladı. Yücel, “Vücut direncini korumak için mevsim özelliklerine uygun giyinilmeli, beslenmeye dikkat edilerek bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Gripli hastalar ile yakın temastan ve ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır”diye konuştu.

Şeker, astım, kronik akciğer, kronik kalp, damar sistemi ve kan hastalığı olanlar, 65 yaşından büyükler ile huzur ve bakımevi gibi ortamlarda yaşayanların özellikle grip aşısı yaptırmasını öneren Yücel, yumurtaya veya aşı içindeki maddelere karşı alerjisi olan kişilere ise aşı yaptırmaması uyarısında bulundu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa