Gerede YeniGün Gazetesi
Tarihi mahzen Ankara’yı harekete geçirdi
30 Ekim 2013 11:37
Font1 Font2 Font3 Font4
Tarihi mahzen Ankara’yı harekete geçirdi

Ortaca Köyünde su çalışması sırasında işçiler tarafından bulunan tarihi mahzen yetkilileri harekete geçirdi. Tarihi değeri olan oda şeklindeki bu mahzen Bolu Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Ankara’dan hafta içi detaylı inceleme için profesörlerden oluşan heyet Gerede’de olacak.

Ortaca Köyü’nde su kanalı kazısı sırasında bulunan oda şeklindeki tarihi yapı görenleri hayrete düşürdü. Bunun üzerine bölgedeki çalışmalar durdurularak, jandarma ekiplerine ve Bolu Müze Müdürlüğü yetkililerine bilgi verildi.

Yapılan ilk incelemede nitelikli bir yapıya benzediği kanaatine varan Müze Müdürlüğü yetkilileri, bulunan tarihi mahzenin daha detaylı incelenmesi için Ankara Müze Genel Müdürlüğü’ne bilgi geçti. Ankara’dan hafta içi detaylı inceleme için profesörlerden oluşan heyet, bulunan mahzenin incelenmesi için Gerede’de olacak.

Şimdilik mahzenin ne olduğuna ilişkin ulaştığımız tahmini bilgilerde, bulunan kalıntının Bizans Dönemi’ne ait erzak odası olabileceği yada düşmandan gizlenmek için sığınak amaçlı kullanılan bir yer olduğunun düşünüldüğü öğrenildi. Ancak bu konuda en çok kafa karıştan husus bulunan mahzen içersinde bazı işaret ve figürlerin yer alması oldu. Bizanslılar’ın figür sanatı değil el yazısı kullandıkları ve dolayısıyla bulunan yapının çok daha eski bir döneme ait olabileceği düşüncesine bu hususlar yol açtı.

Hasar almadı

Ortaca Köyü’nde su çalışması sırasında tarihi mahzenin kapağına kazı yapan kepçenin takılması ile şans eseri hasarsız ortaya çıkarılan mahzenin böylece doğal görüntüsü de bozulmamış oldu. Gerede tarihine bir ışık tutacak mahzenin Ankara’dan gelecek profesörler tarafından incelenmesinin ardından bölgede kazı çalışması yapılıp yapılmayacağına arkeologlar tarafından karar verilecek. Yapılacak incelemeler sonucunda bölgede tarihi eserlerin arkeologlar tarafından ortaya çıkarılması durumunda Gerede’nin turistik bir kent olmasının önü açılacak. Deprem bölgesinde yer alan Gerede’de bulunan mahzenin hiçbir hasar almaması ise dikkatlerden kaçmadı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa