Gerede YeniGün Gazetesi
Tavuk etine Gerede kazı rakip olacak!
5 Kasım 2014 13:51
Font1 Font2 Font3 Font4
Tavuk etine Gerede kazı rakip olacak!

İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları bugün başlayacak. Yaşar Yüceer başkanlığında, yoğun gündemle toplanacak olan mecliste, 5 Kasım Çarşamba günü Gerede için önemli bir karar alınacak. Kazı ile meşhur olan ilçede kaz entegre tesisi kurulması için başlatılacak ilk adıma İl Genel Meclis Üyeleri onay verecek.

İl Genel Meclisi (İGM) Kasım ayı toplantılarının Çarşamba günkü oturumunda İGM üyeleri, Gerede ilçesi için önemli bir kararı görüşecek. Kızarmış kazı ile ün yapan ilçemizde kızarmış kaz, özellikle panayır döneminde köyde ikamet eden vatandaşların geçim kaynağı durumunda. Kaz üretiminin genişletilmesi ve entegre hale getirilmesi için başlatılacak proje için gerekli olan kaynağa el kaldıracak İGM üyeleri, ilçede yeni bir sektörün doğmasının önünü açacak.

156 bin lira!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Gerede ilçesi için hazırlanan ‘Kaz Üretiminin Entegre Hale Getirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi’nin hayata geçmesi için 156.800,00 TL gerekli. Gerekli olan kaynağın aktarılıp aktarılmamasına Çarşamba günkü bu toplantıda karar verilecek. Meclis onay verdiği takdirde projenin hayata geçirilmesi için kollar sıvanacak.

1 değil 1000 satılsın

Kaz Üretiminin Entegre Hale Getirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi hakkında görüşlerini Yenigün’e aktaran Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ve İGM Üyesi Yusuf Gökçe, projenin ilçe için önemli olduğu kanaatinde olduklarını dile getirdiler.

Kaymakam Yurt, “Panayır alanında kaz satışı gerçekleştiren vatandaşlarımızı gördüğümüzde kaz üretiminin entegre hale getirilmesi konusunu görüşmüştük. Köylü vatandaşımız neden 1 satıyor 1000 satsın diye düşüncelerimizi ifade etmiştik.”derken İl Genel Meclis Üyesi Gökçe ise “Projeyi tam detaylı bir şekilde inceleme fırsatım olmadı ancak taslak olarak bakıldığında Gerede’nin geleceğine önemli bir şekil verecek bir proje gibi gözüküyor. Bu projemiz belki de ileride kurulacak kaz çiftlikleriyle köy nüfusumuzun artışına neden olacak. Bu noktada bu projeyi şahsım adına önemli buluyorum.”dedi.

İl Genel Meclisinde, ilk hafta gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Kasım ayı boyunca Gerede’deki diğer ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının 2015 yılında bütçeden kullanacakları ödenek ihtiyacı ve yapacakları faaliyetlerle ilgili görüşmelerine de başlanacak.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa