Gerede YeniGün Gazetesi
Teknoloji sağolsun!

Gerede’de geçtiğimiz yıllara oranla hırsızlık olaylarında azalma meydana geldi. Özellikle Kasım aylarında hırsızların uğrak mekanı halini alan ilçede hırsızlıkların ana cadde üzerinde meydana gelmesi işyeri sahiplerini kuşku ile işyerlerini kapatmaya mahkum ediyordu. Genelde kuyumcu dükkanları, tekel bayileri ve büfeleri hedef alan hırsızların can yakmakla kalmayıp yakalanmaları da çoğu zaman mümkün olmadı.

Büyük düşüş

MOBESE sisteminin ilçede kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hırsızlık olaylarında çok büyük oranda düşüş yaşandı. 24 saat kesintisiz izlenilen ana cadde ve Gerede’nin önemli kilit noktalarında olumsuz bir durumla karşılaşıldığında polis ekiplerinin hemen müdahale etme şansının olması işyeri sahiplerinin yine güven içinde işyerlerini kapatmalarına neden oldu.

Edindiğimiz bilgilere göre, en fazla hırsızlık olaylarının yaşandığı Ekim ve Kasım aylarına oranla bu yıl hırsızlık vakalarında çok büyük düşüş gerçekleşti. Bu düşüşe en büyük gerekçe ise MOBESE kamera sistemi oldu. Gecenin ilerleyen saatlerinde şüpheli bir durumla karşılaşan ekipler, MOBESE kamera sistemi sayesinde şüpheliyi izlemeye alıyor ve daha sonra kişi hakkında devriye tarafından sorgulama yapılmasına olanak sağlanıyor. MOBESE sistemi kurulmadan önce sadece gece devriye atan polise emanet edilen Gerede’de polis sayısının az olmasının etkisiyle de hırsızlıkların önüne bir türlü geçilemiyor ve atı alan Üsküdar’ı geçiyordu.

Sadece 1 vaka o da!..

Isıya da duyarlı olduğunu öğrendiğimiz ilçeye kurulan MOBESE sistemi ile son bir ay içersinde sadece 1 vaka gerçekleşti. O vakada da bilindiği gibi, köpeğin pantolonunu aldığı şahıs şikayetçi olmuş, kamera sistemi ile köpeğin çalılıkların arasına sürükleyerek götürdüğü anlaşılan para ve değerli eşyaların olduğu pantolon bulunarak şahsa teslim edilmişti.

Tedbiri elden bırakmayın

İlçe Emniyet Müdürlüğü, MOBESE sisteminin olmasına karşın yine de tedbirin elden bırakılmaması gerektiği yönünde dükkan sahiplerini uyarıyor. Her dükkanda kamera ve alarm sisteminin olması gerektiğini bildiren İlçe Emniyet Müdürlüğü, işyeri sahiplerinin kepenklerini ve kapılarını sıkı bir şekilde kapattıklarına inandıktan sonra dükkandan ayrılmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Sanayi de istiyor!

Gerede Sanayi Sitesi esnafı, güvenlik noktasında hırsızlık olaylarını önleyen en büyük etken olan teknolojiden faydalanmak istiyor. Gerede’nin büyük oranda izlendiği MOBESE’nin Sanayi Sitesi’ne bağlanmasını isteyen esnafın büyük bölümü, her sabah dükkanlarını huzursuz açtıklarını, “hırsız girmiş” haberleri kulaktan kulağa yayıldığında “sıra kendilerine ve diğer esnaflara ne zaman gelecek?” diye kara kara düşündüklerini ifade ediyorlar.


Gerede’de geçtiğimiz yıllara oranla hırsızlık olaylarında azalma meydana geldi. Özellikle Kasım aylarında hırsızların uğrak mekanı halini alan ilçede hırsızlıkların ana cadde üzerinde meydana gelmesi işyeri sahiplerini kuşku ile işyerlerini kapatmaya mahkum ediyordu. Genelde kuyumcu dükkanları, tekel bayileri ve büfeleri hedef alan hırsızların can yakmakla kalmayıp yakalanmaları da çoğu zaman mümkün olmadı. Büyük düşüş MOBESE sisteminin […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler