Gerede YeniGün Gazetesi
Teşvik her şey değil!
1 Temmuz 2014 15:50
Font1 Font2 Font3 Font4
Teşvik her şey değil!

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş ve yönetiminin gerçekleştirdiği ziyarette Gazetemizin Sahibi Serkan Candan’ın sorularını yanıtladı. Vali Zahteroğulları’na sorulan sorular ve Zahteroğulları’nın veriği yanıtlar şöyle:

Gerede’de nüfus kaybı var. Açıklanan TUİK verilerine bakıldığında 2013 yılında en fazla nüfus kaybının Gerede’de yaşandığı görülüyor. Acaba Bolu’da bu tablolara bakıldığında Gerede bir kenara mı bırakılıyor?

_Nüfusu artırmanın, nüfusu tutmanın bir tek yolu var bu da Gerede’deki iş sahasının genişletilmesi. Göreve geldiğimizden bugüne dek kısa zamanda Gerede’deki karma OSB’yi nasıl geliştiririz, deri OSB’yi biran önce nasıl faaliyete geçirebiliriz noktasında yoğun şekilde çalışıyoruz. Üretimi artıracak bir şeyler yapalım istiyoruz. Bu noktada Gerede önemli gelişmeler yaşayacak.

Çevredeki illerin OSB’leri dolmadan yeni bir OSB açılıyor. Örneğin Düzce’de teşvikten yararlandıkları için böyle bir durum geçmişte yaşandı. Bu da Gerede’ye zarar verdi. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

_Şunu net bir şekilde ifade edeyim; sanayicinin yatırım yapması için teşvik her şey değil. Teşvik çok çok önemli bir unsur olmuş olsa Doğu ve Güneydoğunun fabrikadan geçilmiyor olması lazım. Burada çok önemli etkenler öncelikle fabrikanın kurulacağı bölgenin ortamıdır. Örneğin Bolu’ya yatırım yapanların hiçbiri başka şehirlere yatırım yapmıyor. Çünkü burası bir huzur şehri, her şeyi temiz ve Gerede’de keza bu şekilde. Gerede’ye gelecek yatırımcı şunu planlıyor; ‘3 yolun kavşağında, otobanın kenarında, iç ve dış pazara kolaylıkla ulaşılabilir.’ Gerede’yi OSB gelişme bölgesine alıyoruz. Bunun çalışmasını başlattık ve Gerede karma OSB’yi genişleteceğiz.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa