Gerede YeniGün Gazetesi
Vali Gerede’yi büyütmeye kararlı
1 Temmuz 2014 15:40
Font1 Font2 Font3 Font4
Vali Gerede’yi büyütmeye kararlı

Gerede Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş, beraberindeki muhtarlarla birlikte Bolu’ya çıkarma yaptı. Yakın zamanda göreve başlayan Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve yapılan kongre ile yeniden BESOB Başkanlığına seçilen Tahir Gayret’i makamında ziyaret eden Göktaş ve beraberindeki heyet, Vali Ahmet Zahteroğulları’nı ziyarette bir takım sorunları dile getirdiler.

Gerede’de ceviz yetiştiriciliğinin hangi durumda olduğunu Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş’a soran Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, ziyarette Gerede için müjdeli bir haber verdi.

Bu yıl çiftçilere ceviz fidanı dağıtılacağını belirten Vali Zahteroğulları, ortalama 15 TL olan ceviz fidanının üreticiye 5 TL karşılığında verileceğini ve iklim şartları ceviz yetiştiriciliğine uygun olan Gerede’de ceviz yetiştiriciliğinin başlatılarak çiftçiler için önemli bir tarım kolunun ilçede hayata geçirileceğini söyledi.

Bu yıl en az 40 bin ceviz dikileceğini belirten Vali Zahteroğulları, cevizin emeğinin olmadığını ve kıymetli bir ağaç olduğunu, hasatının kolay olduğunu, satışı noktasında da herhangi bir problemin olmadığını, ciddi bir kapasite oluştuğunda alıcının bedel karşılığında ceviz ağaçlarının hasatını kendisinin yaptığını dile getirdi.

Ceviz ağaçlarının dikileceği alanların belirlenip daha sonra köylüye devredileceğini ifade eden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, “sadece ağacın kesilmesi durumunda vatandaştan habersiz kesim yapmamasını isteyeceğiz. Bu yılki hedefimiz olan 40 bin fidan yaklaşık 5 yıl sonra 4 bin ton hasat verebilecek. Bu da üretici için çok büyük bir gelir anlamına geliyor. Şu anda Türkiye 40 bin ton ceviz ithal ediyor. Dolayısıyla cevizin pazarı hazır, fiyatı da çok iyi, hasadı da yok. Örneğin Domates 1 haftada satılmazsa çürür. Ancak ceviz 3 yıl dursun çürüme gibi bir şey söz konusu olmuyor.”dedi.

Göktaş küpe sorununu iletti

Gerçekleşen ziyarette son bir yıldır hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin sorunu haline gelen kulak küpelerindeki fiyat artışını gündeme getiren Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş, “Sayın Valim, Geçtiğimiz yıllarda İlçe Tarım Müdürlüğü havyalara 2 TL karşılığında kulak küpesi takıyordu. Daha sonra İl Tarım Müdürlüğü bu işlevi bir kuruluşa verdi. Şu anda 8 TL’den kulak küpeleri takılıyor. Bu konuda sizlerden yardım bekliyoruz.”dedi.

Bu talep karşısında bir takım araştırmalar yapacağını belirten Vali Ahmet Zahteroğulları, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu projeyi tüm Türkiye’de başlatıp başlatmadığı noktasında bilgi aldıktan sonra bu sorununuza çözüm yolları arayalım.”dedi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş,ziyaretin sonunda Vali Zahteroğulları’na kemer ve cüzdan seti hediye etti.

Valilik ziyaretinin sonrasında Bolu’ya çıkarma yapan heyetin bu seferki adresi yapılan kongre ile yeniden BESOB’un başkanlığına seçilen hemşehrimiz Tahir Gayret oldu. Sohbet havasında geçen bu ziyarette Gayret, yaptığı hoş konuşmalar ile ziyarete ayrı bir tat katarken, Göktaş ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Gerede’yi büyütmeye kararlı Yazısına 2 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa