Gerede YeniGün Gazetesi
Yazarlar anlamlı projede buluştu
23 Aralık 2013 17:53
Font1 Font2 Font3 Font4
Yazarlar anlamlı projede buluştu

Yurt ve Camcı’ya övgüler yağdı   

İlçemizde yürütülen “Sigaradan Bizi Koruyun Projesi” kapsamında eğitimci yazarlar Gerede’de ağırlandı. “Sigaradan Bizi Koruyun Projesi Uzmanlar ile Öğrenciler Buluşuyor”  adıyla okullarımızda öğrencilere yönelik konferans, seminer ve bilinçlendirme çalışmaları planlanmıştı.

 9 -13 Aralık tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerin bir bölümü yoğun kar yağışına bağlı olarak okulların tatil olması nedeniyle öğrenci pansiyonlarında gerçekleştirilirken, kar tatilinin bitmesin ardından da konuk yazarlar okullarda öğrencilerle bir araya geldiler.

Eğitimci yazarlar Ali Erkan Kavaklı, Eğitimci Yazar Duran Çetin,  Eğitimci Yazar ve Şair  Yusuf Dursun okullarda ve öğrenci pansiyonlarında hafta içerisinde  kendi alanları ile ilgili konuşmalar yaparak öğrenci ve öğretmenlerle buluştular.

Bu buluşmada yazarlar,  konferans konuları olan, İnsana Erdem Katan Davranışlar, Gençlik ve Başarı, Şiirlerle Sevgi ve Saygı,  başlıklarında sunumlarını yaptılar.

Program kapsamında öğrencilere Gerede Kaymakamlığı tarafından kitap kalem vb. hediyeler verildi.

Yazarlarla öğrencilerin buluşmasında öğrencilerin heyecan ve mutlulukları gözden kaçmazken konuk yazarlarda Gerede’de öğrencilerle buluşmaktan memnun olduklarını dile getirdiler.

11 Aralık Perşembe akşamı okul müdürleriyle bir araya gelen konuk yazarlar ayrıca, 12 Aralık Cuma günü Gerede Kaymakamı Arslan Yurt’u makamında ziyaret ettiler. Kaymakam Arslan Yurt,  öğrencilere yaptıkları katkılardan dolayı katılımcılara belge takdim etti.

Çetin’in yazısı ilgi odağı oldu

Proje kapsamında Gerede’ye gelen yazar isimlerden biri olan Duran Çetin’in yazısı büyük ilgi gördü. Duran Çetin, resmi web sitesinde kaleme aldığı yazıda şu ifadelere yer verdi: “Bir proje kapsamında önemli bir faaliyet yapıldı Gerede’de. Projeyi önemsediğim için yazıyı kaleme alıyorum. İlçe Kaymakamı Arslan Yurt ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Camcı bu konuda kendilerinden emin ve kararlı…

Gerede ilçesinde yürütülen “Sigaradan Bizi Koruyun Projesi” kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce bir dizi etkinlik planlanmış. Sigaradan Bizi Koruyun Projesi  “Uzmanlar ile Öğrenciler Buluşuyor”  adıyla ilçe okullarına ve öğrencilerine yönelik konferans, seminer ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmış.

9 -13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikler yoğun kar yağışı sebebiyle 13 Aralık Cuma gününe münhasır kalsa da oldukça önemliydi. Üç ayrı yazar okullarda akşama kadar kendi alanları ile ilgili konuşmalar yaparak öğrenci ve öğretmenlerle buluştular. Bu buluşma da gördüm ki, yapılan iş oldukça önemli. Projenin ana hedefi sigaradan korunmak. Gençlerimizi koruyabilmek. Bu geleceğimiz adına her kurum ve kuruluşun hatta STK’ların yapması gereken önemli vazifelerden biri. Sigara birçok şeyi yakıp kül ediyor: Paramızı, zamanımızı, sağlığımızı, gençliğimizi ve gençlerimizi…

Tebrikler Gerede, tebrikler Gerede’nin ileri görüşlü yöneticileri…

Konuşmacılardan birisi yazar Ali Erkan Kavaklı’ydı. Kendisi bir kişiye faydalı olabilmek amacı ile yüzlerce kilometre gitmede tereddüt etmeyen biri. Çabası sadece ülkenin geleceğine yönelik. Gerekirse köylere gidip özgüven aşılayan konuşmalar yapmaktan geri kalmaz. İyi bir hatip, iyi bir romancıdır kendisi. Hep takdir etmişimdir. Herkes onun kadar çalışkan olsa sırtımız yere gelmez doğrusu.

Bir başka konuşmacı şair Yusuf Dursun, şiirleriyle kendinden söz ettiren etkili bir kalem. Gittiği okullarda okuduğu şiirler ile öğrencilere yakın olmayı başaran ve gençliğin yetişmesinde kendini vazifeli sayan bir eğitimci…

Konuşmacılardan biri de bendim. Benim konferans konum ‘gençlik ve başarı’ydı. Okullarda gördüğüm ilgi ve alaka beni çok memnun etti. Öğrencilerdeki başarı odaklı arzular onların bu konuda ne kadar istekli olduklarını ortaya koymaya yetiyordu. Çok verimli konuşmalar oldu. Gönül isterdi ki ulaşamadığımız öğrencilere de ulaşalım…

Öğrenciler geleceğe umutla bakıyorlar. Onlar başarmanın güzelliğini yaşamak istiyorlar. Anne-babalarına ve memlekete faydalı insanlar olmak istiyorlar. Bu konuda kararlı olduklarını da gördüm. Çok mutlu oldum. Memleketimizin geleceğinden ve başarılı işlere imza atılacağından zerre kadar şüphe duymuyorum. Hele Geredeli gençleri gördükten sonra…

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Camcı’nın gençleri zararlı alışkanlıklardan koruma ve başarılı birer kişi olmaları için gayreti takdire şayan. Herkes üzerine düşeni yapsa, aksayan, yolunda gitmeyen iş kalmaz. Müdür Mustafa Camcı da bunu yapıyor. İlçedeki okul yöneticileri ile de iyi anlaşıyor. Zaten belki de bu sebeple Gerede’de eğitim başarısı Bolu ilinde oldukça yukarıda…

Öğrencilerle söyleşimiz benim açımdan harikaydı. Umarım öğrenciler açısından da güzel olmuştur. Başarılı olmanın yöntemlerinden bazılarını paylaştım onlarla. Hepsi uygulanabilir şeylerdi. Belki de bu kadar alakalı olmaları bundandı.

Kaymakam Arslan Yurt Bey için söylenecek birkaç söz. Tam bir halk adamı gibi gördüm kendisini. İstişare etmeyi sevdiği belliydi. İstişare yolunun isabetli ve daha kazançlı olduğunun farkında. Bizlere davranışı oldukça samimi ve içtendi. İlgi alakasını bizden esirgemedi. Bizleri en güzel biçimde ağırladılar.

Bu anlamlı proje dolayısıyla Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Camcı’nın şahsında Gerede’nin bütün eğitim camiasına muhabbetlerimi sunuyorum. Kendilerine konuşma imkânı bulduğum ve bulamadığım öğrencilerimize da başarılar diliyorum…”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa