Gerede YeniGün Gazetesi
Yemeyin denildikçe!
3 Eylül 2014 18:19
Font1 Font2 Font3 Font4
Yemeyin denildikçe!

Gerede halkı mantar sevdasından bir türlü vazgeçmiyor. Tadı çok güzel olan ancak zaman zaman bu güzelliğin içinde adeta bir canavar besleyen mantarlar insanları zehirleyebiliyor.

Sofular Köyü’nde yaşanan mantar vakasında; 26 Ağustos Salı günü saat 17.00 sıralarında, S.A.E., yayladan topladığı mantarları yedikten sonra aniden fenalaştı. Köye gelen ambulansla Gerede Devlet Hastanesi’ne kaldırılan S.A.E., burada yapılan tedavinin ardından taburcu edildi.

Sofular Köyü’nde yaşanan bu vakanın 1 gün sonrasında 27 Ağustos Çarşamba günü Orta Mahalle Boncukoğlu Sokak’ta yaşayan bir aile mantarın kurbanı olacaktı. Saat 23.00 sıralarında gece yedikleri mantardan aniden zehirlenen A.A., E.A. ve S.A. Gerede Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Aynı aileden 3 kişi tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Zehirsiz mantarlara çok yakın benzerliğe sahip birçok mantarın zehirli olup olmadığının laboratuarlarda yapılan klinik çalışmalarla ortaya çıktığını belirten uzmanlar, marketlerde satılan, son kullanma tarihi ve nerede üretildiğine ilişkin üzerinde etiket bulunan kültür mantarlarının yenilmesini tavsiye ediyorlar.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa