Gerede YeniGün Gazetesi
Yeniden Gayret!
5 Mayıs 2014 15:38
Font1 Font2 Font3 Font4
Yeniden Gayret!

BESOB olağan kongresi dün gerçekleşti. Saat 17:00’ye kadar kullanılan oylar sonucunda Başkan yeniden Tahir Gayret seçildi. Gayret 112 oy alırken, rakibi Nihat Alpat Öztürk 76 oyda kaldı. Gayret, kongre öncesinde Bolu sanayisinin taşınması konusunda geri vites atmadı ve “Göreve tekrar gelirsem bu proje için ne gerekiyorsa onu yapacağız.”dedi.

BESOB mevcut başkanı Tahir Gayret ve Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Nihat Alpat Öztürk’ün yarıştığı BESOB Genel Kurulu zaman zaman gergin anlara sahne oldu. Gerede’nin Bolu’daki önemli bir siması olan ve Gerede’ye Bolu’nun bakış açısını değiştirmek için çaba sarf eden Gayret, 36 oy farkla seçimden zaferle ayrıldı.

Geri vites atmadı  

Genel Kurul’da açılış konuşması yapan Tahir Gayret, görevi süresince yapılan çalışmalardan bahsetti. Gayret, konuşmalarında sanayi tartışmalarına ve Ramazan Güzel olayına değinerek, “Görev süremde 2 konu bana çok maliyetli oldu. Birincisi yıllardır BESOB’ta çalışan bir arkadaşımızın 20’nci yılında alın teriyle çalışan ve zor koşullarda ekmeğini kazanan esnaflarımızın 726 Bin Lirasını benim imzalarımı kullanarak çekmesi oldu. İkincisi ise Sanayinin taşınması projesi oldu. Ben BESOB Başkanlığı görevine ilk geldiğimde çok değer verdiğim Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz beni ziyarete gelerek sanayi projesini söyledi. Yönetim ve Denetim Kurulumuz bu konunun biraz çetrefilli olduğunu söylediler ama Ticaret ve Sanayi Odamızla bu işin içinde oluruz dedik ve girdik. Ama maalesef yerel seçimler öncesinde muhalefet partileri ve yetkilileri bunu siyasi olarak kullandılar. Bu Bolu için olmazsa olmaz bir projeydi. Sanayi esnafının sorununa dahil olmayan kalmadı. 8 odamızın yönetimi yenilendi. Bunlardan biri de Demirciler ve Nalburcular Odasıydı. Sanayi meselesiyle ilgili bir sürü toplantı yaptılar ama ne hikmetse bize hiç gelmediler. Keşke önce bize gelselerdi ancak olayı yargıya taşıdılar. 1. Asliye ve 2. Asliye Mahkemesi’ne gittiler. Ve basından öğrendiğim kadarıyla bazı arsalara tedbir koydurdular. Eğer bu göreve tekrar gelirsem bu proje için ne gerekiyorsa onu yapacağız”dedi.

Çağrıda bulundum

Gayret’in ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yılmaz’ın da gündeminde sanayi konusu vardı. Yılmaz, seçimden önce verdikleri sözlerin arkasında olduklarını ifade ederek, “Bu konu seçim öncesi siyasi malzeme haline getirildi. Tekrar Belediye Başkanı olduktan sonra ana muhalefetin tamamına bir mektup yazdım. ‘Sizlerin elinde eğer sanayimiz için çok daha uygun şartlarda bir proje varsa sonuna kadar arkasındayım’ dedim. Ama cevap vermediler. Bu çağrım halen geçerli” diye konuştu.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü de yaptığı konuşmada, Ahilik geleneğinin öneminden bahsetti. Milletvekili Küpçü, başarılı çalışmaların iktidarın, esnaf odalarının ve muhtarların birlikte yapacağı projelerle olacağının altını çizdi.

Ardından faaliyet raporları okundu. Başkan Adayı N. Alpat Öztürk, Demirciler ve Nalburcular Odası Başkanı Metin Yavuz, Mengen Şoförler Odası Başkanı Hakkı Yavuz ve Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Abak, faaliyet raporuna itiraz ederek söz hakkı istediler.

Öztürk’ten ağır eleştiri  

BESOB Başkan Adayı Nihat Alpat Öztürk, “Tahir Gayret dönemine kadar BESOB’ta hiç hırsızlık gibi bir fiili suçlama yaşanmamıştı. Sanayi projesine hiçbir lafımız yok. Bolu için memnuniyet verici bir projedir. Bizim itirazımız BESOB Başkan ve Yönetiminin esnafımızdan toplanan paralara sahip çıkamaması. Sayın Gayret diyor ki ‘Ben o arada Hac’daydım, haberim yoktu.’ Bu para 5-6 ay civarında çekilmiş. Başkan vekilinin ve denetim kurulunun nasıl haberi olmuyor? Gayret, ‘Keseri bacağıma vuracağım, parayı ödeyeceğim’ demekle zaten suçu kabul etmiş oluyor. Ayrıca Gayret, keseri esnafın kafasına vurdu. Aslında ben bu konuları konuşmayacaktım; ama Tahir Gayret bu konuları açarak bizi teşvik etti” şeklinde konuştu.

Piyon tartışması

Gayret, tekrar açıklama yapmak için çıktığında kendisine yöneltilen ithamlara yanıt verdi. Gayret’in Lokantacılar Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Abak’a “Piyon” dediği iddia edildi. Abak, oylamalara geçilmeden önce Genel Kurul Divan Başkanı Mustafa Kayıkçı’dan kendisine yöneltilen “piyon” ifadesi için tutanak tutulmasını istedi. Kayıkçı, “Ben öyle bir şey duymadım” diyerek tutanak talebini kabul etmedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa