30-Ocak-2023 13:26:11

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
ARASTA İÇİN GELECEK HEYET SON DETAYLARI GÖRÜŞECEK

ARASTA İÇİN GELECEK HEYET SON DETAYLARI GÖRÜŞECEK

Otuz yıldır Gerede’nin gündemini meşgul eden ve şehrin merkezinde büyük bir kısmı atıl kalan Tarihi Arasta için bu hafta Ankara’dan heyet gelecek. Önemli ölçüde restore edilecek ve Ankara Hamamönü’nün kıstas alındığı Arasta Projesi’ne son şekli bu hafta verilecek. Projedeki küçük eksiklikler de bu hafta gerçekleşecek toplantının ardından sona erdirilecek.

“Turizme kazandırıyoruz”

Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Arasta Çarşımız için koruma amaçlı imar planı şartlarına ve tescilli yapılara uygun olarak tarihi arastanın özelliklerini, kültürünü, dokusunu yaşatacak şekilde restore yapacağız. Projede amacımız Altındağ Belediyesi’nin Hamamönü bölgesi gibi Gerede Arasta Çarşısı’nı da aynı güzellikte dokusunu koruyarak hem turizme kazandırmak hem de Gerede’nin merkez çarşısının görüntüsünü değiştirmek. Şunu özellikle belirtmek gerekirse Belediyemizin bu alanda hiçbir kar düşüncesi yoktur. Esnafımızın elini güçlendirmek istiyoruz. Ben yaptım oldu mantığı ile değil, karşılıklı fikir alışverişleriyle en doğru çalışmayı nasıl yaparız mantığıyla hareket ediyoruz.”dedi.

Arasta için son detaylı incelemeyi yapmak üzere bu hafta heyet geleceğini belirten Allar, “Projeye 2017 yılında startı vermeyi düşünüyoruz. En önemlisi hak sahipleri ve bölge esnaflarımız ile istişare halinde projeyi yürütüyoruz.”diye konuştu.

Bu Haber 15 Ağustos 2016 Pazartesi günü gazeteniz Yenigün’de yayınlanmıştır.

Cevap bırakın