08-Şubat-2023 03:24:37

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Arasta tarihi, mahzen değil!

Arasta tarihi, mahzen değil!

Geçtiğimiz hafta gazetemizde yer alan “Kaderine Terkedildi” başlıklı habere Gerede Kaymakamlığı’ndan yazılı açıklama ile cevap verildi. Açıklamada mahzenin tarihi tesciline gerek olmadığına karar verildiği ifade edildi.

27 Ekim 2014 Pazartesi günkü gazetemizde yer alan ve Ortaca Köyü’nde bulunan mahzenin kaderine terk edildiğini okuyucularımız ile paylaştığımız habere Gerede Kaymakamı Arslan Yurt imzası taşıyan yazılı açıklama ile cevap verildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Gazetenizin 27.10.2014/63 tarih sayılı nüshasında “Kaderine Terkedildi” başlıklı haberiniz ile ilgili olarak yapılan incelemede, habere konu Ortaca Köyü’nde işçiler tarafından bulunan mahzen hakkında korunmaya değer olup olmadığı ile ilgili haber kaymakamlığımızca değerlendirilmiştir.

İlçemiz Ortaca Köyü’nde su isale hattı kazı çalışmaları sırasında rastlanan mahzen ile ilgili olarak Kaymakamlığımızca İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne (Müze Müdürlüğü) bilgi verilmiş, kazı işlemleri durdurulmuş ve neticeleninceye kadar korumaya alınmıştır. Uzman ekiplerce yapılan inceleme raporlarına dayanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yazı yazıldığı ve kurulun 15.11.2013/1096 sayılı kararıyla 2863 sayılı yasa açısından tesciline gerek olmadığına karar verilmiştir.”

Arasta’da neler olmuştu?

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılan Arasta’daki incelemeden 13 Mart 2013 tarihinde yıkımın durdurulması kararı çıkmış ve böylece Arasta SİT alanı olarak ilan edilmişti. Şehrin gelişmesine büyük katkı sağlayacak ve ilçedeki vatandaşların çok büyük bölümünün yapılması noktasında hemfikir olduğu (resimde görülen) Arasta Projesi böylece askıya alınmıştı. Günümüzde dar olan cadde bu proje ile genişleyerek, proje ilçeye önemli bir vizyon kazandıracaktı. Hatta proje ile birlikte tarihi Kiliseli Han ön plana çıkarak değeri daha da artacaktı. Kiliseli Han bugünlerde kıraathane olarak faaliyetini devam ettiriyor.

Cevap bırakın