29-Ocak-2023 18:50:35

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
Atılan temel Gerede’nin geleceğini kurtaracak!..

Atılan temel Gerede’nin geleceğini kurtaracak!..

Lisans düzeyinde eğitim veren Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun temeli Cuma günü Gerede’de düzenlenen törenle atıldı. Törene; Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ile AİBÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, yaptıkları ‘yoğun ve özverili’ çalışmalar ve yatırımlarla üniversitenin hızla gelişmeye devam ettiğini belirtti.  Temeli atılacak Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binasının en kısa zamanda bitirileceğini ifade eden Rektör Coşkun, geçen yıl eğitim öğretime başlayan Bankacılık ve Finans Bölümü öğrencilerinin de yeni okullarında eğitim almaya başlayacaklarını söyledi. Coşkun, toplam 8 bin 300 metrekare alana sahip olacak yüksekokulun ihale bedelinin ise yaklaşık 6.500.000 lira olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Coşkun, Kalkınma Bakanlığı başta olmak üzere yüksekokulun üniversite ve Gerede’ye kazandırılmasında, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Bolu Belediye Başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu ile desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin ise, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana merkez kampüsü ile ilçelerde açtığı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarıyla sürekli bir gelişim içinde olduğunun altını çizerek, üniversitemizin kurucusu merhum İzzet Baysal’ı şükran ve minnetle yad etti. Keskin, bugün temeli atılacak Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na emeği geçen başta Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun olmak üzere herkese teşekkür etti.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ise, Geredelilerin, ilçelerine 20 yıldır eğitim hizmeti veren Gerede Meslek Yüksekokulu’nun yanına bir fakülte kurulması hayalleri olduğunu anlatarak, temeli atılacak Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na kavuşmanın sevincini yaşadıklarını ve yüksekokulun Gerede’ye çok büyük faydaları olacağını söyledi.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ise, Gerede’yi sanayi, turizm ve eğitim kenti yapmak için çalıştıklarını anlatarak, 4 yıllık eğitim verecek AİBÜ Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun temelinin atılmasının, eğitim kenti yapmak istedikleri Gerede için çok önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ise, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin çok hızlı geliştiğini ifade ederek, 2 bini aşkın öğrencisi olan Gerede’de lisans düzeyinde eğitim verecek yüksekokulun temelinin atılmasının ülkemizin ve Bolu’muzun geliştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Başta Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Ağcan, yüksekokulun ülkemize, Bolu’ya, Gerede’ye ve AİBÜ’ye hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından AİBÜ Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun temeli Bolu protokolü tarafından dua edilerek atıldı. Rektör Coşkun törenin sonunda öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cevap bırakın