07-Şubat-2023 22:28:52

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Başkan bayramdan sonra açıklayacak!

Başkan bayramdan sonra açıklayacak!

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda yeniden göreve talip olup olmayacağı noktasındaki kararını en geç bayramdan sonra açıklayacağını söyledi.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Gazeteniz Yenigün’e, gerçekleştirilen ropörtajda önemli açıklamalar yaptı. Sanayi Sitesi’nin kaldırılması projesinden devam eden projelere, yeniden göreve talip olacağının kamuoyunda konuşulmasından göreve yeniden talip olup olmayacağını ne zaman açıklayacağına kadar Başkan Baygın bir çok soruya önemli cevaplar verdi.

İşte Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ile gerçekleştirilen o özel röportajın tüm ayrıntıları:

-Sanayi Sitesi’nin kaldırılması ile ilgili geçtiğimiz yıl bir proje gündeme gelmişti. Daha sonra proje ile ilgili hangi gelişmeler yaşandı, bu proje rafa mı kaldırıldı?

Ömer Baygın: Sanayi Sitesi’nin kaldırılması projesi hemen gerçekleşebilecek bir proje değil, çok detaylı ve üzerinde uzun bir süre durulması gereken çok önemli bir proje. Sanayi Sitesi’nin daha işleyişli bölgeye kaldırılması ve sanayi esnafının TEM otoyolundan da faydalanabilmesi için imar planlarının öncelikle onaylanması gerekiyor. Bu konuda Belediye Meclisi’nde çalışmalarımıza devam ediyoruz. İmar planlarımızı daha onaylamadık. Süreç devam ediyor. Bu benim arzu ettiğim bir projeydi. İmar planları onaylanmadığı için şu anda netleşen hiçbir şey yok diyebilirim.

-Gerede’de yaşanan son gelişmelerden bahsedebilir misiniz?  

Ömer Baygın: Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binasının yapıldığını Yenigün Gazetesi aracılığıyla kamuoyu öğrendi. Bu okulumuzun yapımında bir ilk gerçekleşti ve bu müteahhitlik anlamında ilçemize bir yenilik getirecek. Gerede’de ilk kez bir inşaat yapımında fore kazık denilen sistem kullanılacak. Sağlamlık noktasında üst düzey bir sistem olan fore kazık 14,5 metre derinliğe yerleştirilecek ve dolayısıyla olası bir deprem anında Gerede’de en güç yıkılacak bina Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası olacak. Bu sistemin Gerede’de yaygınlaştırılması için belirli çalışmalar yürüteceğiz. Yine bu uygulama Demirciler Mahallesi’nde gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm projesinde bize büyük örnek olacak. Alt Arasta’da dış cephe yenileme çalışmaları başladı. Hamamdaki çalışmalar da hızlandı.

-Kamuoyunda son günlerde yaşanan bir olgu var. Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın’ın yeniden aday olacağı söylentileri sıklıkla konuşulmaya başlanıldı. Bu dönem geçmiş dönemlere göre daha çok çalıştığınız ifade edilmeye başlanıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ömer Baygın: Bugüne dek seçimleri düşünerek çalışmadık. Bunu samimiyetle ifade etmek isterim. Her zaman gelecek nesilleri, geleceği düşünerek çalışmalar yürüttük. Ne olursa olsun son günümüze kadar da memleketimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Bir örnek vereyim; bizler yolların bozukluğu ile ilgili 2 yıl önce büyük tepkiler aldık. Bu noktada belki geleceği düşünmeyerek hareket edebilirdik. Biz ne yaptık? Bu noktada belki kendimizi tam net bir şekilde ifade edemedik ancak doğalgaz çalışmaları bitti baştan sona kaldırımlarımızı, yollarımızı yenilemeye başladık ve doğalgaz çalışmalarının bittiği bölgeleri yenilemeye devam ediyoruz. O dönemde yollarımızı yapmış olsaydık harcanan onca paraya yazık değil miydi? Yollar evet, doğalgaz çalışmaları olmasaydı şimdiye dek kesinlikle yenilenmiş olacaktı. Doğalgazın gelmesi noktasında bizler tüm bunların yaşanacağını biliyorduk ama buna rağmen bu büyük hizmetin Gerede’ye gelmesi için mücadele ettik. Şimdi ayda 72 Lira tüp parası veren insanımız ocağı, sıcak suyu ile sadece 15 TL fatura ödüyor. Vatandaşımızın “Allah razı olsun” demesi yeter bize. Eğer bu noktada seçimi düşünecek bir düşünceye sahip olsaydık doğalgazın Gerede’ye gelmesini sağlamayıp o dönemde kaldırımları, yolları yapar geçerdik. Şimdi bir bakalım Gerede ölçeğinde hangi ilçede doğalgaz var? Bırakın ilçeyi bugün doğalgaz hizmetinden faydalanamayan iller var. Son günlerde yapılan çalışmaların hep bundan önceki yıllarda projeleri, imar düzenlemeleri, kamulaştırmaları, kaynak çözümleri vs… noktasındaki çalışmalarla büyük uğraşlar verdik ve bu çalışmalar bugün gözle görülmeye başlanıldı. Bu çalışmaları seçim için kesinlikle yapmadık. 2009 yerel seçimleri öncesinde de vaat ettiklerimizin neredeyse hepsini yerine getirdik. Her zaman elimizde imkanlar varken ne kadar faydalı olabiliriz düşüncesiyle hareket ettik. Seçim kendiliğinden günü geldiğinde oluyor. Bu noktada önemli olan vaktimizi en iyi şekilde değerlendirmek.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanları’nı bir araya getirerek “siz belediye başkanlarımızla yola devam edeceğiz, sizlerle devam etmeyeceğiz” konusu üzerine bir toplantı yapacağı iddia ediliyor. Bu iddialar doğru mu?   

Ömer Baygın: Geçtiğimiz hafta Sayın Başbakanımız biz Belediye Başkanlarını çağırdı ve geniş katılımlı bir toplantı oldu. Burada Sayın Başbakanımız Türkiye’nin önemli konularını, mahalli seçimlerin önemini anlattı, AK Parti Belediye Başkanlarının Türkiye çapındaki başarılarından bahsetti. AK Partili tüm Belediye Başkanlarına burada; “mutlaka görev değişimleri oluyor, sonuçta olmakta zorunda, bu değişimler olağandır. Burada iyilik-kötülükten ziyade kan değişimine ihtiyaç duyduğumuz yerler olabiliyor. Dolayısıyla herkes çalışmasına devam etsin. Bunlar önemli konular, dargınlığa, küskünlüğe gerek yok. Son ana kadar herkes her zamanki gibi tüm gayretiyle çalışsın. Seçimden sonra da değişik platformlarda ülkemiz için çalışmaya devam etmek durumunda Belediye Başkanları. Biz Belediye Başkanlarımızın her türlü tecrübesini değerlendirmeyi düşünüyoruz.”gibi bir lider olarak AK Partili tüm Belediye Başkanlarına tavsiyelerde bulundu.

Anladığım kadarıyla Büyükşehir Belediye Başkan adayları ile ilgili kararları daha çabuk verecekler ve buralardaki adayları daha çabuk açıklayacaklar. Ama il ve ilçe Belediye Başkan adayları için normal süreci işletecekler. 2009 yılındaki tarihten daha erken bir tarihte süreç başlamış olacak.

-Şu anda Genel Merkez tarafından başvurular alınmaya başlanıldı. Belediye Başkan Adaylığı için ne zaman bir güzergah belirlenir?    

Ömer Baygın: Şimdi gayri resmi başvurular alınıyor. Resmi başvurular 21 Ekim’den sonra alınmaya başlanacak. 21 Ekim tarihi itibariyle aday adaylarının başvuruları alınacak.

-Süreç yaklaşıyor, sizin bu konudaki değerlendirmeniz ne olacak?  

Ömer Baygın: Şu anda bu konuda bir şey söylemem doğru olmaz. Çok geçmeden hayırlı kararlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız. Kurban Bayramı sonrası en geç kararımı açıklamış olacağım.

1 Yorumlar
hudayi çelik

gerede için hayırlısı olsun inşallah. biz sayın belediye başkanımızdan da memnunuz...

Cevap bırakın