29-Mayıs-2023 00:20:35

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
EKONOMİNİN ÜST DÜZEY İSİMLERİ SIKINTILARI YERİNDE DİNLEYECEK

EKONOMİNİN ÜST DÜZEY İSİMLERİ SIKINTILARI YERİNDE DİNLEYECEK

Ekonomi Bakanlığı’nın sağladığı destek ve hizmetlerin sanayici ve ihracatçılara yerinde anlatılması, firmalarımızın sorun ve taleplerinin alınması amacıyla bir ziyaret gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı ve İhracat Genel Müdürünün de yer aldığı Ekonomi Bakanlığı temsilcileri, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka ile görüştü. 9-10 Mart 2018 tarihlerinde 16 kişilik heyetin Gerede’de firmalar ile birebir görüşeceği açıklandı.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez ve İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ile bir araya gelen GTSO Başkanı Kaşka, Gerede’nin ekonomi ve sanayisi ile ilgili bilgi alış verişinde bulundu. Kaşka, 9-10 Mart tarihlerinde Gerede’de sanayici ve ihracatçılarla bir araya gelmelerinin son derece yararlı olacağını kaydetti.

Neler yapılacak?

Uygulanacak çalışma ile ilgili Yenigün’e bilgi veren Kaşka, şöyle dedi; “Ekonomi Bakanlığı’nın sağladığı destek ve hizmetlerin sanayicilerimize ve ihracatçılarımıza yerinde anlatılması, firmalarımızın sorun ve taleplerinin alınması amacıyla Ekonomi Bakanlığı’ndan gelen heyet 9-10 Mart 2018 tarihlerinde Gerede’de ziyaret gerçekleştirecek. 16 kişiden oluşan Bakanlık heyeti, iki gün boyunca Gerede’de 10 firmayı yerinde ziyaret edecek. Söz konusu 10 firmanın ziyaretinde, her bir çalışma grubunda yer alan İhracat Genel Müdürlüğü; İthalat Genel Müdürlüğü; TUYS Genel Müdürlüğü; SBYYH Genel Müdürlüğü, ÜGD Genel Müdürlüğü ve Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü temsilcileri, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen destek ve hizmetler hakkında firma temsilcilerine bilgi verilecek.

Bu itibarla; dâhilde işleme rejimi, ihracata yönelik devlet destekleri ve uygulamaları; ithalatta uygulanan ticaret politikası savunma araçları, ilave gümrük vergileri ile telafi edici vergi uygulamaları; son dönemde imzalanan ya da müzakereleri devam eden mal ve hizmet ticaretine yönelik ikili/çok taraflı ticaret anlaşmaları; firmaların bulunduğu iller bazında “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” kapsamında uygulanan destekler; serbest bölgeler, yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik faaliyetleri, çeşitli hizmet sektörlerine yönelik uygulamalar; Ekonomi Bakanlığınca yürütülen ürün güvenliği uygulamaları ile genel olarak ürün belgelendirmeleri, teknik engeller ve bazı tarım ürünleri ihracatında ticari kalite denetimleri; Türkiye ve Dünya ekonomisi ve dış ticareti ile ilgili gelişmeler hakkında ziyaret edilen firmaların temsilcilerine bilgiler aktarılacak.

Bu ziyaretlerin dışında ayrıca bir toplantı düzenlenecek ve toplantıda sanayici ve ihracatçılara Ekonomi Bakanlığı’nın destek ve faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme yapılacak. Toplantıda ayrıca firmaların soru ve talepleri de alınacak.”

Cevap bırakın