08-Şubat-2023 01:17:26

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
El kaçırır biz öderiz!

El kaçırır biz öderiz!

2012’de elektrikteki kayıp-kaçak oranının en yüksek olduğu ilin Şırnak olduğu tespit edildi. Bolu listede yer almadı. Doğu illerinin liste başında yer alması dikkat çekti.

Elektrikteki kayıp-kaçak taramaları kapsamında 2003’ten bu yana yaklaşık 52 milyon abone kontrolü gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, toplam 10,84 milyar kilovat saat ve 2,8 milyar liraya karşılık gelen kaçak tahakkuku gerçekleştirildi, 671 bin abone hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Kaçak ve kayıt dışı elektrik kullanımının önlenmesi amacıyla elektrik dağıtım şirketleri tarafından elektrik abonelerinin ölçü sistemleri kaçak kullanımı engelleyecek şekilde kontrol ediliyor. Kaçak kontrol takibi için kayıp-kaçak tarama çalışmaları da periyodik olarak sürdürülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, bu çerçevede, 2003 yılından 1 Kasım 2013’e kadar yapılan kayıp-kaçak tarama çalışmalarına göre yaklaşık 51,8 milyon abone kontrolü gerçekleştirildi. Bu kapsamda, toplam 10,84 milyar kilovatsaat, yani 2,8 milyar lira kaçak tahakkuku gerçekleştirildi. Bunun yanında 671 bin abone hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Kayıp-kaçakla mücadele kapsamında elektrik dağıtım şirketleri bünyesinde düzenleyici kurum ve müşteri ilişkileri müdürlükleri bulunuyor. Şirketlerin organizasyon yapısında mobil ekipler oluşturularak kaçak elektrik kullanımının önlenmesine çalışılıyor.

2012 yılı verilerine göre, illerdeki kayıp kaçak oranları sıralaması şöyle: Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Hakkari, Batman, Şanlıurfa, Ağrı, Muş, Van, Bitlis, Siirt, Iğdır, Kars, Hatay, Bayburt, Gaziantep, Mersin, Erzurum, Adana, İstanbul Avrupa Yakası, Antalya, Osmaniye, Manisa, Burdur, Ardahan, İzmir, Kilis, Erzincan, İstanbul Anadolu Yakası, Isparta.

Cevap bırakın