04-Aralık-2022 14:33:13

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.6718 € 19.6651
Elma armut yetişmeyecek!

Elma armut yetişmeyecek!

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Yenigün’e gerçekleştirdiği hayırlı olsun ziyaretinde 270 Milyon TL’ye yapımı tamamlanacak Tekke Barajı’na değindi.

Normal şartlarda 130 Milyon TL’ye bitirilmesi planlanan Tekke Barajı’na Gerede’yi de dahil ettiklerini ve barajın büyüdüğünü belirten Küpçü, dolayısıyla maliyetinde yükseldiğini ve barajın 270 Milyon TL’ye yapılacağını söyledi.

Yenigün Gazetesi’nin Gerede basınına yeni bir ivme kazandırdığını da belirten Vekil Küpçü, ilk sayısı dolu dolu olan ve halka hitap eden yanıyla Yenigün’ün kısa zamanda büyük okuyucu kitlesine hakim olacağının sinyalini verdiğini vurguladı.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Yenigün’e gerçekleştirdiği hayırlı olsun ziyaretinde Tekke Barajı’nın maliyetini açıkladı.

Uzun yıllar çalışmaları süren Tekke Barajı’nın Gerede ile Dörtdivan’a yapılacak büyük bir yatırım olduğunu ifade eden Küpçü, yaptıkları bir çok girişim ile Tekke Barajı’nı ek programa aldırmayı başardıklarını söyledi.

Tekke Hidro Elektrik Barajı’nın yapımındaki asıl amaç tarımsal alanlara su kaynağı yaratmak diyen Vekil Fehmi Küpçü, “Barajın yapımıyla birlikte Dörtdivan ilçesindeki toprakların verimliliğinin artmasının yanı sıra Gerede ve bölgedeki hava sıcaklığı da asgari 5 derece artacak. Tekke Barajı ile ilgili çalışmalar 3 yıldır yürütülüyordu. Baraj, Dereköy Mahallesi’nin bulunduğu alanda inşa edilecek. Bu alanda zeminin de sağlam olduğu ifade ediliyor. Barajla birlikte Dereköy-Devren-Fırınlık Mahalleleri de sular altında kalacağı için kaldırılacak.

Tekke barajı ile Dörtdivan-Gerede ilçelerinin içme-kullanma suları temin edilecek. Ulusu Deresi vadisinde uzanan taban arazilerinin taşkın zararlarından korunması da böylece sağlanmış olacak.”dedi.

Tekke Barajı’nın tarımsal verimliliğe getireceği katkıdan da söz eden Küpçü, 12 yıldır toprakların karantinaya alınması sebebiyle patates ekilmeyen Dörtdivan’a yeni bir şans doğduğunu söyleyerek, “Gerede ile Dörtdivan sınırlarına yapılacak Tekke Barajı, yapılacak toprak toplulaştırması ile birlikte bölgeyi yeniden Türkiye’nin tohumluk merkezi haline getirecek. Tekke Barajı’nın hayata geçmesi ile bu bölgede atılacak doğru adımlar Dörtdivan’ı ve Gerede’yi patates üretiminde Türkiye’nin merkezi yapacak. Gerede’de hava sıcaklığı’nın en az 5 derece artacağından bahsediyoruz, bu sıcaklık artışı Gerede topraklarında özellikle patates üretiminin tam anlamıyla yapılacağı anlamına geliyor. Yani Tekke Barajı Gerede ve Dörtdivan’da tarımsal anlamda yeni bir iş kolu sağlamış olacak. Örneğin Gerede’de seralarda yetişen ürünlerin kalitesini bir çoğumuz biliyoruz. Sıcaklık değerlerinin düşük olması nedeniyle sadece seralarda yakalanan bu kalite artık sıcaklık değerleri yükseleceği için seralar olmadan da tarlalarımızda sağlanabilecek.”dedi.

Cevap bırakın