24-Eylül-2023 19:24:02

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 27.1935 € 28.9436
HELAL OLSUN BAŞKAN!

HELAL OLSUN BAŞKAN!

Gerede’de yaşanan sel felaketlerinde en büyük sıkıntının yaşandığı Terminal Kavşağı’nda tadilat yoluna gitmek isteyen DSİ’ye karşı net tavır ortaya koyan ve geçen yıl genişletme çalışmalarını tamamlatan Belediye Başkanı Mustafa Allar, ilçede sel baskınlarının önüne geçilmesini sağladı.

Geçen yıla göre aynı oranda yağış düşmesine karşın ilçede su baskını yaşanmaması “helal olsun başkan” dedirtti. 12 Milyon TL harcanılan çalışmalar sonrası hiçbir ev su baskınıyla karşılaşmadı. İlçede suyun tahliye olduğu tek nokta olan derede yaşanacakları önceden öngören Allar, “Selden sonra tadilat yoluna hemen gidebilirdik. Bunu yapmadık, DSİ’ye net tutumumuzu anlattık. Derenin enini 5 metre daha genişlettik ve suyun akışını rahatlattık.”dedi. Yaşanan yağışlardan sonra sadece bir süre yollarda yoğun su birikintileri meydana geldi.

DSİ’nin geçen yıl yaşanan selden sonra hasar alan Terminal bölgesi’ndeki dereyi tadilat etmek istemesi üzerine net bir tavır ortaya koyan Belediye Başkanı Mustafa Allar, ‘yap-bozla bu iş olmaz’ diyerek dereyi 5 metre genişletmiş ve çalışmalar Ocak ayında büyük oranda tamamlanmıştı. Çalışmalar kapsamında yine dere yüksekliği de bundan sonra yaşanacak aşırı yağışlarda bir daha etkilenmemesi için biraz daha yükseltilmişti. Bu yıl yoğun yağışa rağmen Gerede’de su baskınları yaşanmadı ve bu projede ne kadar doğru bir karara imza atıldığı ortaya çıkmış oldu.

Yağışlardan sonra şehrin çeşitli bölgelerinde kontroller yapan Allar, Terminal Kavşağı’ndaki son durumu incelediği esnada açıklamalarda bulundu.

Başkan Allar, “Yaşanan afet ısrarla buranın genişletilmesini isterken biz de dere yatağının genişletilmesi için ısrar ettik. Hatırlarsanız, o günlerde ‘bir kavşağı bitiremediler’ şeklinde eleştiriler aldık. Kolay olanı hemen yapabilirdik, biraz tamiratla terminal kavşağını birkaç günde trafiğe açardık ve günü kurtarabilirdik. Biz bunu yapmadık, kesin çözüm olan kavşağın genişletilmesini DSİ’den istedik. Geçen yıl Haziran ayında yaşanan aşırı yağışlardan sonra günü kurtaran çözümlerle sıkıntının giderilemeyeceği üzerinde durduk”dedi.

BİR DAHA YAŞANMAZ MANTIĞIYLA HAREKET ETSEK ÇOK DAHA FARKLI GÖRÜNTÜLERLE KARŞILAŞABİLİRDİK

DSİ’ye hazırladıkları dosyada kalıcı çözüm yolunun dereyi aynı şekilde bırakarak değil derenin genişletilmesi gerektiğini, sel gecesi yaşanan görüntülerle anlattıklarını belirten Allar, “Netice itibariyle dere yatağı ve köprüyü genişlettik. Bundan önceki yıllarda Terminal Bölgesini güçlükle kontrol altında tuttuk. Afet bu, Allah korusun daha güçlü, saatlerce dinmeyen yağışlar görebiliriz. Ama biz önlemimizi aldık, önemli olan da bu. Yaşanan afet ısrarla buranın genişletilmesini isterken biz de nasılsa bir daha yaşanmaz mantığıyla hareket etsek bugün çok daha farklı görüntülerle karşılaşabilirdik. Salı ve Çarşamba günü tüm ekip Terminal kavşağının tıkanmaması için sabahlara kadar uğraşacaktık.”dedi.

12 MİLYON TL HARCANILDI

Terminal Kavşağı’ndaki dere yatağında yapılan çalışmalar için 12 Milyon TL kaynak harcanıldı. Çalışmalardan sonra ayrıca dere kenarında peyzaj, yeşillendirme ve çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi.

Cevap bırakın