29-Ocak-2023 19:18:14

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
Her beş asırda bir cihan devleti

Her beş asırda bir cihan devleti

Değerli okuyucularımız; tarih bize birçok bilgi sunar. Sunulan bilgiyi bugünümüze perde yaparak yansıtabilirsek müthiş faydalar sağlar.

Millet olarak dünya kurulalı birçok devlet kurduk yıkıldı tekrar kurduk. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti kıymetini iyi bilmeliyiz. Her beş asırda bir dünyaya hükmettik. Yani imparatorluklar düzeyinde devletlerimiz oldu, cihan şümul. En son 16. asırda Osmanlı Devleti bugünümüzde 60-70 ülkeye denk gelecek milletleri yönettik, en yakın komşularımızı 400-500 sene biz idare ettik. Akdeniz Türk gölü idi. Büyüklüğüne buradan pay çıkarın.  Ancak son iki yüz yıldır hükmedilen coğrafyaların hepsinde kan ve gözyaşı var. Filistin, Suriye, Irak, Mısır, Balkanlar, Kafkaslar…

Şimdi 21. asırdayız. Tekrar yeniden büyük Türkiye’nin ayak sesleri duyulmaya başladığı andan itibaren ülkemizi ekonomik kıskaca alma, dış basında teröre yardım eden devlet pozisyonuna itme çalışmaları amansız bir biçimde devam ediyor. Ama tarih bize bir rol biçti. Biz millet olarak tekrar büyük bir devlet olmak zorundayız. Bu belki de bize rağmen gerçekleşecek. Dost düşman istese de istemese de 21. asır Türkiye’nin asrı. Daha dün idaremiz altında olan devletlerle ilgilenmemiz, yardımlarda bulunmamız birilerini rahatsız ediyor. Onlara yardım etmemizden daha doğal bir şey yok. Bugün devlet denilen o ülkeler bizim eyaletimizdi. İslam coğrafyası Türkiye’ye bakıyor. Hepsinin gözü Türkiye’de. Bizi ilgilendirmez deme lüksümüz yok.

Osmanlının yıkılmasıyla milyonlarca insan yer değiştirdi. Milyonlarca insan öldü, acılar yaşadı, katliamlara maruz kaldı. Yüzlerce yıl Osmanlının idaresi altında barış ve huzurla yaşayan milletler buhrana girdi, savaşlarda harap oldu. Şimdi Başbakanımızı ve Dışişleri Bakanımızı takip ediyoruz. Dahası hızlarına yetişemiyoruz. Komşularımızla ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye, ticaretimizi artırmaya çalışıyorlar. Bu da elbette dış dünyayı rahatsız ediyor. İçerde de rahatsızlık meydana getiriyor. Onlar rahatsız olacaklar diye vazgeçmeyeceğiz. Irmak akacak yatağını bulacak. Her şey aslına rücu eder.

Yiğit düştüğü yerden kalkacak, kalkıyor İnşaallah…

Cevap bırakın