07-Şubat-2023 16:32:46

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
İspanya’daki AİBÜ ekibi, proje çalışmalarını başarıyla tamamladı

İspanya’daki AİBÜ ekibi, proje çalışmalarını başarıyla tamamladı

Ayakkabı sektöründe yeni eğilimler ve üretim teknikleri konusunda araştırma yapmak ve incelemelerde bulunmak üzere İspanya’ya giden Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları, çalışmalarını tamamlayarak Bolu’ya döndüler.

Çalışmalarını daha çok İspanya’nın Endülüs eyaletinde sürdüren proje ekibi, Sevilla’da bulunan Institato Encianza Segundalia okulu Müdürü Adolfo Avila Espana’nın ardından, projenin İspanyol ortağı Nureler Educationand Training Organization Müdürü Inmaculada Claveria ve yetkilisi Erdem Erdal ile birlikte Sevilla Türkiye Fahri Konsolosu Manuel Moreno Maestre’yi ziyaret ettiler. Maestre’ye üniversitemiz ve Gerede’deki deri sanayisi hakkında bilgi veren ekip, 18 ve 19 Kasım tarihlerinde İspanya’nın ayakkabı şehri olarak adlandırılan Huelva’ya gittiler.

Burada İspanya Ayakkabı Federasyonu’na (Associacion Provincial de Industriales del Calzado) bağlı Ayakkabı Sanayicileri Odası’nın laboratuarlarını ve fabrikalarını gezen ekibe yetkili Ana Rocio Becerril Silgado tarafından bilgi verildi. Ziyaret sırasında oda yetkilileri tarafından AİBÜ’nün Yaşayan Ayakkabı Müzesi’nde sergilenmesi için ayakkabı hediye edildi.

Proje ekibi daha sonra PLT Calzados işletmesine giderek Pedro Luis Lazo Trufero’dan ayakkabı üretimleri ile ilgili bilgi aldı ve fabrikaları gezdi. I.E.S Pablo Picasso MYO’yu ziyaret eden ekip, Yüksekokul Müdürü ve Moda Konfeksiyon öğretim görevlisi Ana Josefa Nieto Adamuz ile birlikte tekstil ve moda tasarımı ve üretimi atölyelerini gezdi. Ekibe okul hakkında bilgi veren Adamuz, 700 öğrencisi olan okulda ayakkabı tasarımlarının yanı sıra giysi ve şapka tasarımları da yaptıklarını söyledi.

Ekip son olarak 35 yıldır eğitim veren Sevilla’daki Centrolmagen Moda Akademisi’ni ziyaret etti. Proje ekibi ile görüşen Akademi Müdürü Manoel Gomes, giysi, şapka ve çanta tasarımı ve üretimi konularında eğitim veren akademide halen 150 öğrencinin olduğunu ifade etti. Gomes, eğitimin ücretli olduğu akademide her öğrenciye özel ders verildiğini anlattı.

Proje ekibi, çalışma ziyaretleri ve teknik gezilerin dışında Sevilla, Huelva, Granada, Cordoba ve Madrid’deki tarihi ve turistik mekanları da gezdi.

AİBÜ Gerede MYO’nun koordinatörlüğünü yaptığı ‘Ayakkabı İmalatında Yeni Tasarımların ve Üretim Tekniklerinin İncelenmesi’ konulu proje kapsamında Çek Cumhuriyeti’ne giden ilk grubun ardından ikinci grup da İspanya’ya gitmişti. Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, Gerede Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği, TASEV Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Bolu Ayakkabıcılar Odası projenin diğer ortakları arasında yer alıyor.

Cevap bırakın