08-Şubat-2023 09:45:13

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
İthal ayakkabıya getirilen ek vergi yüzleri güldürdü

İthal ayakkabıya getirilen ek vergi yüzleri güldürdü

DERİ SANAYİ UÇUŞA GEÇİYOR!

Gerede Deri Sanayi’nde önümüzdeki bir haftanın ardından önemli bir hareketliliğin yaşanması bekleniyor. Bu hareketliliğin nedeni ise ithal ayakkabıya getirilen ek vergi olacak.

Türkiye’deki ayakkabı ham derisinin önemli bir kısmının üretiminin gerçekleştiği Gerede Deri Sanayi’ni önümüzdeki haftalar hareketli günler bekliyor. İthal ayakkabıya getirilen yüzde 30-50 aralığındaki ek vergi ile yaşanacak bu hareketlilikte hem yerli üretici rahat nefes alacak hem de ham deri noktasında artacak alımla deri sanayicileri Gerede’de güzel para akışının sağlanmasına önemli bir katkıda bulunacaklar.

Atılan bu adımla yerli ayakkabıda 90 bin kişilik ilave istihdam kapısının sonuna kadar açıldığı belirtilirken, yine deri ve ayakkabı sanayinin pozitif ortam içinde 5 yılda yüzde 30 büyümesi bekleniyor. Bu da sektörün yaklaşık 2.5 milyar dolarlık büyümesi anlamına geliyor.

Sistem devreye girdi

Bugüne kadar ucuz ayakkabı ithalatının ağır baskısı altında olan yerli ayakkabı üreticileri dolayısıyla ham deriyi alırken alım gücüne göre kısmi alım yapıyordu. İthal ayakkabıya getirilen yüzde 30-50 aralığındaki ek vergi ile yüzü gülen ayakkabı üreticileri artık büyümeyi düşünmenin yanında Gerede Dericilerinin de yüzünü güldürecek.

Dün (10 Ağustos 2014) itibariyle devreye giren ek vergi sistemi ile ithal deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya ise yüzde 30 ek vergi konuldu. Ayrıca ithal edilen deri ayakkabıda çift başına ek vergi 5 doların, suni deri ayakkabıda ise 3 doların altında olmayacak.

Bu arada ithal ayakkabı cennetine dönüşen ülkemizde yeni bir dönem başlayacak. Ayakkabı üreticileri bu sevindiren haberin ardından 90 bin kişilik yeni istihdam yaratmayı ve 6. Bölge içinde yer alan Şanlıurfa’ya yeni yatırım yapmayı planlarken, 2016 yılında Deri OSB’ye taşınmayı hedefleyen Gerede Dericilerinin de geleceğe olan inancı arttı.

Cevap bırakın