07-Şubat-2023 16:53:33

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Karacadağ’daki büyük hazineyi deşifre ettik!

Karacadağ’daki büyük hazineyi deşifre ettik!

Gerede’ye 25 kilometre uzaklıktaki Karacadağ Köyü’ndeki büyük hazine Gerede’nin çehresini değiştirebilir.

Yenigün Gazetesi olarak bulunduğu bölgeler için hazine anlamı taşıyan Karacadağ Köyü’ndeki termal suya ulaştık. Termometre ile ölçüm yapıldığında suyun sıcaklığı 43 derece olarak ölçüldü. Köy Muhtarı Kemal Çelik, ölçüm yaptığımız termal suya soğuk suyun karıştığını ve buna rağmen 43 derece sıcaklığın olduğunu söyledi. Muhtar Çelik, köy halkı olarak tek isteklerinin Karacadağ’a bir termal tesisin yapılması olduğunu da gazetemiz aracılığıyla duyurdu. Çelik ayrıca buraya bir termal tesis kazandırıldığında suyun Gerede merkeze verilmesine kesinlikle karşı çıkmayacaklarını ifade etti.

Yenigün Gazetesi olarak ilçemizin geleceğine yön verecek önemli bir habere daha imza attık. Karacadağ Köyü’nde sıcak bir termal suyun gün yüzüne çıktığı haberini alan ekibimiz, köye ulaşarak köy muhtarı Kemal Çelik ile suyun merkezinde bir röportaj gerçekleştirdi.

Termometre ile 43 derece olarak ölçülen suya bir de soğuk suyun karıştığını öğrendiğimizde Gerede’de termal su umutlarının yeniden yeşerdiği tanısına vardık. Köy Muhtarı Kemal Çelik ile gerçekleştirdiğimiz işte o özel röportaj:

Karacadağ Köyü’nde termal suyun bulunduğunu bilgi aldık. Termal suyu yerinde görmek istedik ve 43 derece olarak suyun sıcaklığını ölçtük. Bu hususta neler söylemek istersiniz?     

Şu anda 43 derece olan buradaki termal suyun sıcaklığını kışın ölçüm yaptığımızda 40 derece olarak ölçüyoruz. Köyümüzdeki termal kaynağın sondajsız şekilde kendiliğinden gün yüzüne çıktığını varsayacak olursak, kaynağı bulunduğunda bu suyun sıcaklığının daha fazla olacağını düşünüyorum. Hatta 60-65 derece sıcaklıktaki suya ulaşılabilir.

Köyünüzdeki termal kaynak için sondaj vurulmasını istiyor musunuz?

Köy halkı olarak bizlerin düşüncesi belli. Burada yaşayan halkımız köyümüzün kalkınmasını istiyor. Buraya sondaj vurulmasını elbette istiyoruz. Ancak buraya bir tesiste istiyoruz. Suyun kaynağında tesis olsun, tesisten sonra Gerede merkeze de bu su ulaştırılsın. Kesinlikle karşı çıkmayız. Termal tesisin yapılması için gerekli alanlarda var. Buraya termal tesis yapmak isteyen yatırımcılara hem tesisin kurulabileceği alanları hem de kendiliğinden çıkan termal kaynakları birebir gösterebilirim. Şunu da belirteyim kaynakların olduğu yerlerin hepsi şahıs değil hazine arazisi. Biz köy halkı olarak istiyoruz ki buraya yapılacak bir tesisle köy ürünlerimizi değerlendirelim, buraya gelecek insanlara Gerede’mizin yoğurdunu, keşini, köy ekmeğini satalım, ekonomimize katkıda bulunalım.

Geçmişte büyüklerimiz Karacadağ Köyü’ndeki termal sular için neler söylüyordu?   

Eski insanlarımız burada mermer parçalarının bulunduğundan bahsederlerdi. Özellikle hatırlıyorum, yaklaşık 150 yıl önce hamam tası da bulunduğundan bahsederler. Tahminlerim Roma döneminde burada bir termal tesisin olduğu yönünde. O dönemde termal su için sondaj yapılıyor muydu bilmiyorum ama suyun doğal yollarla kendiliğinden çıkması ile sondaja gerek duyulmadan buraya bir hamam yapılmış olabilir.

Sağlık noktasında buradaki suyun faydasını görüyor musunuz?

Başta romatizmaya iyi geliyor. Bunu sudan istifade eden birçok misafirimiz ifade etti ve kendiliğinden yer yüzüne çıkan termal kaynaklarımızdan her yıl belirli dönemlerde sürekli yararlanan belirli bir grup var. Ayrıca bel ağrısına da suyun şifa olduğu söyleniyor.

Köyün ulaşımından bahsedebilir misin?

Karacadağ Köyü’müz Gerede merkezine 25 kilometre uzaklıkta. Karabük yolundan ise sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kendiliğinden bir çok noktada çıkan termal sularımız ise köyümüze 1 kilometreden daha yakın bir alanda. Burada düz ova niteliğinde tesis kurulabilecek bir arazi de var.

Karacadağ Köyü’ndeki bu termal hazine neden bu güne dek gün yüzüne çıkmadı?

Dönem dönem bazı mühendisler burada ölçüm yaptılar aslında. Ancak hiçbir kimse konuya ilişkin bizlere bir bilgi aktarmadı. Düşünceleri neydi bilemiyorum. Kayalıklara baktılar, kaya parçalarından örnekler aldılar. Yalnız yaklaşık 4 yıl önce köyümüze gelen bir mühendisle biraz konuşup sohbet ettim. Su sıcaklığının çok uygun olduğunu, bir yatırımcının kendilerinden alan tespiti yapmalarını söylediğini ve suyun hazine arazisinde olmasının kendilerini biraz düşündürdüğünü söylemişti. Suyun yakınlarında arazi sahibi olan bir kişinin olup olmadığını sordular. Ben de kendilerine büyük bir alanın hazine arazisi olduğunu söylemiştim. Daha sonra bir daha gelmediler.

Termal suyun sıcaklık derecesi hakkında görüşleriniz neler?   

Sizler de şahit oldunuz. Termometreyi koyduk 43 derece sıcaklığı gösterdi. Bu suya bir de normal su karışıyor. Soğuk su ayrıştırılsa termal suyun derecesi 58-60 derecelere kadar çıkar. Kışın 39-40 derece olarak ölçüyoruz ve su yüzeyinde hiçbir şekilde buzlanma olmuyor. Hatta kar varken bile suya girdiğimiz oluyor. Sondaj vurulup suyun kaynağı bulunduğunda tahminim suyun sıcaklığı çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca maden suyu da termal suyun yakınlarında bir yerde var.

Cevap bırakın