08-Şubat-2023 09:40:59

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Kaymakam 2013’ü değerlendirdi

Kaymakam 2013’ü değerlendirdi

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, 2013 yılında Gerede ilçemizde yürütülen kamu yatırımlarını özetledi. Genel bütçeden yapılan yatırımlar ile köye yönelik hizmetler yatırımlarını ayrı ayrı sıralayan Yurt, yatırımlar için gerekli ödeneklerin temini ve yatırımların gerçekleştirilmesinde hassasiyet gösteren herkese teşekkür etti.

2013’ün verimli geçtiğinden bahseden Kaymakam Arslan Yurt, 2013 değerlendirmesine genel bütçe hizmetlerinden bahsederek başladı. Kaymakam Yurt, şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz yıl Gerede ilçesinde yatırımlar açısından önemli bir yıl oldu. Gerek ilçe merkezinde gerekse köy alanlarında yapılan yatırımlarla ilçe sorunlarının çözümünde önemli mesafeler alındı. İlçe merkezinde Hayırsever Nimet METO tarafından yaptırılan Anaokulu eğitime başlarken, büyük onarımı yapılan Kız Meslek Lisesi yeni çehresiyle öğrencilerine hizmet vermeye başladı. Bahçelievler Mahallesinde 12 derslikli ilkokulu ile merkezde hayırsever Eyüp ÖZDEMİR tarafından 12 derslikli İmam-Hatip Ortaokulu inşaatı başladı. Her iki okul da 2014 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete girecek. Yine Sağlık Meslek Lisesi dış mantolaması ile doğal gaz dönüşümü, Yeni Mahalle İlk ve Orta Okulunun doğal gaz dönüşümü tamamlandı. Eğitim alanındaki önemli gelişmelerden birisi de Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ilçemizde ikinci yüksekokul binasının inşaatına başlaması oldu. 2012/2013 Eğitim-öğretim döneminde eski yüksekokul binasında eğitime başlayan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu modern bir tarzda projelendirilen yeni binasına bir an önce geçmenin heyecanını yaşayacak.”

Sportif yatırımlar

Sözlerinin devamında, “Gençlik ve Spor Hizmetleri alanında uzun zamandır yapılan girişimler olumlu sonuçlandı” diyen Yurt, “İlçe Gençlik Merkezi inşaatı başladı. 2014 Yılı içerisinde hizmete girecek. İlçemize bir adet sentetik futbol sahası kazandırıldı. İhalesi ve yer teslimi yapılan sentetik futbol sahası da 2014 yılı içerisinde tamamlanarak Geredeli gençlerin hizmetine sunulacak. Kayaklı koşu dalında Türkiye’de marka olan Gerede, Kayakevine kavuştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kayakevi’nin hizmete girmesiyle uzun zamandır ilçemizde ihtiyaç duyulan snowtrack ve kar motoru araçlarını da satın alarak Gerede’ye gönderdi. 2014 yılı içerisinde çim futbol sahası ve bir adet tenis kortu için girişimlerimize devam edeceğiz. Yine ilçe gençlerinin heyecanla beklediği yüzme havuzunun proje hazırlıkları ve ödeneğinin önemli bir bölümü temin edildi. Yüzme havuzu ihalesini arazi tahsisi işlemlerinin tamamlanmasını müteakip ihale edeceğiz.”dedi.

Açıklamanın devamında Yurt, “İlçe Kaymakamlık ve Adliye binaları dış mantolamaları ve doğal gaz dönüşümleri tamamlanarak yeni görünümlerine kavuştular.  Giderlerinin önemli bir bölümünün hayırsever vatandaşların yardımlarıyla karşılandığı Müftülük hizmet binası ve Kuran Kursu inşaatı son aşamasına geldi. Tarihi mimari görünümünün yanı sıra modern iç dekorasyonu ve hizmet alanlarıyla ilçemiz için önemli bir kazanç olacak olan bu tesis de 2014 yılı içerisinde hizmete açılacak.”dedi.

Mobese çalışmaları

Kaymakam Yurt, mobese çalışmalarıyla ilgili ise şöyle dedi: “Ülkemizin en önemli ana yol kavşaklarından birinin üzerinde olan ilçemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan Kent Güvenlik Sistemi (MOBESE), uzun araştırma ve projelendirmeden sonra Bolu İl Özel İdaresinden temin edilen kaynakla, Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliğince ihale edildi. 19 Kamera ile faaliyete başlayan MOBESE sistemi temin edilecek yeni kaynak veya hibelerle geliştirilmeye devam edilecek.”

2015’de tamam!

Deri OSB ile ilgili Kaymakam Yurt önemli bilgiler verdi. Yurt, “Gerede ilçesinin ve Bolu ilinin sürekli gündeminde olan Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı ihalesi 2012 yılında yapılmıştı. 2013 Yılında çalışmalar hızla devam etti. İç yollar tamamen açıldı, kanalizasyon ve atık su giderleri döşendi. Bu yıl kilit taşı kaplama işine ağırlık verilecek. Altyapı yatırımının 2015 sonunda tamamlanması gerekiyor. Karma Organize Sanayi’nde ise 2013 yılında yalıtım malzemeleri alanında faaliyet gösteren bir firma üretime başladı. Demir-çelik alanında faaliyette bulunan bir firma ise bina inşaatını tamamladı ve yakında üretime geçecek. 2014 Yılı içerisinde arsa tahsisi yapılan orman ürünleri alanında bir, enerji üretimi alanında bir ve geri dönüşüm alanında iki olmak üzere toplam dört fabrikanın inşaat faaliyetine başlaması bekleniyor.

Köylere yapılan hizmetler

Son olarak Gerede köylerine getirilen hizmetlerden bahseden Kaymakam Yurt, 2013 yılını değerlendirdiği açıklamasını şöyle tamamladı: “Gerede Köylere Hizmet Götürme Birliği İl Özel İdaresi, KÖYDES ve Su ve Orman Bakanlığında temin ettiği kaynaklarla 2013 yılı içerisinde kendi tarihinin en verimli hizmetlerini gerçekleştirdi.  Köylerimizin alt yapısını güçlendirmek, var olan alt yapının işlerliğini devam ettirmek üzere 2 adet greyder, 2 adet kazıcı-yükleyici, bir adet eksavatör, bir yükleyici, beş adet kamyon, bir silindir ve bir adet arazi pikapla hizmetlerine yıl boyu aralıksız devam ediyor. Bu iş makinelerinden bir adet kazıcı-yükleyici 2013 yılı içerisinde satın alındı ve ihtiyaç olan bir adet damperli kamyon alımı için hazırlıklar yapılmakta, ödeneği temin edildiği takdirde alım ihalesine çıkılacak. 2013 Yılı içerisinde bu hizmetler için 6 milyon 500 bin TL ödenek harcandı. İş makineleri ve hizmet araçlarının kullanımı için satın alınan akaryakıt miktarı 120.000 litreyi buldu.

Köylere Hizmet Götürme Birliği tarihinde ilk kez köy yollarına sıcak asfalt çalışması başlattı. İlk etapta 4 km’lik Muratfakı Köy yolu sıcak asfaltla tanıştı. Ankara’ya içme suyu temini amacıyla DSİ tarafından özel bir firmaya ihale edilen işler sebebiyle bozulan ilçemiz Ümit Köy yolu, Samat-Salur köyleri grup yollarımız için Su ve Orman Bakanlığından talep edilen 6 milyon 160 bin TL ödenek ilgili Bakanlıkça karşılandı. Gönderilen ödeneğin ilk dilimiyle 15.6 Km’lik ilçemizin ana grup yollarından Salur-Samat ve Sofular-Çoğullu yolları sıcak asfaltla kaplandı. Bu grup yollarımızda sıcak asfalt yapım kalitesi üst düzeyde tutuldu ve yol çizgileriyle modern otoban bağlantı yolu görünümü aldı. Böylece ilçemizde sıcak asfalt köy yolu uzunluğu 20 km’ye yaklaştı. 2014 Yılı içerisinde ödenekler ölçüsünde grup yollarında sıcak asfalt yapımına devam edeceğiz.

Birliğimizce 2013 yılı içerisinde 8 km birinci kat, 22 km ikinci kat asfalt yapıldı. Sapanlı-Urgancılar Mahallesi, Balcılar Köyü-Merkez Mahallesi, Aşağı Ovacık-Yukarı Ovacık Köyleri, Yazıköy-Üçpınar Mahallesi, Ertuğral Köyü-Yoğurtlu Mahallesi yolları birinci kat asfaltla kaplandı. Toplam 684 km’lik ilçemiz köy yolu ağının 459 km’si birinci derecede yol olup, bu yolun 353 km’si, yani %77’si asfalt haline geldi.

İlçemiz köy yolu kalitesini yükseltmek amacıyla iki adet köprü ve iki adet menfez inşa edildi. Bahçedere ve Balcılar Köyleri uzun yıllardır hayalini kurdukları köprülerine kavuştular.

İlçe köylerimizin içme suyu şebekelerini güçlendirmek ve gittikçe artan su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Yakakaya, Akçabey, Mangallar, Yeşilvadi, Samat Köyleri başta olmak üzere çok sayıda yerleşim yerine su deposu, kaptaj, hat yenileme vb çeşitli yatırımlar yapıldı.

İlçe köylerimizin önemli sorunlarından olan kanalizasyon şebeke yatırımlarına geçen yıl ağırlık verilmiştir. Akçabey ve Bağlısı, Örencik ve Bağlısı, Beşkonak, Tatlar, Kapaklı, Çukurca, Ortaca, Ağızörengüney kanalizasyon şebekelri tamamlanmıştır. İmamlar, Kayısopran, Sipahiler, Asmaca, İnköy ve Yunuslar Köylerinin foseptikleri tamamlanmış, şebeke hatları ihalesi yapılmış, ancak mevsim şartları sebebiyle inşaata başlama 2014 yılına kalmıştır.  Hizmete giren ve ihalesi yapılan işlerle birlikte ilçemizde kanalizasyon şebekeli köy sayısı 67’ye çıkmıştır. Geriye kalan 25 köy kanalizasyonu için yatırımlar devam edecektir.

Köylerimizin en azından meydan ve cami bahçelerinin güzelleştirilmesi kapsamında kilitli parke taşı döşeme işine 2013 yılında da ağırlık verilmiştir. Salur, Kavacık, Çoğullu, Havullu-Beylik Mahallesi, Çayörengüney, Çayören, Mircekiraz, Aşağıörenbaşı, Ibrıcak, Göynükören-Ayvatlar Mahallesi, Yelkenler, Halaçlar ve Kürkçüler köylerimize toplam 18.000 m2 kilitli parke döşemesi yapılmıştır. Yapılan hizmetlere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Cevap bırakın