28-Mayıs-2023 20:57:36

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
KEÇELİ TAMAM

KEÇELİ TAMAM

Keçeli Suyu Projesi’nde dün sona gelindi ve 31 kilometre uzunluğundaki boru hattına su verilmeye başlanıldı. Test çalışmalarının ardından 10 gün içersinde Keçeli Suyu musluklardan akmaya başlayacak. Yeniçağa’dan maliyetle gelen suyun kullanımı durduruluyor. Artık Yünlü Yaylası ve Keçeli’den gelecek su ilçeye verilecek. Suyun kalitesi de önemli ölçüde artıyor.    

Yaklaşık 7 Milyon TL’ye mal olan Keçeli Suyu Projesi’nde çalışmalar sona erdi ve dün boru hattına Keçeli Suyu verilmeye başlanıldı. 10 gün içerisinde musluklardan akıtılacak olan Keçeli Suyu, suyun kalitesini de önemli ölçüde artıracak. 31 kilometrelik boru hattına verilen Keçeli Suyu için 10 günlük test çalışmaları uygulanacak. Test çalışmalarında borularda oluşan hava miktarı giderilecek ve son kontroller yapılarak suyun depoya gelmesi sağlanacak.

Dün Keçeli Suyu Projesi’nin tamamlandığını ve boru hattına suyun verilmeye başlanıldığını Yenigün aracılığıyla paylaşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, dev bir projeyi daha hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Gerede’nin en kaliteli suyu içmesinin en doğal hakkı olduğunu ve bu noktadan hareket ederek projeye start verdiklerini ifade eden Başkan Allar, uzun bir uğraşın sonunda bu önemli projenin hayata geçmesinin memnun edici olduğunu ve ilçedeki suyun kalitesinin önemli ölçüde artacağını söyledi.

Her yıl 700 Bin TL belediye kasasında

Belediyenin yıllık gelirinin 22 Milyon TL dolaylarında olduğunu belirten Allar, bütçenin 3’te 1’lik kısmı kadar bir bedelle Keçeli Suyu’nu Gerede’ye getirdiklerinden bahsederek, “Keçeli Suyu kendi cazibesiyle ilçeye geleceği için yıllık 700 bin TL dolaylarında bir para belediye kasasında kalacak. Bu önemli kaynakla büyük projelere imza atmaya devam edeceğiz.”dedi.

Yeniçağa’dan gelen kaynak suyunun pompalar vasıtasıyla Gerede depolarına getirildiğini, bu durumunda belediyeye aylık 130 ile 150 bin TL arasında değişen bir elektrik maliyeti yüklediğini belirten Allar, projenin tamamlanmasının bu açıdan da önemli olduğunu dile getirdi.

Keçeli Suyu Projesi’nde bugüne kadar yapılan çalışmaların sürekli takipçisi olduklarını belirten Allar, “Gerek ana maslak çalışmalarında gerekse su hattının döşenmesi çalışmalarında kullanılan boru kalitesi ve malzeme sınıfına dek tüm işlemlerde çalışmaları yerinde inceleyerek takipçisi olduk.”dedi.

Üst düzey isim!    

Keçeli Suyu Projesi için açılış yapmayı planladıklarını ancak bunun hava şartları ile orantılı olacağını belirten Allar, açılış için de üst düzey birkaç ismi Gerede’ye davet edeceklerini ve projenin hayata geçmesinde en büyük pay sahibi olan Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve diğer bürokratlarla projenin açılışını gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Gerede şişelenmiş su kalitesinde su içecek

Keçeli Suyu’nun yapılan analizlerde PH ve kalite noktasında Türkiye’nin en kaliteli suyu olduğunun ortaya çıktığını ve bu suyun şişelenebilir su olduğunu dile getiren Allar, “Keçeli Projesi yakında musluklardan akacak. Su boru hattına verilmeye başlanıldı ve 10 günlük test çalışmaları sonrası su kendi cazibesiyle ilçedeki depolara gönderilecek.”dedi.

Suyun yarısı Keçeli’den

Keçeli Projesi’nde tarih boyu mücadeleler verildiğini belirten Allar, “Bugün bu büyük sorunu çözerek boşa akan suyu değerlendiriyoruz. Keçeli’den şu anda yapılan ölçümlerde saniyede 20 ile 30 litre arasında su geliyor. Gerede’nin ihtiyacı olan su saniyede 50 litre civarında. Keçeli Suyu ile Yünlü Yaylası’ndan gelen su ilçeye yetiyor. Ancak herhangi bir arıza yada olumsuzluk durumlarında Yeniçağa’dan su temin edebilme imkanına sahibiz.”diye konuştu.

Cevap bırakın