30-Ocak-2023 15:45:09

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8497 € 20.5201
Kış lastiği takmak için yerde kar olması gerekmiyor!

Kış lastiği takmak için yerde kar olması gerekmiyor!

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Ticari araçlarda kış lastiği zorunlu peki hususi araçlarınızda siz ne yapmalısınız? Kış lastiği taktırırken nelere dikkat etmelisiniz? İşte tüm bu soruların cevaplarını işin ustası Gerede Goodyear Bayii Yetkili Servisi sahibi Kadir Gül, bizlere anlattı.

Gerede Goodyear bayii yetkili servisi Kadir Oto Lastik’in sahibi Kadir Gül, kış mevsimine yavaş yavaş girmeye başladığımız şu günlerde kış lastiği taktırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini Yenigün okurları için anlattı.

Muhabirlerimizin sorularını yanıtlarken çok önemli bilgiler veren Gül, “Otomobil motorunun yada kasasının üzerinde durmuyor, neticede 4 teker üstünde duruyor. Yaşanacak bir olumsuzlukta 1 saniyenin bile önemi çok büyük. Çünkü o 1 saniye hayat kurtarır. Bu nedenle kış lastiğini sürücüler umursamazlıktan gelmemeli”dedi.

Bir çok sürücünün genellikle otomobilin dış görünüşüne yada motoruna önem verdiğini kaydeden Kadir Usta, “Ne yazık ki otomobilin lastiği çoğu zaman ikinci planda kalıyor. Özellikle genç sürücüler lastiğin kar tutuşuna değil otomobiline yakışıp yakışmadığına bakıyor. Bu çok yanlış bir tutum. Kış şartlarının zor geçtiği Gerede’de kar lastiği birinci öncelik olmalı. Bu noktada yardım isteyen sürücülerimize biz her zaman destek olmaya hazırız. ”dedi.

Peki Kadir Usta, 1 Aralık’tan sonra kış lastiği taktırmayan araçların yola devam etmesine izin verilmeyeceğine yönelik yönetmelik nedir, bizlere açıklayabilir misiniz?

Kadir Gül: “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 4 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine para cezası uygulanacak.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayanlara para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.

Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine kesinlikle izin vermeyecek. Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl yaşanan üzücü otobüs kazalarında kış lastiği konusu uzun süre gündemde kalmıştı. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.”

Kış lastiği için zeminde kar olması gerekli mi?

Kadir Gül: “Kış lastiğini kullanmak için mutlaka kar olmasına gerek yoktur. Sıcaklığın +7 derecenin altında olduğu havalarda kış lastiği doğru bir seçimdir. Yapısı nedeniyle bu sıcaklıklarda dahi esnekliğini korur ve iyi bir yol tutuşu sağlar.”

Kış lastiği taktırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Kadir Gül: “Kış lastiği alırken mutlaka 4 lastiğin de değiştirilmesi gereklidir. Alınan lastiklerin tümü aynı ayara ve kaliteye sahip olmalıdır. Aksi durumda sağa/sola çekme söz konusu olabilir. Lastiğin ebatları, aracın standart lastiklerinin ebadından daha geniş tabanlı olmamalıdır. Aksi durumda yola tutunma zayıflayacağından kızaklama riski artıyor. Kış lastikleri, yakıt tüketimini ve kabin içi sesi artırır. Bu nedenle satın almadan önce fiyatına, yakıt tüketimine ve kabin içi sese etkisine dikkat etmelisiniz. Yapılabilecek en iyi şey, lastiğinizin ebadına göre olan test sonuçlarını temin etmek ve buna göre seçimi yapmaktır.

Aracınız için standart olarak önerilen ebadı kullanınız. Bazı araç modellerde, birkaç yanak kalınlığı kabul ediliyor olabilir. Kış lastiği fiyatları, yanak kalınlıklarından ciddi anlamda etkilenmektedir. Düşük yanak yüksekliğine doğru ilerledikçe lastiğin algısı, “performans lastiği”ne doğru gitmekte ve bu da fiyatları artırmaktadır. Bu nedenle teknik olarak kabul edilebilecek yanak kalınlığında lastikleri tercih edebilirsiniz. Kış lastikleri sezon henüz canlanmadan alınırsa daha ucuz fiyatlara alınabilir. Lastiğinizin arabaya takılmadan önce balans ayarlarının yapıldığından emin olun.”

Cevap bırakın