04-Aralık-2022 01:19:10

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.6718 € 19.6651
Konseyin yeni başkanı Çongar

Konseyin yeni başkanı Çongar

Kent Konseyi olağan seçimli genel kurul toplantısı Gerede Belediyesi Kültür Sitesi’nde 16 Haziran günü gerçekleşti. Yapılan seçimin ardından Kent Konseyi’nin yeni başkanı Mehmet Çongar oldu. Çongar’ın Yönetim Kurulu ise Mutlu Yıldız, Tahsin Gül, Halit Koçak, Abdullah Güler, İsmail Bican ve Nesri Bağlan isimlerinden oluştu.

Olağan Genel Kurula Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Kent Konseyi yönetmeliğinde belirtilen ve ilçemizde toplam 57 kişiden oluşan Kamu kurum ve kuruluşlarından 10 temsilci, birim müdürü, üniversiteden 1 temsilci, ilçemizde bulunan siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, meslek kuruluşları, sendikalar, baro, dernek temsilcileri ve oda başkanları katıldı.

Saat: 19.00’da başlayan genel kurulun Divan Başkanı olarak açılışını Gerede Kaymakamı Arslan Yurt yaptı. Kaymakam Yurt, konuşmasını yapmak üzere ilk olarak eski Kent Konseyi Başkanı Yücel Yılmaz’ı kürsüye davet etti. Yücel Yılmaz, Kent Konseyi olarak yaptıkları faaliyetlerden bahsederek bu güne kadar desteklerini esirgemeyen başta Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Eski Kent Konseyi Başkanı Yücel Yılmaz’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Bir şehrin gelişmesi yerel yöneticilerin asli görevleri olsa da bunun yeterli olmadığını düşünenlerdenim. Buradaki amaç ve gayemiz bir araya geldiğimizde şehrimizin gelişmesinde, değişim ve dönüşümünde birçok yararlı fikri ortaya çıkarmaktır. Sivil toplum kuruluşlarımızla, vakıflarımızla, derneklerimizle ve siyasi partilerimizle beraber şehrimizin gelişmesi için burada tek vücut olmak zorundayız. İnşallah ben bu genel kurulda çıkacak sonuç doğrultusunda sadece yöneten değil yönetişim ile birlikte daha güzel şeylere imza atacağımıza yürekten inanıyorum. Yeni yönetici arkadaşlarımızla beraber ilçemize büyük katkılar sağlayacağımıza yürekten inanıyorum.”dedi.

Başkan Allar’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, “Sivil sermaye, sivil örgütlerinin çalışma kapasitesini oluşturuyor. Ülkemizde doğuya doğru gidildiğinde sivil toplum örgütlerinin sayılarının çoğaldığını görüyoruz. Fakat ülkemizin batısına baktığımızda sivil toplum örgütlerinin sayılarının daha az ama daha etkili faaliyetler yaptığına şahit oluyoruz. Kent Konseylerinin hukuki düzenlemesine sebebiyet verenler bunlardır. Çünkü kentleşmenin değerini anladılar, hemşehrilik bilincinin gelişmesi için gayret gösterdiler. Yerel yönetimlere kentin gelişimi STK’ların ve kent konseylerinin de işin içerisinde olduğunu gösterdiler. Artık dünyada yöneten ve yönetilenler yok, karşılıklı yönetişim var. Buradaki kent konseyi bir fikir gurubudur, ilçe hakkında her türlü fikrin ortaya atılabildiği bir ortamdır. Bunu iyi kullanabilirsek çok iyi şeylerin ortaya çıkması mümkündür. Yeni seçilecek olan arkadaşlarımızdan bu tür şeyleri bekliyoruz. Ben güzel şeylerin olacağını düşünüyorum.”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gerçekleştirilen seçimle çoğunluğun oyunu alan Mehmet Çongar Kent Konseyi Başkanlığına seçildi. Mehmet Çongar, seçimin ardından yaptığı konuşmada, “Öncelikle şahsıma göstermiş olduğunuz teveccühünüzden dolayı hepinize şükranlarımı sunarım. Kuruluşundan bu güne değin emeği geçen başta eski Kent Konseyi Başkanlarımız olmak üzere yönetim kurulu üyelerimize katkılarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonra şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber sizlerden ve halkımızdan gelen talepleri en iyi şekilde değerlendirip, kendi fikirlerimizle Belediye Meclisimize önereceğiz. Memleketimizin değişim ve dönüşümüne katkı sağlayabilmek için çalışmalarımızı sürdürmek durumundayız. Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın