08-Şubat-2023 09:29:02

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Küpçü, sert konuştuğu TBMM’de önemli bir iddiada bulundu

Küpçü, sert konuştuğu TBMM’de önemli bir iddiada bulundu

CEZA ALAN DERİ İŞÇİLERİ KİMLERLE BAĞLANTILI?

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, dericilik sektöründe yaşanan sorunların ve yaşanan sıkıntıların araştırılması için TBMM Başkanlığı’na meclis araştırması için önerge verdi. Sigorta, hafta sonu çalışma ücreti, hafta sonu bir gün izin ve yıllık ücretli izin için deri işçilerinin Gerede’de ayaklandığından bahseden Özcan, 2014 yılında haklarını aradığı için 2 işçinin mahkum olduğunu ifade etti ve “İşçi hafta sonu iznini istiyor, ‘sigortamı yapın’ diyor. Ama bunun sonucunda polis gazına maruz kalıyor, arkasından da mahkum oluyor.”dedi.

Vekil Özcan’ın TBMM’deki bu sözlerinin ardından CHP Grup önerisi üzerine söz alan AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, çok sert konuştu ve önemli bir iddiada bulundu.

“Ceza aldığına ilişkin bahsi geçen 2 işçinin kaç para aldıklarını, kimden ne aldıklarını, kimlerle bağlantılı olduklarını buradan paylaşmak istemiyorum, bunu söylemeyeceğim”diyen Küpçü, “Gerede Deri Sanayi’ne ilişkin Sayın Vekil (Tanju Özcan) oradaki işverenler kaç para verir bilmez, deri sanayinin sıkıntıları nedir bilmez, sektörle ilgili OSB’nin yeri nerededir bilmez! Biz işçiyi bedavadan hamaset yaparak sevmiyoruz, millet odaklı siyaset yapmaya çalışıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Sigortalılık oranı %10’dan %90 seviyelerine çıkarıldı

TBMM kürsüsünden konuşan Küpçü, “91 yıllık Cumhuriyetimizin son 10 yılında özellikle hükümetimiz döneminde sektör ciddi bir safahat kaydetti. Sektörde sigortalılık oranında %10 noktasından %90 seviyelerine çıkılmıştır. Biz Gerede’deki işçilerin sağlıklı ortamda çalışmasını temin edebilmek için, sağlıklı işyerleri ve sağlıklı işyerleri açısından yeni işletmeler yapılması için Deri OSB alt yapı çalışmalarını başlattık. Bu sektörde 2 bin 500’e yakın insan çalışmakta, 140’a yakın tabakhanemiz var, 160’a yakın yine kemer ve kimyasalcımız var. Türkiye’deki büyükbaş hayvan derisinin sadece %40’ını tek başına Gerede ilçesindeki deri sektörü karşılamaktadır. Şehir içerisindeki deri sanayi 5-6 defa taşınmış ve en son Demirciler Mahallesi’ndeki sınırlar içersinde kalmış, sağlıksız koşullarda çalışan bir deri sanayimiz var.

Deri OSB’nin taşınması noktasında 18 yıldır altyapı ve taşınma için adım atılmamıştı. AK Parti iktidarı döneminde taşınma ile ilgili %50 hibe alındı ve 16 Milyon TL’si bedava olmak üzere 25 Milyon TL’lik teşvik Deri OSB’ye alınmıştır. 2015 yılında 131 hektar alan Deri OSB olarak kurulmuş olacak.”dedi.

İşçileri nasıl seviyorsunuz?

“Evet, bizim bir derdimiz var. Biz coğrafyamızı, milletimizi yürekten sevmeye çalışıyoruz.” Diyen Küpçü,  “Gerede deri sanayine ilişkin Sayın Vekil (Tanju Özcan) oradaki işverenler kaç para verir bilmez, deri sanayinin sıkıntıları nedir bilmez, sektörle ilgili OSB’nin yeri nerededir bilmez! Biz işçiyi bedavadan hamaset yaparak sevmiyoruz, millet odaklı siyaset yapmaya çalışıyoruz.

Bahsedilen 2 işçinin ceza aldığına ilişkin kaç para aldıklarını, kimden ne aldıklarını, kimlerle bağlantılı olduklarını buradan paylaşmak istemiyorum. Çünkü Sayın Vekilimle (Tanju Özcan) iyi niyet anlaşması yaptık, bunu söylemeyeceğim. Ama şunu bilin; AK Parti döneminde Osmanlı döneminde kurulmuş bu sektör büyük bir ivme kazanmıştır. Ben yeni Milletvekili olduğumda ilk olarak sektörün taşınması için OSB Genel Müdürlüğü’ne gittim. O zaman ben size soruyorum; siz deri işçilerini nasıl seviyorsunuz sektörü taşımadan? 1 nolu sokaktaki o ahşap işyerlerinde hangi iş güvenliğini vermeyi düşünüyorsunuz? 91 yıllık Cumhuriyet tarihinin uzun bölümünde sizler iktidardaydınız. Muhtemelen deri sanayini sadece kokusundan dolayı bölgede olduğunu biliyorsunuz.”ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın