04-Aralık-2022 14:33:49

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.6718 € 19.6651
Küpçü yorgun düştü!

Küpçü yorgun düştü!

Dün 10 saatten uzun bir süre devam eden bütçe görüşmeleri nedeniyle TBMM’de kalan ve yorgun düşen AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, bir de meclis kürsüsünde konuşma yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde konuşan Küpçü, konuşmasında Dörtdivan ile Gerede sınırına yapılacak Tekke Barajı için aktarılan kaynak nedeniyle Bakan Veysel Eroğlu’na kürsüden teşekkür etti. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çalışmalarını anlatan Vekil Küpçü, Bolu’ya yapılacak yatırımları sıraladığında sözlerinin arasına giren Eski Bolu Valisi, CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ’a güzel bir üslupla cevap verdi. Küpçü, Serindağ’a “Sayın Vali, Bolu’da emek ve katkılarınız var, bitireyim isterseniz.”dedi ve konuşmasının kesilmesini engelledi.

Küpçü, ‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı son 11 yılda 62,5 milyar TL’den fazla yatırım gerçekleştirdi. Son 11 yılda cumhuriyet tarihinin rekorları kırıldı. Ülkemizi 268’i baraj tam 1763 yeni tesis kazandırıldı. En yüksek barajları, en büyük sulama tesisleri, Türkiye’nin en hızlı akan nehri Çoruh’un ilk altın gerdanlığı Muratlı Barajı’nı, Borçka Barajı’nı, Çoruh’un üçüncü gerdanlığı, ülkenin en yüksek, dünyanın ise 6. yüksek Deriner Barajı’nı, 218 metre yüksekliğindeki Ermenek Barajı’nı, Ege’nin 141 yıllık hayali Çine Adnan Menderes Barajı’nı, yine Ege’nin en yüksek barajı Dalaman Akköprü Barajı’nı hizmete alarak ülke ekonominse kazandırdı.” dedi.

Daha sonra Bolu’da yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunan Küpçü, “Bakanlığın çalışmasına has bir örnek olarak benimde seçim bölgem Bolu’da % 64’ü zaten orman iken tam 21 milyon 969 bin adet fidan toprakla buluştu ve tam 55 bin dekar alan sulu alan tarıma kavuştu, daha da kavuşacak. Dere ıslahlarından, bina ve tesislerden, taşkın korumadan, Gölcük’ten, Abant’tan, Yedigöller’den içme suyu projelerinden bahsetmeyeceğim. Sadece son 11 yılda yapılan ve yapımına başlanan 7 temel barajdan bahsedersem hemen Devrek’ten Dorukan Tüneli geçtikten sonra, Mengen Köprübaşı Barajı 330 milyon TL, yine Yeniçağa, Dörtdivan ve Gerede ovasını sulu tarıma kavuşturacak 270 milyon TL bedelli Tekkdere Barajı, yine Kıbrıcık Alanhimetler Gölet’i, Göynük’e yapılan Gökçesaray, Yeniköy, Dedeler, Değirmenözü, Bulanık, Hasanlar barajları, Bolu ve Seben ovalarını sulu tarıma kavuşturacak.”ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın