28-Mayıs-2023 22:07:56

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
Ölüler var haberi ortalığı ayağa kaldırdı

Ölüler var haberi ortalığı ayağa kaldırdı

Cuma günü Gerede OSB’de bulunan demir çelik fabrikasında patlama yaşandığı ve 5 ölünün olduğuna dair asılsız haberler ortalığı ayağa kaldırdı. Daha sonra olayın patlama değil havuz izolasyonu yapımı esnasında tiner ve boya karışımı kimyasal maddeden işçilerin etkilendikleri anlaşıldı. Hafif zehirlenen 12 işçi ile yoğun bakımda tedavi altına alınan 3 işçinin durumunun iyi olduğu açıklandı. Kirli bilgiler işçi yakınlarının yüreğini ağızlarına getirdi.    

Cuma günü Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan demir çelik fabrikasında çalışan bazı işçiler, öğle saatlerinde havuz izolasyonu yapımı esnasında rahatsızlandı. İhbar üzerine fabrikaya, çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Tiner ve boya karışımı kimyasal maddeden etkilendikleri öne sürülen 12’si hafif olmak üzere 15 işçi, Gerede Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Ağır yaralı olan 3 işçinin de durumlarının iyi olduğu bilgisi paylaşıldı.

Oruç kafaya vurdu!

Fabrikada patlama olduğuna dair kulaktan dolma haberlerin hızla Bolu’daki bazı basın yayın organlarında paylaşılması işçi yakınlarını ayağa kaldırdı. Patlamada 5 ölünün olduğunu yayınlayan haber siteleri, daha sonra haberde gerekli düzeltmeleri yaptılar ancak olan fabrikadaki işçilerin yakınlarına oldu.

Yaşanan olaydan sonra fabrikada çalışan eşinin durumuyla ilgili bilgi almak isteyen bir bayan, Gerede Devlet Hastanesi’nde görevlilerden eşinin hayatta olup olmadığıyla ilgili bilgi almak istedi. Eşinin sağlık durumunun iyi olduğu bildirilmesine karşın bayan, “yalan söylüyorsunuz, patlama olmuş”diyerek eşini ısrarla görmek istediğini dile getirdi. Bayana patlama olmadığı, zehirlenme vakası olduğunun söylenmesine karşın yine sakinleşmeyen bayan, daha sonra eşinin durumunu gördükten sonra sakinleşti.

Rahatsızlanan işçilerden birinin kardeşi de hastanede ağabeyini görmek istedi. Ağabeyinin sağlığının yerinde olduğunu gören vatandaş, “Patlama olmuş denilince yüreğimiz ağzımıza geldi. Mübarek günde rabbim ağabeyimi ve çalışma arkadaşlarını korudu. Çok şükür durumu iyi.”diye konuştu.

3 işçinin yoğun bakıma alındığı olayda, durumu hafif olan 12 işçi ise, Gerede Devlet Hastanesi’nde tedavi edildikten sonra kontrol amaçlı yine Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi’ne gönderildi. İşçiler fotoğrafları çekilerek hastaneye sokuldu. Kimyasal madde zehirlenmesinin yaşandığı fabrikada çalışan çok sayıda işçi ise, gerekli kontrollerden geçirilmek için kendi imkanlarıyla Gerede Devlet Hastanesi’ne geldiler. İşçiler hastane kapısında tek sıra halinde fotoğrafları çekilerek içeri alındılar. İşçilerin elbiseleri çöp poşetlerine konuldu. Kimyasal maddeden etkilenen işçilerin iş yaparken giydikleri kıyafetleri ve ayakkabıları hastaneye giriş yapılmadan önce hastane bahçesindeki çöp kutusuna atıldı. Kıyafetler daha sonra hastane yetkilileri tarafından çöp konteynerinden çıkarılarak çöp poşetlerine yerleştirildi.

Durumları iyi

Zehirlenme vakasının ardından işçilerin sağlık durumları ile ilgili bilgi almak için Gerede Devlet Hastanesi’ne gelen Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, yaralılar hakkında açıklama yaptı. Durumu ağır olan işçilerin sağlıklarının iyiye gittiğini belirten Ünsal, “Su deposu yalıtım malzemesi döşenirken izolasyon maddesinden kaynaklı bir zehirlenme vakası oldu. Bu zehirlenme vakasında 3’ü ağır 12’si hafif 15 yaralımız mevcut. Ağır olanlara ilk müdahalemiz hastanemizde yapıldı. Şu an itibariyle Köroğlu Devlet Hastanesi’ne sevkleri yapıldı. Telefon görüşmelerimizde onların da durumlarının iyiye gittiği bilgisini aldık. Bu da bizim için sevindirici bir haber. Ayrıca diğer 12 hafif zehirlenme vakamıza da burada müdahalesi yapıldı. Onlar da kontrol amaçlı Bolu Köroğlu Devlet Hastanemize sevkleri yapılacak. Çok büyük geçmiş olsun. Herhangi bir can kaybımız yok, Allah beterinden korusun”dedi.

Cevap bırakın