29-Mayıs-2023 00:19:57

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
Özbakır MHP’den aday mı?

Özbakır MHP’den aday mı?

MHP’den aday olacağı konuşulan Eski İlçe Tarım Müdürü Zeki Özbakır, hakkındaki iddialarla ilgili Yenigün’e konuştu. İşte Özbakır’a sorulan sorular ve özel röportajın yanıtları;

Son günlerde MHP’den aday adayı olacağınız iddiaları var. Bu iddialar doğru mu?

Ulusal bir anket sitesinde Belediye Başkan adayı olması muhtemel isimler arasına ismimiz yazılmış. Burada bayağı da teveccüh görmüşüz, sonradan bilgi sahibi oldum. Destek verenlere de ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu benim arzu ettiğim, yaptırdığım bir anket değil.

Aday olma gibi bir düşüncem olmadı. ‘Sizi ankette gördük, böyle bir şey duyduk, memnun kaldık, destekleriz.’ Diyenler de var tabi ki. Hepsi de iyi niyetli olarak düşüncelerini ifade ediyor. Biri ankette görüyor daha sonra başka biri aday olacağım gibi kamuoyunda konuştuktan sonra bir kamuoyu oluşuyor.

Bu konuda ne MHP İlçe Teşkilatı ile görüşmem oldu ne de onların bana böyle bir teklifi oldu. Böyle bir şey yok. İsmimin orada olması hoşuma gitmedi mi? Gitti. Artık Bolu’nun en büyük ilçesinde bu makama layık olabilecek kişilerin fazla olması lazım. Yarış ne kadar zor olursa Gerede’ye en verimli olacak kişinin belirlenmesi daha sağlıklı olur. Burada da biz insanlara cesaret verme açısından bir isim olarak ortaya çıktıysak bu konuda kendimi mutlu hissederim.

Toplumun aday adayı olunması konusunda cesaretli olmasını istediğinizi mi anlatmak istiyorsunuz?    

Şöyle, günümüzde bu işe hakikaten layık olan insanlar teklif bekliyorlar. Belediye Başkanlığı kadar Belediye Meclis Üyeliği de çok önemli. Bir futbol takımı düşünün. Kaptan kim olacak, kaleci kim, defans kim? Bunu seçecek teknik heyet ilçe teşkilatları. İlçe Teşkilatları teknik heyettir. Teknik heyet kaptanlığı A kişiye verelim, diğer mevkilere şu isimler olsun diye çalışma yürütmesi gerekir. Şimdi günümüzde; ‘bize gelsinler’ deniliyor. Hiçbir zaman böyle kimse gelmez. Hizmet sevdalısı insanlar teklif bekler.

Size bir teklif gelse ne düşünürsünüz?

Şu anda bir teklif geldiğinde düşünmem lazım. Teklif gelecek teşkilatın kafa yapıma uygun olması lazım. O takımda futbol oynayacaksan teknik heyetle, yönetimle kafanın uyuşması lazım.

Benim bahsettiğim husus Halil Alioğlu’nun seçilmesinde gerçekleşti. Halil Alioğlu, hiçbir siyasi partiye üye değildi, görev de almamıştı. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Mühendis kadrosunda görev yapan bir abimizdi. Biraz önce bahsetmeye çalıştığım husustaki teknik heyet oturdular, istişare yaptılar ve dediler ki; ‘Halil beye biz teklif götürelim.’ Halil beye Çanakkale’ye gidilip teklif götürüldüğünde, kendisine durum anlatıldı, Halil bey; ‘Ben düşüneyim, böyle bir fikrim yoktu.’demişti. Netice itibariyle öylesine isabetli bir karar alınmıştı ki; Halil bey Gerede’nin çehresini değiştirdi. Bir kasaba kültüründen Gerede’yi şehir kültürüne atlattı. Benim demek istediğim bu. İnsanlar benim diye değil de sen ol diye seçilmeli.

Herkes kendisini dağlarda görüyor, ben de dağlarda görüyorum. Bırak da başkaları seni dağlarda görsün ve sana; ‘sen bu işe layıksın’ desinler. Şimdiki siyasi konjonktürde bu mümkün değil!

Aday adayının az olduğu bir seçim olacak gibi gözüküyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Ekonomik sıkıntılar, artık devletin de yatırımlarla ilgili görünen o ki önümüzdeki günlerde sıkı bir politika izleyecek. Durum böyle olunca yatırımların da bundan bir-iki dönem önceki gibi olmayacağı izlenimi var.

Bir de insanlar şunu düşünüyor? ‘Belediye Başkanını seçtik, bitti.’ Bu çok yanlış. Belediye Meclisi de Belediye Başkanı kadar önemli. Futbol takımındaki tek bir takım kaptanı iyi ama gerisi vasat. Bu takımın kazanması mümkün mü? Değil. Belediye Meclis Üyelerinin kaliteli, fikir sunabilecek, proje üretebilecek kişilerden oluşması lazım.

Meclis üyeleri de seçilirken zenginliğine, popülaritesine değil daha çok fikir üretebilecek kapasiteye sahip insanlardan oluşmalı. Belediye Başkanının meclis üyesi eli, ayağı, gözü, kulağıdır. Ona yön veren kitledir. Eğer meclis üyelerini doğru isimlerden seçmezsen ben aday olayım, adım geçsin, bizim de bir makamımız olsun diye seçilecek insanların fikir altyapısı yoksa, ileriyi göremiyorsa bu Gerede’yi bir adım öne taşıyamaz. Biz çok gördük, adam meclis üyesi seçiliyor, toplantılara katılmıyor. Oraya seçiliyorsan bu görevi yerine getireceksin. Benim işim var katılamadım, işin varsa baştan bunu ifade edeceksin. Meclis üyesinin kriteri olmaz, günümüzdeki en önemli vasıf, sermaye olan fikir üretebilecek insanlar bu görevlere getirilmeli.

Avrupa’ya bakın, yaptıkları iş yüzlerce yıl insanına hizmet ediyor. Bizde nasıl? Yolar, köprüler, binalar hala duruyor. Gerede’ye bakalım; yıkılan binalara bak, hep resmi kurumlar. 3 tane belediye binası gördüm ömrümde. 2 hükümet binası gördüm. Temelini atılırken görüp yıkılan, tekrar temeli atılan sonra tekrar yıkılan binalar gördüm. Biz o kadar zengin miyiz? İşte bahsettiğim meclis üyeliği varya bu açıdan çok önemli. Demek ki biz zamanında görüşü iyi ortaya koyamamışız, hep israfla gidiyoruz. Keşke zamanında bu buraya yanlış olur denilseymiş, bu hatalara düşülmeyecekti. O dönemde de sağlam betonlar vardı, beton kalitesinin düşük olması vs… bu binaların yıkılmasına neden değil. İstişare bu yüzden çok önemli. İnsanlar menfaatte değil, memleket sevdasında bir araya gelmeli.

Ben bu ilçede 23 sene İlçe Tarım Müdürlüğü yaptım. Zaman zaman Kaymakam vekilliği yaptım. Bizim bir makam sevdamız yok. Ama ben doğma büyüme Geredeliyim. Biz Gerede’nin 1960’lardan bu yana gidişatını bilen insanlarız. İlla görev almak için değil, mevcut Belediye Başkanımız da dahil olmak üzere bize fikir sunmamız istenirse koşa koşa geliriz. Sadece isteğimiz, şu yaşadığımız ilçe hak ettiği yerde olsun.

1 Yorumlar
erol

Bu adam da nerde o cesaret halil alioglu destek Tayfası gerede yi şehir yapmış gerede koca bir köy oldu halil zamanında hiç bir yatırım yapılmadı belediye binası yaptı curuk öğretmen evi yapıldı curuk hangi fabrika gekdi nufus eridi 15 yıl çamurdan gecilmedi son zamanlar 4 km asfalt attı şehire donmus yazık milleti Kandıra Kandıra gerede koy oldu bolunun en büyük koyu

Cevap bırakın