29-Ocak-2023 19:32:27

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
Özka tüm fabrikalarını Gerede’de birleştirecek

Özka tüm fabrikalarını Gerede’de birleştirecek

Gerede Karma OSB’den fabrika kurmak için parsel satın alan ve fabrikanın kurulması için çalışmalarını sürdüren Kocaeli’nin istihdamda yüz akı Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi’ne Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ve Belediye Başkanı Mustafa Allar çıkarma yaptı. İzmit’te bulunan fabrikanın yetkilileriyle bir araya gelen Kaymakam Yurt ve Başkan Allar, yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. İzmit’te ayrı ayrı noktalarda bulunan fabrikalarını birleştirmeyi amaçlayan Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi yönetimi bu birleşimi Gerede Karma OSB’ye kuracağı fabrika ile gerçekleştirecek.

Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Yatırımcının ayağının altında paspas olmaya hazırız. Bizim nezdimizde gereken yapılacaktır. Bilindiği gibi Özka Lastik ve Kauçuk firmasına 130.000 metrekare arsa tahsis etmiş bulunmaktayız. Yatırımcımızın Gerede’ye gelişini kolaylaştırmak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz.”dedi ve her türlü desteğin Özka firmasına verileceğinin sözünü verdi.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ise OSB’de yaşanan gelişmelerden bahsederek, 2’nci Karma OSB’nin kurulması için çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ve bu noktada gerekli girişimlerin yapıldığını belirtti. Özka firmasının Gerede’ye yapacağı yatırımı çok önemsediklerini ve Özka’nın Gerede’nin dönüm noktası olacağını ifade eden Yurt, Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi’nin ilçeye yapacağı büyük yatırımda tüm kolaylıkları sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Kaymakam Yurt ayrıca Karma OSB’de yaşanan arsa satışlarıyla birlikte 2 parselin haricinde tüm parsellerin satıldığından bahsetti ve “Ciddi olmayan firmayı OSB’de istemiyoruz, bunun için de son dönemde ciddi araştırmalar yaparak parsel satışları yaptık.”dedi.

Kaymakam Yurt, OSB’de Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi’ne yapılan 130.000 metrekarelik arsa satışının yanında orman ürünleri işlemesi yapacak bir firmaya 8 parsel (80.000 metrekare), yine orman ürünleri işlemesi yapacak bir başka firmaya 20.000 metrekare, çelik Hasır üretimi (inşaat demiri) üretecek firmaya 5.000 metrekare, rulo kağıt makinesi üretimi yapacak firmaya 10.000 metrekare ve 4 adet geri dönüşüm işlevi yapacak fabrikaya 10.000 metrekare arazi tahsisi yapıldığını belirtti.

Ruhsatlar alınıyor

Son dönemde satışı gerçekleştirilen parseller için firmaların inşaat ruhsatlarını almaya başladıklarının bilgisini veren Kaymakam Arslan Yurt, “Karma OSB’den parsel satın alan firmalarımızın bir kısmı inşaat ruhsatlarını aldılar. Özellikle son dönemde gerçekleştirdiğimiz parsel satışlarından umutluyuz. 3. teşvik bölgesi imkanlarından faydalanmamız ve yol ağımız en büyük avantajımız. Bundan sonra gelecek yatırımcının yeri Gerede olacaktır.”dedi.

Bilindiği üzere, Gerede’den fabrika kurmak için parsel alan Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi, 2013 yılında “Anadolu’nun 500 En Büyük Şirketi” araştırmasında istihdamını en çok artıran şirket olarak 2’ciliği elde etti.

1 Yorumlar
Ali Hukukcu

Hayırlı olsun ama bu firmanın daha önce Çerkeşten yer aldığı söyleniyor.2-3 yıl bekletip geri verdiği konuşuluyor.aslı varmı,geredeyide oyalarmı

Cevap bırakın