29-Ocak-2023 18:58:03

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
ŞOK GERÇEK ORTAYA ÇIKTI!

ŞOK GERÇEK ORTAYA ÇIKTI!

Gerede Avni Akyol Öğretmenevi için boşaltma kararı verilmesinin ardında yaşanan büyük bir şok yatıyor. Uzman ekiplerin binanın sağlamlık testi için yaptıkları sonuçlar açıklandığında binada C5-C7 aralığında beton değeri kullandığı iddia edildi.

Muhabirlerimiz konunun uzmanlarına C5 ve C7 beton değerini sorduklarında ilginç yanıtlar aldılar. C5 değerinde bir betonun çürük olarak tabir edilen beton değerinden de çok çok aşağıda bir değer olduğunu belirten uzmanlar, bu tür bir betonun var olmadığını daha doğrusu bu değerde bir betonun olmadığını belirttiler.

Uzmanlardan alınan görüşlerden de anlaşılacağı üzere Gerede Avni Akyol Öğretmenevi için yıkım kararı verilmesi kesin gibi gözüyor. Güçlendirme yapılması ise C5 değerinde beton kullanılan binada olmayacağı görüşünü savunan uzmanlar, 1999 depreminden sonra Gerede’deki inşaat yapımlarında C25 ve C30 değerinde beton kullanılmaya başlanıldığını, dolayısıyla toplu kullanılan alanlarda da C25 ile C30 değerleri arasında beton kullanılmış olması gerektiğini ifade ettiler.

Yine muhabirlerimizin işin uzmanlarından aldıkları bilgilerde günümüzdeki en düşük beton değerinin C16 olduğu ve bu betonun kesinlikle inşaatlarda kullanılmadığı öğrenilirken, 1944 depremi gibi Türkiye’deki en büyük depremlerden birini yaşayan Gerede’deki çok katlı bu binada nasıl iddia edildiği gibi C5 değerinde beton kullanıldığı akıllara sığmıyor.

4.8’e dayanmaz!

C5 betonu kullanılan bir binanın uzun süreli 4.8 şiddetindeki bir depreme dayanamayacağı yine uzmanlar tarafından belirtilirken, deprem kuşağı üzerinde bulunan Gerede’deki binaların durumunu da tahmin etmek zor olmuyor. Gerede’deki kamu binalarının büyük çoğunluğunun ise 1999 yılı öncesinde yapılması dikkat çekiyor ve 1999 yılı öncesinde yapılan kamu binaları sadece öğretmenevi ile sınırlı değil. Kaymakamlık Binası, Adliye ve Vergi Dairesi’nin bulunduğu bina, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Gerede Belediyesi ve Belediye İş Hanı, Orman İşletme Müdürlüğü lojman ve idare binası 1999 yılı öncesinde yapılan yapılar arasında yer alıyor. Gerede Belediyesi’nin 6 ay içersinde yeni binasına taşınması hedeflenirken diğer binalar için yaşanacak gelişmeler ilerleyen zamanlarda netlik kazanacak.

 

Dönüşüm şart

Dışarıdan bakıldığında sağlam gibi gözüken ancak aslında insanlara mezar olabilecekken C5 değerinde beton kullanıldığı farkına varılan Gerede Avni Akyol Öğretmenevi’nde yaşanan şok bir gerçeği yeniden akıllara getirdi. 1999 yılı öncesinde yapılan öğretmenevinin durumu böyleyse 1999 yılı öncesinde yapılan apartmanların durumu Kentsel Dönüşümün Gerede’de acilen başlatılması gerektiğini bir kez daha akıllara taşıdı. Demirciler Mahallesi’nin kentsel dönüşümü için çalışmalar start alırken, ilçedeki her bir bina için sağlamlık testi çıkarılması ve binaların güçlendirmelerinin insanlara mezar olmaması için başlatılması gerekiyor.

Ülkemizde kullanılan beton sınıfı değerleri ve kullanım şekilleri şu şekilde:

C16 Binalarda kesinlikle kullanılmıyor. Genellikle bahçe duvarları ve dükkan önlerinin betonlaştırılmasında kullanılıyor.

C20 Bahçe duvarları yapımında kullanılıyor. C20 betonu yapılarda kullanılan en düşük beton sınıfıdır.

C25 Bina yapımlarında kullanılıyor.

C30 Bina yapımlarında kullanılıyor.

C35 Çok katlı binaların yapımında kullanılıyor.

C40 Tünel, viyadük gibi yapılarda kullanılıyor.  

C45 Tonajlı araçların geçtiğiköprü yapımlarında kullanılıyor.

C50 En sağlam beton değeri olmakla birlikte tünel, viyadük ve köprü yapımlarında genellikle C50 betonu kullanılıyor.

C5 ?

Cevap bırakın