29-Ocak-2023 19:40:31

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
TÜRKİYE’DE PETROL YOK  (!)

TÜRKİYE’DE PETROL YOK (!)

Evet Türkiye’de petrol yok. Cari açığımızın %80’nini oluşturan ve ekonomi yönetimini en çok zorlayan, bizi dışa bağımlı kılan petrol Türkiye’de yok deniyor. İşin aslında ise Türkiye’de petrol denizi var. Türkiye petrol denizinin üstünde yaşıyor. Anahtarı kaybolmuş ve açılamayan altın dolu sandığın üzerinde oturan ve açlıktan ölmek üzere olan fakir gibiyiz. 100 yıl önce II. Abdulhamid’in tespit ettirip haritalandırdığı çalışmalar, geçmiş bulgular, şu anda yapılan araştırmalar, kendi kendine yüzeye çıkan petroller, arada bir medyada kendine yer bulan petrol bulundu, doğalgaz bulundu haberleri. Bu haberler hep çıkar ama devamını hiç duyamazsınız. Yani sonucu hiç açıklanmaz.

Sözün kendisi çok vahşice ancak değerini anlamak bakımından İngiltere Başbakanı Winston Churchill 1936’da avam kamarasındaki konuşmasında şu sözleri söylüyor “Bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir” 1930’larda söylenen bu sözün karşılığı bugün Ortadoğu’da hayat buluyor maalesef. Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da, Ukrayna’da, Türkiye’de önce sağ-sol, sonra alevi-sünni çatışmaları ve en son PKK’nın Ülkemizin başına bela edilmesi hepsinin temeli petrole dayanıyor. İngiliz Başbakanın dediğini uyguluyorlar. En ucuz kan Müslüman kanı. Bu kanları da petrol uğruna Batılı devletler akıtıyor. İç savaş çıkartıyor, havadan bombalıyor. Mezhep çatışması çıkartıyorlar.

Gelelim Türkiye’nin petrolü yok veya petrol denizi üzerinde olması iddialarına. Halk arasında yaygın sohbet konusudur. “Petrolümüz var da yabancı güçler çıkarmamıza izin vermiyor” diye. Petrol arama artık klasik yöntemlerle yapılmıyor. Yüksek maliyetler bizim belimizi büküyor. Yapılan sondajların maliyetleri oldukça yüksek. Petrol tröstleri artık uydudan tespitler yapıyor. Yapılan tespitlere göre Türkiye petrol denizinin üzerinde oturuyor. Bu iddiayı dile getiren ise televizyonlardan kamuoyunun yakından tanıdığı Prof. Dr. Ahmet Maranki. Kastamonu’da ise hâlâ konuşulan ve inanılan bir hikâye var. Rivayetlere göre 1958 yılında Amerikalılar Küre dağlarında 11 kuyu açtı. Kuyulardan petrol de çıktı. Halk kuyulardan petrol çıktığını bizzat gördü. Hatta köylülere, “Hadi zengin oldunuz petrol denizinin üzerinde oturuyormuşsunuz” da dendi. Ama nedense sonra bir anda kuyuların üzerini betonla kapatıp mühürleyip gittiler…

Haftaya da inşallah bu hikaye ile Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin iddialarını birleştirip bir yazı daha yazarız. 17.10.2014

Cevap bırakın