24-Eylül-2023 19:45:10

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 27.1935 € 28.9436
Türkiye’nin en soğuk yerleşim yeri Gerede oldu

Türkiye’nin en soğuk yerleşim yeri Gerede oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hafta sonu yaptığı ölçümlerde Türkiye’nin en soğuk yeri Gerede oldu. -24,4 olarak ölçülen hava sıcaklığı ilçede hayatı durma noktasına getirdi.

Erzurum’un soğuğuyla çoğu zaman eşleştirilen Gerede, rekoru eline geçirdi. Sibirya soğuklarının etkili olduğu Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaşam durma noktasına geldi.

Dondurucu soğuğun yaşamı felç ettiği Gerede’de Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonu gecenin en düşük sıcaklığını sıfırın altında 24.4 derece ile Gerede ilçesi’nde ölçtü. Ulusal medyanın da dikkat çektiği ölçümlerde termometrelerin hepsi sıfırın altında olmak üzere; Bolu Gerede’de 24.4 derece, Erzurum’un Horasan İlçesi’nde 21.5, Muş’un Korkut İlçesi’nde 20.2, Muş’un Bulanık İlçesi’nde 20.1, Erzurum’un Karaçoban İlçesi’nde de 20 dereceyi bulduğuna yer verildi.

Sıcaklık artacak

Kar yağışının aralıklarla devam edeceğini bildiren Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşları buzlanma ve orta şiddette esen rüzgara karşı uyardı. Yetkililer, hava sıcaklıklarında bugünden itibaren 5 derecelik bir artış olacağını belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, bugün (Pazartesi) hava sıcaklığının gündüz sıfırın altına eksi 7, gece sıfırın altına eksi 18 derece olması bekleniyor. Kar yağışı bugün de devam edecek. Yarın (Salı) ise gündüz eksi 8 derece olması beklenen hava sıcaklığı gece eksi 12 dereceyi gösterecek. Termometreler Çarşamba günü gündüz sıfırın altında 1, gece sıfırın altında 8, Perşembe günü gündüz 2, gece ise sıfırın altında 2 derece olarak gösterecek. Çarşamba ve Perşembe günleri yağış beklenmiyor.

Bu arada Gerede İlçe Özel İdare Müdürlüğü ekiplerinin hafta sonu çalışmaları sonucu kapalı olan köy yolu sayısı 20’ye indirildi. Köy yollarını açma çalışmalarının aralıksız devam edeceği belirtildi. Hafta sonu ilçedeki bazı vatandaşların soğuk hava nedeniyle araçlarının yakıt depolarının donmaması için battaniyeli önlem alması dikkat çekti.

Bu arada Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklığındaki artış ile beklenen kuvvetli rüzgar nedeniyle, yüksek ve dik kesimlerde oluşabilecek çığ riskine ve bina çatılarında oluşan buz sarkıtlarına karşı vatandaşları uyardı.

1 Yorumlar
Blah

Ben Geredeliyim, yazken kar yağdı kışken kar az yağdı

Cevap bırakın