28-Mayıs-2023 22:29:33

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
YANLIŞLIK MI BÜTÜNŞEHİRE HAZIRLIK MI?

YANLIŞLIK MI BÜTÜNŞEHİRE HAZIRLIK MI?

2019 yerel seçimlerinden sonra uygulamaya konulacak olan Bütünşehir uygulaması hazırlıkları başladı. Gerede’de nüfusun belirtildiği şehir girişindeki tabelalar genel nüfusla değiştirilmeye başlandı. Yeni uygulamada Merkez Belediye olması beklenen Gerede’ye bütünşehir ile beraber Mengen, Yeniçağa ve Dörtdivan ilçelerinin de bağlanarak, Gerede Belediyesi’nin en büyük ilçe olması nedeniyle bu ilçelere de hizmet vermesi bekleniyor. Ancak bir kesime göre de tabelada yanlışlık yapıldı. 33 bin 511 olan Gerede genel nüfusu 33 bin 700 olarak tabelaya yansıtıldı ve bütünşehir hazırlıkları daha başlamadı. Ancak uygulamanın 2019’da kesin başlayacağı görüşü ilçede hakim.

Bütünşehir ile Büyükşehir kavramları işleyiş bakımından birbirine yakın olsa da kamuoyuna yansıyan bilgilere bakıldığında Bütünşehir olacak illerde bazı farklılıklar yaşanacak. Büyükşehirlerde merkezden yönetim hakim olurken, Bütünşehirlerde ise bölgedeki en büyük yerleşim yerleri (ilçeler) yönetime hakim olacak ve hizmet ilçe merkezlerinden verilecek.

Bolu bütünşehir olduğunda Gerede’de bir çok şey değişecek. İlçe Özel İdare kalkacak. Gerede Belediyesi köylere de hizmet götürecek ve 92 köyün tamamından sorumlu olacak. Gerede genel nüfusu baz alınacak ve Gerede’nin nüfusu tabelalara yansıyacak.

Yeni Düzenleme 2019’da yapılacak yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. İl Genel Meclisi de kapatılarak ödenekleri Yerel Yönetimlere devredilecek. Buna göre köy ve beldeler de oy kullanan vatandaşlar ilçe belediyelerine oy atacak. Hedeflenen amaç, hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek olarak belirlendi.

Uygulama ile ilgili bir başka kamuoyuna yansıyan bilgide de yeni bütünşehir uygulamasına göre, Bolu Belediyesi, Büyükşehir Statülerinde olduğu gibi tüm ilçe, belde ve köylere de hizmet verecek. Birde Merkez Belediyesi oluşturulacak. Merkez Belediye Bolu’nun en büyük ilçesi olan Gerede olacak. Gerede Merkez Belediye olursa Mengen, Yeniçağa ve Dörtdivan ilçelerinden sorumlu olacak ve buralara da hizmet götürecek. Bütünşehir uygulaması ile birlikte tüm ilçelerin imar yetkisi ise Bolu Belediyesi’ne devredilecek. Mart ayında yürürlüğe girmesi beklenen Bütünşehir uygulaması yasalaşırsa yeni uygulama, 2019 yerel seçim sonuçlarına önemli ölçüde etki edecek.

Cevap bırakın