Gerede YeniGün Gazetesi
YENİGÜN’ÜN MANŞETİ YİNE SES GETİRDİ
14 Ocak 2014 17:56
Font1 Font2 Font3 Font4
YENİGÜN’ÜN MANŞETİ YİNE SES GETİRDİ

PALANDÖKEN DEVREDE!

Dün gerçekleşen Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odası kongresinde tek liste ile yeniden başkanlığa seçilen Abdullah Güler, Highway Outlet Alışveriş Merkezi’nin ilçede uyguladığı bedava minibüs uygulamasına çok sert duruş sergileyeceklerinin sinyalini verdi.

Yenigün’ün geçtiğimiz haftaki “Esnaf Bitiyor” başlıklı manşet haberi kongrenin ana gündem maddesi oldu. Türkiye’nin en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e konu iletildi. Palandöken’in konu ile ilgili bizzat girişimlere başladığı kongrede ifade edildi.

Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kongresi’nde Abdullah Güler yeniden başkanlığa seçildi. Kongre’nin ana gündem maddesini ise Yenigün’ün geçtiğimiz hafta manşetine taşıdığı “Esnaf Bitiyor!” başlıklı haberinde yer verilen “Highway Outlet Alışveriş Merkezi’nin ilçede uyguladığı bedava minibüs uygulaması” oluşturdu. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e konunun iletildiği ve bizzat Palandöken’in bu konuyla ilgilendiği ifade edildi.

Kongreden sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdullah Güler, Yenigün’e özel açıklamalarda bulundu.

Güler, “Tek liste olmasına karşın çok yoğun katılımlı bir genel kurul geçirdik. 200’ü aşkın katılımın olduğu genel kurulumuzda esnafımızın sıkıntılarını dile getirdik ve sıkıntılarımızın başındaki AVM alışveriş merkezlerinin Gerede esnafına büyük zarar verdiğini kongremizde vurguladık. Gerede’den kaldırılan bedava minibüs uygulaması hususunu TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e intikal ettirdik ve bizzat genel başkanımız konuyla ilgileniyor.”dedi.

Esnaf sayısı düşüyor

Gerede’deki esnaf sayısının düştüğünü ve düşmeye de devam ettiğini belirten Güler, “Daha iki gün önce 3 bakkalımız kapandı. Bakkallarımız kapatıyor ve artık dayanacak güçleri kalmadı. Bu tür işyerleri kapandığında da Gerede’ye yazık oluyor, Gerede’miz kaybediyor. Her kapanan dükkanda ilçenin nüfusu azalıyor. Dükkanını kapatan ilçede kalmıyor ve başka illere taşınıyor. Highway Outlet Alışveriş Merkezi’ne kaldırılan bedava minibüsler ilçe esnafına büyük zarar verdi. Bu konu ile ilgili serbest piyasa olması nedeniyle herhangi bir şey yapılamıyor ama Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken konuyla ilgili girişimlerini devam ettiriyor ve bu noktada umutluyuz. Böyle devam ederse çaresiz nüfusumuz düşer, halkımızın da bu noktada duyarlı olmasını bekliyoruz. Dükkanını kapatan bir esnafımız ailesiyle birlikte Bolu’ya göç ediyor örneğin. İlçede ufak esnaf olmadığı için genç nesil de kalmadı. Fabrikalarda çalıştırılacak işçi de bulunmuyor.”dedi.

Sadece biz uğraşıyoruz

Bolu’daki alışveriş merkezine kaldırılan minibüsler ile ilgili Gerede Kaymakamlığına yazılar yazdıklarını da belirten Güler, “Minibüslerin servislik beklerinin olduğuna yönelik tarafımıza bilgilendirme yazıları gönderildi. Bu konuda Gerede’deki taşımacılık firmalarından biriyle anlaşmışlar. Bu iş ile uğraşan da sadece Esnaf Odası var bunu da vurgulamak isterim. Bu uygulamaya ilişkin bizim çözümlemelerimizi konfederasyonumuz Başbakanlığa iletti.”ifadelerine yer verdi.

YENİGÜN’ÜN MANŞETİ YİNE SES GETİRDİ Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa