29-Ocak-2023 16:11:17

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
Yıkım başladı

Yıkım başladı

Bolu’da yayla evi statüsüne uymayan kaçak yapıların yıkımı başladı. Yıkım sırasında anne ve oğlu iş makinesinin önüne atlayarak evlerinin yıkılmasını engellemek istedi.

Vali Zahteroğlulları, “Yaylalarda kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Yaylalar yazlık villa arazisine dönüşmeyecek.”sözleriyle kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Yıkım yakın zamanda Gerede yaylalarında başlayacak. Ayrıca Gerede’de incelenecek yaylalar belli oldu. 

Bolu’da yayla evi statüsüne uymayan kaçak yapıların yıkımı sırasında anne ve oğlu iş makinesinin önüne atlayarak evlerinin yıkılmasını engellemek istedi. Jandarma ekipleri ev sahibinin oğlunu etkisiz hale getirip kelepçelerken, annesi ise gözyaşlarıyla yıkımı izledi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısında yüzlerce köy muhtarına seslenerek, “Yaylalarda kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Yaylalar yazlık villa arazisine dönüşmeyecek” sözleriyle statüye uymayan yayla evlerinin yıkılacağını açıklamıştı.

Merakla beklenen yıkımlar hafta içi Bolu’da başladı. Perşembe günü sabah saatlerinde çok sayıda jandarma ekibi, İl Özel İdaresi iş makineleri, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, itfaiye ve ambulanslardan oluşan ekip Gölcük’te bulunan Yuva Yaylası’na gitti. Jandarma komutanı, yayla girişine yeni ev yapan Sami Özkaya (68) ve oğlu Cihan Özkaya’nın yanına giderek yıkım yapılacağını söyledi. Ev sahipleri jandarmadan izin isteyerek çatıdaki kiremitleri ve bazı eşyaları kurtararak zararı azaltmak istediklerini söylediler. Gerginlik yaşanmaması için bir süre kiremitlerin çatıdan alınmasına izin verildi. Daha sonra İl Özel İdaresi’ne bağlı iş makinesi ilk darbeyi vurarak yayla evinin yıkımına başladı.

Giriş bölümünden sonra evin tamamının yıkımına geçilince, Cihan Özkaya kendisini iş makinesinin önüne attı. Annesi Makbule Özkaya ise, “Evimi yıkmayın” diye bağırarak sinir krizi geçirdi. Jandarma ekipleri, iş makinesinin önüne atlayan adamı yaka paça gözaltına alarak kelepçeledi. Ev sahibi Sami Özkaya ise yıkımı uzaktan sakince seyretti. Cihan Özkaya’nın yıkım sırasında cep telefonuyla evini görüntülemesi dikkat çekerken, Yuva Köyü Yaylası’ndaki ilk yıkım tamamlandı.

Gerede’de yapılar tespit ediliyor   

İl genelinde yıkımların devam edeceği belirtilirken Gerede’de de kaçak yapıların tespit edilmesine yönelik çalışmaların start aldığı bilgisine ulaşıldı. Tespit edilen kaçak yayla evlerinin yıkımı yakın tarihte gerçekleşecek.

Mera-Yaylak ve Kışlakların Kullanım Esasları ile ilgili Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın imzası ile yayınlanan genelgede şu ifadelere yer verildi;

“İlimiz orman varlığı ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin incisi niteliğindedir. Ancak bu güzelliklerin son yıllarda yasalara aykırı olarak çirkinleştirildiği, uygun olmayan yapılarla orman, mera ve yaylaların güzelliklerinin bozulduğu, geleneksel yayla evi niteliğinde olmayan yapılarla gerek ormanların gerekse mera ve yaylarımızın talan edildikleri üzülerek gözlemlenmektedir. Bu durumun önlenmesi amacıyla Bolu İli sınırları içerisinde bir dizi önlem alınması gerekli görülmüştür.” Buna göre;

1- Orman sınırları içerisinde Orman Kanununun 17. maddesi gereği eksiksiz olarak yerine getirilecek ve çalışmalar 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.

2- Mera ve yaylalarda yapılmış bütün inşaatlar Gıda, Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğünce kurulacak bir komisyon eliyle tespit edilecek ve yasalar çerçevesinde gerekli işlemler derhal başlatılacaktır.

3- 1 Mart 2014 tarihinden itibaren başlamış ve devam eden bütün kaçak yapı ve binalar, 775 sayılı Gecekondu Kanununun 18. maddesi gereğince derhal yıktırılacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

4- Devlet mallarına yapılan işgal ve tecavüzlerin giderilmesi konusunda tüm kamu görevlileri gerekli çaba ve duyarlılığı göstereceklerdir. Gereğini yapmayanlar hakkında diğer kanunlardaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 5442 sayılı Kanun ve 4483 sayılı Kanun gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Gerede’de hangi yaylalar incelenecek?

Yapılan son dakika açıklamasında Bolu Valiliği, bu kapsamda tespit edilecek yaylaları bir listeyle duyurdu. Yapılan açıklamada 30.07.2013 Tarih ve 28723 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yayla alanı olarak ilan edilen İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunan yaylalarda İşletme Müdürlüğünce kurulan Kullanıcı Tespit Komisyonunca kullanıcı tespitleri yapılacağı belirtilerek tespit edilecek yaylaların listesi açıklandı.

Açıklanan listede; Gerede’deki Gaziler, Bıçakçılar, Hacıveli, Seviller, Rumşah, Mangallar, Sungurlar, İmreşe, Toklar, Akbaş ve Mukamlar yaylaları yer aldı.

Cevap bırakın