Gerede YeniGün Gazetesi
31 Aralık 2011’den sonra yapılan yayla evlerinin tamamı yıkılacak!
28 Mayıs 2014 20:20
Font1 Font2 Font3 Font4
31 Aralık 2011’den sonra yapılan yayla evlerinin tamamı yıkılacak!

Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, son günlerin önemli gündem maddesi haline gelen yayla evlerinin yıkımı hakkında net konuştu.

Şahin, 31 Aralık 2011 tarihinden önce yapılan yayla evlerinin tespit edildiğini ve bu tespit edilen yayla evi arazilerinin kiraya verileceğini belirterek, orman içersine 31 Aralık 2011 tarihinden sonra yapılan yayla evlerinin tamamının kaçak kabul edileceğini ve yıkılacağını ilan etti.

Son dönemde yıkımlarla gündeme gelen yayla evlerinin ormanlık alan dışında bulunan yayla evleri olduğunu ifade eden Şahin, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın talimatı ile ormanlık alan içindeki yayla evlerinin tespit çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Yaylalarda devleti ev sahibi konumuna getiren ve vatandaşlara sadece kiracı statüsü veren yönetmeliğin ayrıntıları Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin’in açıklamasından sonra netlik kazandı ve yıkımdan kurtulamayacak yayla evi ve tesisler belli oldu.

Yaylalardaki kaçak yapılaşmayı durdurmaktaki ısrarını, “Görevime ve hayatıma bile mâl olsa yıkacağım” sözleriyle ortaya koyan Zahteroğulları’nın talimatı üzerine, 8 Mayıs’tan bugüne dek, 6 yaylada 12 yayla evi yıkıldı.

Tamamı orman arazisi dışında olan bu yayla evlerinin yıkımı sonrası orman alanı içinde yayla evi ve tesisi bulunan vatandaşları da yıkım endişesi sardı.

Talimat Vali’den

Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, devlet ormanlarında bulunan ve 31 Aralık 2011 tarihinden evvel yapılmış olan bina ve tesislerin bulunmuş olduğu alanlar ile içerisindeki yerleri kurum olarak tespit ettiklerini söyledi.

Şahin, “Bolu Valisi Sayın Ahmet Zahteroğulları’nın talimatları doğrultusunda, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz tespit çalışmalarını titizlikle sürdürmektedirler. Geleneksel metotlara göre, yayla ve otlak olarak kullanılan yerlerdeki yapı ve tesisler konusunda çalışmalarımız sürüyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün çıkardığı yönetmelikle, 31 Aralık 2011 tarihinden önce ormanlık alan içerisindeki yaylalarda yapılmış olan yayla evi ve tesisler artık kayıt altına alındı. İlgililere kiraya verilecek. Bolu il genelinde orman arazisinde bulunan 37 yayla, bu yaylalarda toplam 636 yayla evi ve tesis olduğunu tespit ettik. İl genelindeki yayla alanının toplam 1 milyon 440 bin 692 metrekareden oluştuğunu gördük”dedi.

İlana çıkıldı

Şahin, açıklamanın devamında, ormanlık alan içerisinde yayla evi ve tesis kullanıcılarının belirlenmesi öncesi ilana çıktıklarını açıkladı. İlanların 10 günden bu yana devam ettiğini belirten Şahin, ilan süresinin 20 gün daha devam edeceğini belirtti. Şahin, ilanların Gerede Kaymakamlığı’ndan, Orman İşletme Müdürlüğü’nün ilan tahtalarından ve muhtarlıklardan görülebileceğini söyledi.

Yaylalar 2’ye ayrıldı

Ormanlık alan dışında ve içinde olmak üzere yaylaların ikiye ayrıldığını belirten Şahin, son dönemde yıkımlarla gündeme gelen yayla evlerinin ormanlık alan dışında bulunan yayla evleri olduğunu söyledi.

Şahin, Vali Zahteroğulları’nın 1 Mart 2014 tarihi sonrası yapılan orman dışındaki yayla evlerinin yıkım kararının, orman alanı içerisindeki yayla evleri için geçerli olmadığını belirtti. Şahin ayrıca orman alanı içindeki yayla evlerinden 31 Aralık 2011 tarihinden sonra yapılanların tamamının kaçak kabul dileceğini ve yıkılacağını ilan etti.

Haziran’da belirlenecek

Orman Bölge Müdürlüğü’nün bu çalışma ile hedefinin, geçmişte ormanlık alan içerisinde yapılan yayla evi ve tesislere statü kazandırmak olduğunu kaydeden Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, “Önümüzdeki günlerde Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde bir komisyon kurulacak. Bu komisyon kiralama bedellerini belirleyecek ve bu bedeller üzerinden ormanlık alan içindeki yayla evi ve tesisler kullanıcılara kiraya verilecek. Kiralama bedelleri ise önümüzdeki Haziran ayı sonuna dek belirlenmiş olacak.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa