Gerede YeniGün Gazetesi
8 pratik Google ipucu!

Google’ın internetin tek arama motoru olmadığını, ona birçok farklı alternatifin bulunduğunu biliyoruz. Ancak rakamlara baktığımızda kullanıcıların büyük çoğunluğunun Google’ı tercih ettiği görünüyor.

Muhtemelen siz de günde birkaç kez veya daha fazla Google’ın arama işlevlerinden faydalanıyorsunuz. Google’da arama yapmak için arama kutucuğuna aradığınız şeye ait sözcükleri yazıp Enter’a basmanız gerektiğini, belki birkaç arama operatörünü de biliyorsunuz. Ancak Google ile yapabileceğiniz çok daha fazlası var. Bu yazımızda Google’ın arama hizmeti üzerinden ulaşabileceğiniz 8 pratik işlevi sizlerle paylaşacağız.

Not: Bazı kısayollar ne yazık ki sadece Google’ın İngilizce arama sayfasında çalışıyor. Çalıştıramadığınız komutlar için Google.com adresine gitmeniz ve dilinizi İngilizce olarak değiştirmeniz gerekebilir.

Saat

Dünyanın herhangi bir konumundaki saati öğrenmek isterseniz, aşağıdaki komutu kullanmanız yeterli. Google, dünyanın herhangi bir yerindeki büyük şehirlerin saatini ana sayfasından size gösterebiliyor.

“time [konum]”. Örnek: “time london”

Gündoğumu

Herhangi bir konumdaki gündoğumu ve günbatımı saatlerini öğrenmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

“gündoğumu [konum]”. Örnek: “gündoğumu istanbul”

“günbatımı [konum]”. Örnek: “günbatımı istanbul”


Google’ın internetin tek arama motoru olmadığını, ona birçok farklı alternatifin bulunduğunu biliyoruz. Ancak rakamlara baktığımızda kullanıcıların büyük çoğunluğunun Google’ı tercih ettiği görünüyor. Muhtemelen siz de günde birkaç kez veya daha fazla Google’ın arama işlevlerinden faydalanıyorsunuz. Google’da arama yapmak için arama kutucuğuna aradığınız şeye ait sözcükleri yazıp Enter’a basmanız gerektiğini, belki birkaç arama operatörünü de biliyorsunuz. […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler